Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
23. 10. 2018 12:50

Jít, či nejít na Hrad 28. října? Nejít, pokud mi jde o stát, jít, pokud o Zemana

Nejít, pokud mi záleží na Česku jako západním, demokratickém státu, jít, pokud volím Okamuru, Filipa a rád bych v Česku našel vražedný jed novičok.
Je 28. říjen svátek české státnosti, nebo spíš Zeman, Zeman, Zeman? (To druhé.)
Je 28. říjen svátek české státnosti, nebo spíš Zeman, Zeman, Zeman? (To druhé.) | Foto: Jakub Plíhal

Blíží se výročí 28. října, letos stoleté, "kulaté", jakoby významnější než výročí 99. či 101. (Významnější není ani o milimetr, jen si potrpíme na kulatiny.) Jak se ten den blíží, zas už se to v Česku vaří, otvírá se rána, rozpor, Hrad, Vladislavský sál, "státnost", úcta k historii a k malému národu, který se před sto lety dočkal svého státu (pravda jiného, československého, což jsme oboustranně neudrželi, selhali v tom soužití), a proti tomu Zeman, Zeman, Zeman, prezident pro mnohé dnes už absolutně nepřijatelný, a tomu odpovídající suita okolo něj.

Dají se vymezit dva přístupy. Jeden prezentuje předseda pirátů Ivan Bartoš, na Hrad půjde: "Jedná se o oficiální státní akt," vysvětlil. Jinými slovy dává státu přednost před jeho přímo zvoleným prezidentem.

Druhý přístup ukazuje rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze Karel Melzoch, nehodlá přijmout pozvání z Hradu, podle mluvčího VŠCHT "má v plánu důstojnější program". Jít na Hrad, kde vládne Zeman, je nedůstojné, stát či státnost se tím nepěstuje.

Nepůjdou někteří rektoři, někteří poslanci, senátoři či europoslanci, vadí jim Zemanovy svévole, jako odmítnutí jmenování profesorů, ač už i soud sdělil, že je nemůže nejmenovat, vadí jim výběr hostů, vadí jim prezidentské sprosťárny vyslovované nahlas v rozhlase.

Nemělo by toto vše ustoupit do pozadí, když jde o stát, když slavíme 100 roků státní samostatnosti (včetně dob, kdy jsme byli okupováni)? Neměli by se rektoři a politici povznést nad Zemana a myslet na národ, "na to, co nás spojuje", jak mi píše čtenář, který se na absentéry předem rozčiluje?

Potíž tkví v tom, že ono nejde jen o Zemanovy vulgarity, svévole, vyřizování si účtů, výběr a nevýběr hostů, o vrávorání u korunovačních klenotů a podobné kousky, nejde jen o ony osobnostní potíže "hlavy státu".

Když si připomínáme založení republiky, myslíme na republiku masarykovskou, demokratickou, západní. Jde o víc než o to, že Zeman nemá rád vzdělance, jako je Jiří Fajt (profesor bez jmenování), a je ochoten dávat státní vyznamenání agentům StB, kamarádíčkům, postavám obskurním, zjevně té pocty nehodným.

Okamura a Filip půjdou určitě

Jde o samu podstatu státu, o témata, jako je czexit (rusoenter), zlý jak mnichovská zrada, o pohrdání ústavou (odmítnutí jmenovat ministra zahraničí), o inklinaci k autoritáři Putinovi či komunistickému vůdci Si Ťin-pchingovi, o to, že Zeman hraje pro ně a ne pro nás, jde o fakt, že mlčí při výročí 21. srpna, okupace, při výročí 17. listopadu, svobody, přetáčí stát od demokracie jinam, rozděluje národ, odmítá celé velké skupiny žijící uvnitř a je díky tomu využíván kupříkladu ruskými médii jako "vzor".

Jde o jeho podporu nacionalistům a komunistům, o jeho využívání okamurovců a filipovců, o to, že stát strká nikoli dopředu a na Západ, nýbrž dozadu a na Východ. Nebo jinak: Okamura a Filip půjdou určitě.

Když použijeme výrok Ivana Bartoše, jde pak vůbec o "oficiální státní akt"? Je tohle ještě oficiální česká státnost? Mít za poradce lidi spojené se zemí, jež nás rozkládá zevnitř, nebo Číňana stíhaného v Číně za korupci?

Nebo jde, slovy rektora Melzocha, o "důstojnější program"? Omyl, důstojnost aktu ve Vladislavském sálu bude, doufejme, věřme, formálně dodržena, zahrají tam na nás "jakodůstojnost", ne, jde tu o potvrzení politika, přitakání politikovi, který stát rozkládá, o souhlas s pánem, který Česku roky intenzivně, vědomě škodí.

Mimochodem, může se přihodit něco podobného jako při Zemanově inauguraci, prezident i 28. října klidně napadne celé skupiny občanů ve svém projevu, co pak, jak se pirát zachová? Vykasá plachty a odpluje? Nebo to nechá na nepirátce Miroslavě Němcové? Zeman je nejen rozkladač národní jednoty, on je navíc naprosto nevypočitatelný.

A jak se bude pirát tvářit, až Zeman vyznamená ženu, která sdílí dezinformace, či finančníka, o kterém Česká národní banka píše: "O znovunabytí důvěryhodnosti posuzované osoby (lze) v zásadě uvažovat nejdříve po uplynutí 10 let od závadného jednání"? Nikoli letos, ale v roce 2025. Vyznamenaný nedůvěryhodný. Odejde pirát? Bude koukat stranou?

Jít či nejít? Nejít, pokud chci žít nikoli v autoritářském systému, který vylučuje celé skupiny obyvatel a pěstuje nenávist, a jít, pokud mi přijde v pohodě sestřelení letu MH17, okupace Krymu, čínský komunismus, pěstování nenávisti, podpora fake news, obdiv k agentům StB, spolčení s lichváři, odpor ke kritikům a tisíc dalších "drobností".

Nejít, pokud mi záleží na Česku jako západním, demokratickém státu, jít, pokud volím Tomia Okamuru, Vojtěcha Filipa a rád bych v Česku našel vražedný jed novičok.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 6 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy