Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
5. 8. 2020 11:30

Je ve veřejném zájmu, aby Babiš ovládal část médií? Ne. Nejvyšší žalobce Zeman selhal

Pavel Zeman alibisticky odmítl podat žalobu na Andreje Babiše kvůli střetu zájmů. Výsledek je smutný: pro papaláše u nás platí jiné právo než pro zbytek občanů.
Vypadá to, že se nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman Andreje Babiše bojí. A to není v našem zájmu.
Vypadá to, že se nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman Andreje Babiše bojí. A to není v našem zájmu. | Foto: DVTV, ČTK

Nejvyšší žalobce Pavel Zeman v červenci nepodal žalobu v případu střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Petr Malý to zdůvodnil takto: "Zákon opravňuje nejvyššího státního zástupce napadnout žalobou rozhodnutí správního orgánu výhradně k ochraně závažného veřejného zájmu. Smyslem zákonné úpravy není revidovat individuální přestupková řízení a uložené sankce. Samotný fakt, že se v daném případě jedná o významného představitele veřejné moci, nezakládá závažný veřejný zájem na soudní přezkum správního rozhodnutí." Redakce Neovlivní.cz nyní zveřejnila části Zemanova rozhodnutí, z nichž beze všech pochyb plyne, že premiér má na firmy z holdingu Agrofert rozhodující vliv. Rozhodnutí Středočeského kraje, tedy že Babiš nemá konflikt zájmů, Zeman výslovně označil za nesprávné.

Když si to přečtete, sedne na vás velmi nepříjemný pocit, že se u nás zcela jistě rozhoduje podle toho, jakou funkci kdo zastává. A Babiš v Česku disponuje největším dílem státní moci. Jenomže Pavel Zeman, světe, div se, argumentuje přesně opačně: "Právě rozdílné hodnocení veřejného zájmu podle toho, jestli se jedná o osobu více či méně důležitou, by znamenalo narušení rovnosti osob před zákonem, a to zásahem mocenského orgánu. Ve skutkově stejných případech je třeba postupovat stejně." Jinými slovy se prý na Babiše musí koukat stejně jako na Pepka Vyskoče z Dolní Horní, který veřejné dění ani v nejmenším neovlivňuje. Zní to nesmyslně.

Neovlivní.cz cituje ze Zemanova rozhodnutí: "Po prostudování všech relevantních podkladů lze dospět k závěru, že obviněný z pozice zakladatele a obmyšleného svěřenského fondu a na podkladě pravidel fungování svěřenského fondu v jeho Statutu disponuje prostředky, díky nimž fakticky a nepřímo (prostřednictvím svěřenského správce a Rady protektorů) vykonává v obchodních korporacích provozující média rozhodující vliv… Rozhodnutí správního orgánu je nesprávné." To však kupodivu na podání žaloby Pavlu Zemanovi nestačilo. Jak sdělil mluvčí NSZ Malý, nejvyšší žalobce neshledal závažný veřejný zájem.

Připomeňme, že o přezkoumání střetu zájmů českého předsedy vlády požádal senátor Lukáš Wagenknecht (bez politické příslušnosti) a Transparency International a v případu se jednalo pouze o ovlivňování médií, jež spadají pod holding Agrofert.

Takže tu máme dva postoje nejvyššího státního zástupce: premiér, který nepřímo vykonává rozhodující vliv (chápejme to tak, že ten rozhodující vliv zcela jistě má a využívá) na klíčová česká média, nijak vážně nenarušuje veřejný zájem. Absurdní. Druhý postoj: nehraje roli, nesmí hrát roli, že je předsedou vlády, to bychom mu totiž ublížili a porušili princip rovnosti osob před zákonem. Další absurdita.

Premiér jako Pepek Vyskoč

Pokud má být hledání práva srozumitelné a jasné, pak se toto rozhodnutí Pavlu Zemanovi fakt nepovedlo. Premiér, jak snad každý chápe, není žádný Pepek Vyskoč, má z pozice své funkce úplně jiný vliv na stát, disponuje obrovskými možnostmi, obří silou. Navíc je předsedou hnutí, jež sedí ve vládě a více méně ji ovládá. Babiš nese mnohem větší odpovědnost za veřejné dění, veřejné věci, než jiní občané. Když média vlastní Pepek Vyskoč (nebo dejme tomu Petr Kellner), není hlavním šéfem moci výkonné, neřídí stát, jeho vliv je tedy jednostranný, nikoli posílený veřejnou funkcí.

Jak je to se zmíněnou rovností před zákonem? Podle Zemana je Babiš ve střetu zájmů, ovlivňuje média v Agrofertu. Střet zájmů je u nás nepřípustný, rovnost před zákonem by přece znamenala, že - premiér nepremiér - Zeman žalobu podá a basta. Udělal přesný opak. Jeho vysvětlení selhává, není mu rozumět.

Další věc, Zeman v kauze postrádá vážný veřejný zájem. To zní až neuvěřitelně. Premiér "vykonává v obchodních korporacích provozující média rozhodující vliv", ale naše zájmy to neovlivňuje? V demokratickém systému vláda i její šéf nutně potřebují co nejvyšší míru kontroly. Právě proto, že drží maximální moc v zemi. Kontrolovat má premiéra sněmovna (tam spolu s ČSSD a komunisty ANO drží většinu, ostatně víme, jak se Babiš vysmívá kupříkladu interpelacím) a klíčovou roli hrají právě média. Jakmile jich část ovládá, nejsou nezávislá a o kontrole, jež jistě je vážným veřejným zájmem, se nedá vůbec mluvit. Zase je to přesně opačně, než Zeman tvrdí.

Mimochodem, je snad ve veřejném zájmu, aby na nás Evropa (EU, Evropská komise, Evropský parlament) nekoukala jako na zemi, kde si na demokracii jenom hrajeme. Abychom se nezačali blížit Maďarsku či Polsku. Nepochybně ano. Další důvod, proč žalobu podat a dokázat, že Babiš sice ovládá média, jež vložil do svěřenského fondu, ale neovládá Nejvyšší státní zastupitelství. Teď to vypadá, že se přeopatrnělý Pavel Zeman Babiše bojí. A to není v našem zájmu.

Nejvyšší žalobce využil faktu, že "veřejný zájem" patří mezi tzv. neurčité právní pojmy. Jeho obsah není přesně, výslovně vymezen a vztahuje se ke skutečnostem, které nelze obecně definovat. Předpokládá se tedy, že správní orgán musí střet zájmů posuzovat případ od případu a má sledovat, zda jsou porušeny zájmy podstatné části společnosti. Zde porušeny jsou. V obecném, veřejném zájmu není, aby vláda byla méně kontrolována, právě naopak.

Pavel Zeman selhal. Zmátl veřejnost, vydal rozhodnutí, kde jasně říká, že Středočeský kraj (vedený hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou, místopředsedkyní hnutí ANO a v krajských volbách 2020 lídryní kandidátky hnutí ve Středočeském kraji) vydal chybné rozhodnutí. Jinými slovy platí, že Babiš média ovládá a je ve střetu zájmů. Alibisticky však na něj odmítl podat žalobu. Výsledek: pro papaláše platí jiné právo než pro zbytek občanů.

Rozhodnutí Pavla Zemana považuju za alibistické, nerozumím tomu, říká senátor Lukáš Wageknecht. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 minutami

NATO chce chránit družice. Země schválily vznik vesmírného centra na základně v německém Ramsteinu

Severoatlantická aliance vybuduje nové středisko vesmírných operací na základně v německém Ramsteinu. Shodli se na tom dnes ministři obrany NATO, kteří debatovali o možnostech zlepšení ochrany aliančních satelitů před možnými útoky protivníků. Zástupci spojeneckých vlád během videokonference také potvrdili závazky svých zemí zvyšovat obranné výdaje, které by podle dlouhodobého plánu měly do roku 2024 dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu členských států.

"Loni jsme vyhlásili vesmír za další operační doménu NATO. Dnes jsme podnikli další významný krok," řekl novinářům po jednání generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Lídři spojeneckých zemí se už v prosinci shodli, že po zemi, vodě, vzduchu a kyberprostoru bude aliance provádět společné operace i na oběžné dráze.

V novém středisku při letecké základně v Německu by měli působit vojenští experti, kteří budou poskytovat podporu budoucím vesmírným aktivitám aliance. K ochraně satelitů by měli přispět například vyhodnocováním možných hrozeb a poskytováním informací o tom, jak jim čelit.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Centrální bankéři jsou v pasti, cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší, soudí ekonom

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími cenu zlata, uvedl ekonom. Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. "Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému," vysvětlil Stoeferle.

Takzvaná rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly.

"Rakouská ekonomická škola nevychází z fiktivního 'homo economicus', ale bere v úvahu všechny relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti. Většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace," upozornil Stoeferle.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
Další zprávy