Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
22. 11. 2009 13:35

Jsem s prezidentem EU spokojen, píše Pehe Kohoutovi

Diskutujte: Posílí Van Rompuy postavení Evropy, či bude jen loutkou v rukou mocných?
Foto: Aktuálně.cz

Můžeme být spokojeni s volbou dvaašedesátiletého Vláma Hermana Van Rompuye na nejvyšší post v Evropské unii, pro nějž se vžilo označení evropský prezident?

Dokáže tuto roli úspěšně zvládnout politik, o němž mimo Belgii mnoho lidí nikdy neslyšelo? Či bude jen loutkou v rukou vlivných evropských lídrů?

A potřebuje vůbec Evropa "prezidenta"? Nebo je to zbytečná funkce?

Čtěte také: V čele EU stanul asketa, který rád medituje v klášteře
Zděšení nad panem Nikdo. Evropa se ptá, koho si zvolila

Volbu evropského prezidenta jsme sledovali živě

Ekonom Pavel Kohout se v blogu na Aktuálně.cz netají svým skepticismem k současnému směřování Evropské unie větší integraci.  

"Drazí eurooptimisté, splnil se váš sen. Evropská unie má prezidenta. Jste spokojeni? Pro pořádek jen připomínám, co to znamená: Evropský prezident byl „zvolen" způsobem, který ze všeho nejvíce připomíná volbu císaře sborem kurfiřtů. Veřejnost měla privilegium sledovat jednání z médií bez sebemenší možnosti do volby jakkoli zasáhnout. Jste spokojeni?" píše Kohout a pokládá další otázky.

Foto: Aktuálně.cz
Pavel Kohout:
Máme evropského prezidenta

Kohoutovi ve svém blogu odpovídá politolog Jiří Pehe.

"Ano, jsem spokojen. Dokonce mi ani nevadí, že prezidentem EU není takzvaná silná osobnost. Každá funkce má svojí dynamiku, tahle se musí teprve ozkoušet, nějaký „sarkozy" by v takové funkci mohl svojí snahou vydávat se za jednotný hlas Evropy nadělat více škody než užitku," napsal Pehe.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Pehe:
Eurooptimista odpovídá europesimistovi ohledně volby prezidenta EU

Názory obou pak rezonují i v ohlasech čtenářů. "Celý lisabon je neštěstí. Prezident a ministr zahraničí EU nesmysl a proto je lepší, že se ten nesmysl řeší aspoň takhle a nepředstírá se "demokratičtější" volba, třeba evropským parlamentem. Souhlasím s panem Kohoutem, ale na druhou stranu vím, že EU není demokratická a jiný způsob "volby" by stejně byla jenom hra na demokracii. Takže se ta fraška aspoň vyřídila rychle," napsal například diskutující používající nick mmmm

Diskutující Paterik se zamyslel nad tím, jaká je role prvního muže Evropy a jaká nejvyšších představitelů členských států EU respektive co to znamená z pohledu toho, jak je vybírán.

"Každému je jasné, že evropský prezident není žádný prezident, ale jen diskusní moderátor. Asi tak jako prezident nějakého podniku taky není hlavou státu. Bez podpory členských zemí se neobejde a jeho hlavní úlohou bude hledat konsenzus. Čili nám může být relativně jedno, jak se jeho funce jmenuje," píše Paterik.

A co si o volbě evropského prezidenta, jeho postavení i nadcházející roli toho prvního myslíte vy? Podělte se s ostatními o své názory. 

 

Právě se děje

Další zprávy