Blogy a názory | Komentáře
4. 12. 2011 15:31

Je tu korupce čím dál větší, nebo jsme jen citlivější?

Blogeři rozebírají roli vlády i médií: Co dusí potenciál této země a kdo za to může?

Blogeři Aktuálně.cz rozebírají roli vlády i médií: co dusí potenciál této země a kdo za to může?

Česko si ve vnímání korupce zase pohoršilo - už třetí rok po sobě. V nejnovějším žebříčku, který zveřejnila organizace Transparency International, kleslo z loňské 53. na 57. příčku. Co z toho lze vyvodit? Leccos, i když nikoli nutně to, že se situace pořád zhoršuje.

V diskusi na Aktuálně.cz napsal čtenář: Jaromír Pes: „Myslím že Transparency Int. nezohledňuje několik zásadních věcí a především, neuvádí míru korupce, ale míru VNÍMÁNÍ korupce! Netvrdím, že zde korupce není (všude kde jsou lidé, tam bude, byť v různé míře), jen tvrdím, že lidé si takových věcí za posledních deset let začali více všímat a přestali brát korupční jednání jako normu.

Další podstatná věc ovlivňující index zveřejňovaný T. I. je typický český rys - „věčná nespokojenost" a šťouralství, ve kterém se druhdy „mlčící většina" přímo vyžívá - čehož ráda zne/vy/užívají média, pro něž špatná a ještě horší zpráva nad sto zpráv dobrých, takováto mediální masáž samozřejmě pocit výskytu korupce ještě umocňuje," uzavírá Jaromír Pes.

Může mít velký díl pravdy, jedno je ale jisté: pokud se situace nezhoršuje, rozhodně se také nijak výrazně nezlepšuje. A že si lidé začali korupce více všímat, je pochopitelné - situace už byla neúnosná. Sotva to však způsobila „mediální masáž". Tohle zostřené vnímání se odráží i v příspěvcích blogerů na Aktuálně.cz, kteří se tématem korupce zabývají z nejrůznějších úhlů. Připomeňme si alespoň ty z posledních dnů.

Otevřený dopis napsal premiérovi Petru Nečasovi bloger Petr Havlík. Předsedovi vlády mimo jiné vyčítá výroky o kriticích korupce, jež premiér přirovnal k lidem, kteří se k partyzánům přidali v dubnu 1945.

„V premiérské pracovně máte i výroční zprávy BIS, a tudíž nemůžete nevědět. Jistě jste zaznamenal i to, jak ČR vnímají pozorovatelé z jiných zemí… Třeba Vám také jen tak namátkou neunikl čerstvý příběh náčelníka pražských strážníků Kotrouše," píše Petr Havlík a poznamenává: „Korupce, nebo chcete-li lépe rozkrádání, dusí potenciál této země. Je produktem úmyslně špatně nastaveného systému, hodnotové relativizace a deformovaného prostředí."

Kolik toho vláda proti korupci doopravdy udělala?
Kolik toho vláda proti korupci doopravdy udělala? | Foto: Jan Langer

Petr Havel soudí, že rozhodující vždy je a také bude, kolik lidí využije buď stávajících, nebo nově vzniklých možností, které riziko korupce odstraňují, nebo je alespoň minimalizují. A zdali je také využije stát. V této souvislosti upozorňuje na již existující nástroje z oblasti, jíž se věnuje, tedy zemědělství.

Zmiňuje například novinku - portál „Váš majetek", který oficiálně odstartoval prvního listopadu tohoto roku. Jeho základním cílem je zpřístupnit obecně těžko dostupné údaje o prodeji státního majetku široké veřejnosti. Portál nabízí databázi dražeb, aukcí a prodejů státního a v exekucích zabaveného majetku, který lze koupit třeba i za poloviční cenu oproti normální ceně na trhu. Podstatné ale je, že se k těmto údajům nedostane jen skupina vyvolených, ale kdokoli, kdo má o nabízený majetek zájem.

Milan Šmíd se zabývá rolí médií v boji proti korupci a na konkrétním příkladu vyvrací pověru o jejich všemocnosti. „Média mohou na nepravosti pouze upozornit, zda se tyto nepravosti dočkají potrestání, již ovlivnit nemohou. O to se musí postarat demokratický politický a právní systém," připomíná.

S tím souhlasí i Radek John: „V posledních týdnech republika zažívá doslova dostihy v protikorupčních výzvách, apelech, a stížnostech," píše ve svém blogu a vrací se k návrhům zřídit občanské a sněmovní vyšetřovací komise, s nimiž přišli odboroví předáci.

„Všichni víme, že v této zemi zatím žádná vyšetřovací komise složená z poslanců nikdy nic neprošetřila. Výsledkem by byly jen další utracené prostředky daňových poplatníků. Vyšetřování je naopak třeba požadovat po orgánech činných v trestním řízení," píše John.

A s morálním apelem přišel James de Candole; na pomoc si vzal Bibli a soudí, že člověk, který nedělá nic proti korupci, která je všude kolem něj, je jako nehodný služebník v podobenství o hřivnách z Matoušova evangelia: „Prvnímu dal pán pět hřiven, druhému dvě, třetímu jednu, každému podle jeho schopností."

Zatímco dobří a důvěryhodní služebníci jednají tak, aby zvýšili hodnotu prostředků, které jim byli svěřeny, nehodný a líný služebník je pro jistotu zakope do země a ještě si stěžuje, jak je život nespravedlivý. V boji proti korupci zkrátka podle něj musíme každý přispět svým dílem.

Co vy na to, vážení čtenáři?

 

Právě se děje

před 2 minutami

Policie obvinila řidiče autobusu kvůli nehodě na Chodově

Policie obvinila šedesátiletého řidiče autobusu z obecného ohrožení z nedbalosti kvůli nehodě dvou autobusů na pražském Chodově, která se stala loni 4. prosince. Záchranáři po kolizi ošetřili 18 zraněných včetně dětí z mateřské školy, pět dospělých skončilo v nemocnicích se středně těžkými zraněními. Pražská policie dnes na webu uvedla, že eviduje 22 poškozených. Obviněnému řidiči hrozí až pět let vězení.

"Šedesátiletý řidič byl obviněný ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti, za což mu v případě odsouzení hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi. V případu evidujeme 22 poškozených osob," informovala policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy