Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
17. 12. 2015 16:10

Jsme rasisti, zjistil průzkum. Jak masa Čechů oznámkovala masu Romů a muslimů

Většina českých respondentů souhlasí s názorem, že „některé rasy či etnické skupiny se rodí méně inteligentní než ostatní“. Smutné, vážné.
Jsou muslimové mírumilovní, nebo násilničtí? Odpovědi na škále 1 (mírumilovní) až 5 (násilničtí). 43 procent dotázaných dalo pětku, 25 procent čtyřku. Dvě procenta zaškrtla dvojku, jedničku nikdo.
Jsou muslimové mírumilovní, nebo násilničtí? Odpovědi na škále 1 (mírumilovní) až 5 (násilničtí). 43 procent dotázaných dalo pětku, 25 procent čtyřku. Dvě procenta zaškrtla dvojku, jedničku nikdo. | Foto: Reuters

Někdo se domnívá, že národnostní předsudky a latentní či ryzí rasismus české populace jsou jen optický klam z diskusí v internetové bublině. Že to, co je patrné ze sociálních sítí, ve skutečnosti neplatí a lidé jsou v průměru podstatně tolerantnější a liberálnější než virtuální sekerníci.

A pak vydá Sociologický ústav Akademie věd, respektovaná instituce, průzkumnou zprávu s názvem „Co si Češi myslí o muslimech, Syřanech a Romech?“. A z reprezentativního vzorku 1051 osobně dotázaných vyplyne, že Romové jsou podle Čechů líní a že Češi muslimy považují za násilníky. To je vox populi. Anonymní masa „Čechů“ smýšlí o stejně anonymní mase „muslimů“. Ani na jedné straně se nedá nerozlišovat na jednotlivce, jinak by názor nešel převést na čísla.

Průzkum byl postaven nekompromisně. Šel veřejnému mínění naproti, dalo by se říct. Respondenti dostali na výběr dvojice opačných vlastností a jednotlivým národům a etnikům měli přisoudit známku podle toho, kterému pólu se blíží víc. Takže rozdělit Syřany, Ukrajince, Slováky, ale i Romy nebo muslimy podle toho, jestli jsou hezcí/oškliví, čistí/špinaví (sic!), mírumilovní/násilničtí, chytří/hloupí, pracovití/líní a podobně.

No. Docela by mě zajímalo, co by Češi říkali, kdyby takhle někdo mustroval je, jestli jsou hloupí nebo špinaví.

Solidní by bylo odpovídat pokaždé stejně: známkou uprostřed. Ale to se pochopitelně nestalo. Dotázaní to chutě rozbalili. Troufáme si v pohodě bodovat čistotu muslimů, ačkoli někteří z nás muslima na vlastní oči nikdy neviděli. Mimochodem, muslimy, tedy víru, průzkum porovnává s národnostmi, takže známka české poroty zřejmě platí pro muslimy z Egypta, Brooklynu i Pardubic. To už je za hranou.

Smyslem takhle postavených průzkumů je, hádám, to z lidí „vykopat“, a to i za cenu toho, že otázky budí rozpaky. Ale chápu, jinak se na to, jestli házíme občany do jednoho pytle podle etnické příslušnosti a jaké stereotypy a předsudky sdílíme, jaký obraz nosíme v české hlavě, asi ptát nedá.

Pozoruhodný je ještě podmět průzkumu „Češi“ a konstrukce „Češi versus…“. Dobrá ilustrace, jak je naše společnost jednobarevná, zapouzdřená, a že ji takovou vidí sami sociologové. Češi – tj. asi ne zde žijící Romové, muslimové, Ukrajinci a tak dále, společnost bílých Čechů bez menšin, míšenců, přistěhovalců, naturalizovaných. Češi jakoby mínus ti druzí, protože těch je tak málo, že jsou zanedbatelnou masičkou. Zkuste si představit dejme tomu průzkum o názorech „Američanů“ na Hispánce. Absurdní.

Hodnocení národů a etnik, vypadlo z průzkumu, se neliší podle toho, jestli je dotázaný nižšího, nebo vyššího vzdělání, starší, nebo mladší, muž, či žena. Zato se opírá o většinové přesvědčení, že „některé rasy či etnické skupiny se rodí méně inteligentní než ostatní“. A že „některé kultury jsou mnohem lepší než jiné“ (tomu přitakalo 70 procent dotázaných). Viz chytřejší a hezčí Slováci (zřejmě ale mínus tisíce Romů v osadách a ghettech, že), špinavější a nemorálnější muslimové, a tak dále.

Takže to můžeme shrnout: Češi jsou rasisti, zjistil drsný průzkum.

Zbývá rozebrat, jestli internet prosákl do veřejného mínění, nebo veřejné mínění do internetu. Případně, jestli to není úplně jedno. Fajn, zase jsme se o sobě něco dozvěděli. Smutné, vážné.

 

Právě se děje

Další zprávy