Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
24. 4. 2019 12:35

Jseš Feri? Jo? Tak ti rozbiju hubu. To není "odlišný názor", to je nenávist

Na útoku během boršického koštu vína nebylo normálního nic, stal se odrazem české reality minimálně na sociálních sítích, ale, jak vidno, i v reálu.
Poslanec TOP 09 Dominik Feri nevyhlíží zrovna jako tuctový Moravák.
Poslanec TOP 09 Dominik Feri nevyhlíží zrovna jako tuctový Moravák. | Foto: Ludvík Hradilek

Na Boží hod Velikonoční odpoledne napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů poslance TOP 09 Dominika Feriho. Útok popsal Radiožurnálu: "Šel jsem si ven zakouřit, měl jsem v ruce koštovací skleničku, sáhl jsem do kapsy pro cigarety a najednou vidím - měl jsem skloněný zrak -, jak ke mně někdo přichází. Přišel docela blízko a ptá se mě: 'Ty jsi Feri?' Říkám: 'Jo, jsem, jak můžu pomoct?' Ani jsem to nestačil doříct a už mě začal mlátit. Snažil jsem se hlavu krýt, vůbec jsem nevnímal, co se kolem mě dělo za chaos." Pak se přidal ještě starší ze dvou útočníků.

Jeden ze svědků, Feriho kamarád Vít Neruda, uvádí, že zazněl i rasistický výkřik, něco ve smyslu "negři nejsou lidi". Není však jasné, jestli to vykřikl jeden z útočníků, které policie zná. Mlátičkám je 25 a 48 let, starší podle Radiožurnálu na sociálních sítích v minulosti sdílel vyjádření nacionalistického hnutí Řád národa. Fakt, že napadli Feriho, vysvětlil takto: "Prostě špatná, jakoby blbá náhoda. Alkohol a tak. Znáte to prostě. Nebyl to konkrétní záměr, jestli chcete vědět tohle."

Vyšetřování dozoruje státní zástupce Tomáš Pindur z Okresního státního zastupitelství v Uherském Hradišti, serveru iRozhlas.cz k incidentu řekl: "Byl to košt vína, který začínal v devět hodin, a k události mělo dojít kolem pěti hodin, tak asi tak." Rasistický podtext útoku? "Žádný. Určitě ne."

Nejen žalobce Pindur, mnoho dalších lidí na sociálních sítích se vyjadřuje podobně: Pili, ke koštu vína to patří, nalili se, porvali se, co z toho jako děláte.

Tak tedy úplně základní věc: ke koštu vína to nepatří, není v pořádku někoho napadnout pěstmi, tak se normální člověk nesmí chovat ani pod vlivem. Feri jasně popsal, že nikoho neurážel, neprovokoval, jen potvrdil, že je Feri, a hned poté byl napaden pěstmi. To není hospodská rvačka, nýbrž nenávist vůči známé tváři.

Rasistický motiv? Feri má část předků v Etiopii, nevyhlíží jako tuctový Moravák. Nevíme, jestli se za ranami pěstmi do hlavy skrývá rasismus. Policie však má jistě dost svědků, aby to vyšetřila. Pokud zaznělo "negři nejsou lidi", je to rasismus jak na kraslici vymalovaný.

Slušňáci z Uherského Hradiště

Bagatelizovat bezdůvodné napadení kohokoli, nejen poslance, je chyba, jde o nelegální jednání. Feri k tomu řekl v DVTV: "Byl jsem napaden a nevidím jinou příčinu, která by za tím mohla stát, než odlišné politické názory."

Politické názory? Za ty se bije do hlavy? Předcházela nějaká debata? Hádali se o politiku? Pokud známo, tak ne.

Musím se obhajovat, že jsem v 21 letech kompetentní, nejhorší je vyjednávat s ANO, ale ve věci referenda se chová racionálně, říká Dominik Feri
22:13
Musím se obhajovat, že jsem v 21 letech kompetentní, nejhorší je vyjednávat s ANO, ale ve věci referenda se chová racionálně, říká Dominik Feri | Video: Martin Veselovský

Dnes se každá prasárna skryje za "názor". Nenávidět muslimy je "názor", nenávidět "pražskou kavárnu" je názor, bát se lidí, kteří utíkají před smrtí, je "názor". Omyl, nejedná se o názory, ale o nesnášenlivost, netoleranci, nenávist. Poslanec Feri se mýlí, nešlo o "odlišné politické názory", ale o to, že jsou lidé svými vůdci vháněni do bezmyšlenkovitého strachu z jiného, cizího, odlišného, do odporu a zloby.

Dominik Feri na moravském koštu byl dokonalou ukázkou jinak vypadajícího člověka. Nikomu neubližuje, s útočníky neztratí slovo, ne, nejde o názory, jde o "tady nemáš co dělat, cizáku, tady je to naše". (Vzpomeňme na vánoční "poselství" Miloše Zemana z roku 2015: "Tahle země je naše. A tahle země není a ani nemůže být pro všechny.")

Boršický útok je zároveň jakýmsi oživlým Facebookem, tam se toto přece odehrává neustále, nelíbíš se mi, nejsi z mé smečky, tak do tebe řežu, následky žádné. Tady sociální síť nahradil alkohol (mlátičkám dal "tu svobodu"). A dodejme: i Feri útok "řešil" na sociálních sítích, na Instagramu.

Jak incident vidí starosta Boršic Roman Jílek (za Ekologické sdružení Zahrada Moravy)? Oba útočníky omlouvá: "Podle mě jsou to slušní lidé z Uherského Hradiště, protože ten mladý muž vystudoval na lékaře. Když někdo je lékařem, měl by být slušně vychovaný," řekl.

Neuvěřitelné, "slušní lidé z Uherského Hradiště", rozuměj, jsou to naši, tedy automaticky v pořádku. Jo, občas se jim někdo nelíbí, tak mu rozbijou hubu, nemá k nám lézt. A další věta o lékaři, že by "měl být slušně vychovaný"? To ano, to by měl. Představte si, že k němu vejdete do ordinace, budete mít etiopský vzhled nebo budete z TOP 09, tak vás nejdřív zmlátí?

Na útoku během boršického koštu vína nebylo normálního nic, stal se odrazem dnešní české reality minimálně na sociálních sítích, ale, jak vidno, i v reálu. Je to plod práce lidí jako Okamura, Zeman a další a další.

Jediný motiv je motiv politický, ptal jsem se útočníků, proč to udělali, ale vůbec se mnou nekomunikovali, tvrdí poslanec TOP 09. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 46 minutami

Test nonstop letů mezi New Yorkem a Sydney skončil úspěchem. Rekordní let trval 19 hodin

Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v sobotu v 7:42 místního času přistál po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií se jednalo o nejdelší let s pasažéry na světě. Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramy paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.

Qantas plánuje v příštích měsících také přímý let z Londýna do Sydney - ten by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. Komerční lety by australský letecký dopravce chtěl na těchto extrémně dlouhých trasách nabízet od roku 2022.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Chilský prezident po několikadenních násilných protestech zrušil zvýšení cen jízdného

Sebastián Piňera odvolal zvýšení cen jízdenek na metro poté, co násilné protestní akce v posledních dnech ochromily metropoli Santiago de Chile. V reakci na protesty úřady vyhlásily v hlavním městě zákaz vycházení od 22:00 do 7:00 hodin. Demonstranti v pátek večer zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Nepokoje pokračovaly i v sobotu a demonstranti se při nich střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn.

Podle zpravodajského serveru BBC News demonstrace proti zvýšení cen jízdného, které vláda zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny, přerostly v posledních dnech v širší nespokojenost s vysokými životními náklady v hlavním městě. Chile patří mezi nejbohatší a nejstabilnější země Latinské Ameriky, ale bohatství je zde nestejnoměrně rozděleno a stále častěji se ozývá volání po hospodářských reformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy