David Klimeš David Klimeš | Komentáře
16. 1. 2023 14:44

Jsou ještě důležité škraloupy z normalizace? Sedmdesát procent voličů si myslí opak

Masivní podpora dvou exkomunistů v prvním kole prezidentské volby definitivně rozřešila otázku, zda je pro českou společnost kolaborace s někdejším režimem nezměnitelnou charakterovou vadou, či napravitelnou chybou.
Výsledek prezidentské volby by Miloš Jakeš a Gustáv Husák zhodnotili jako jednoznačně úspěšný...
Výsledek prezidentské volby by Miloš Jakeš a Gustáv Husák zhodnotili jako jednoznačně úspěšný... | Foto: Aktuálně.cz

Když se odborářský předák Josef Středula rozhodl hodit ručník do ringu a odstoupit z prezidentské volby, podpořil obratem Danuši Nerudovou. Podle svých slov proto, že na Hradě nechtěl personu s rudou minulostí.

Pak se ale ke kádrům předlistopadového režimu vyjádřili ti rozhodující - voliči. Petr Pavel i Andrej Babiš (ANO) získali po 35 procentech hlasů, Danuše Nerudová propadla. A kdyby Středula kandidoval, měl by co dělat, aby celý peloton neuzavíral.

Stojí za povšimnutí, že v roce 2023, kdy již dávno nemusíme řešit transformační "devadesátkovou" otázku - totiž jak původní obří stranickou nomenklaturu nahradit nepočetným disentem, osmašedesátníky či takzvanou šedou sférou -, si v záplavě úspěšných, vzdělaných a schopných spoluobčanů nakonec budeme vybírat mezi dvěma normalizačními kádry.

Babišovy emigračky a Pavlovo dušení rohlíkem

Což je o to absurdnější, že se nevábnou minulost snaží jeden druhému připomínat. Babiš například vykresluje Pavla coby bezpáteřní "gumu", která by klidně bránila zločinný režim se zbraní v ruce. Z úst člověka, který si to rázoval přes železnou oponu tak snadno, že donedávna ani nevěděl o existenci výjezdních doložek, zní ale takový šlágr natolik skřípavě, že ten falešný tón snad musí slyšet i on sám. 

Nezbývá než doufat, že se vkusnějším členům Babišova týmu podaří šéfovu pozornost upnout na něco jiného. Jedovatých slin, jimiž bývalého čelného představitele NATO Pavla přirovnává k masovému vrahovi Vladimiru Putinovi, už si totiž začala všímat i zahraniční média, a bezskrupulózní negativní kampaň tak začíná poškozovat renomé celé země.

Češi se přitom tím, kdo, jak a proč za normalizace ohýbal záda, už zjevně příliš zabývat nechtějí. Jak napovídá i fakt, že ani jednoho z finalistů prezidentské volby dosud nedotlačili k nějaké smysluplné reflexi vlastní minulosti.

Od Babiše ji snad nikdo soudný ani nečekal. Někdejší elitní pracovník podniku zahraničního obchodu si už dávno vybájil perverzní příběh, v němž hraje naopak roli člověka pronásledovaného, protože měl v rodině "emigračky".

Podobně smutný je však i přístup kultivovanějšího Petra Pavla. Ještě loni v dubnu v rozhovoru pro Aktuálně.cz suverénně tvrdil, že mu rudá knížka v kariéře nijak nepomohla. To prostě není pravda. Zatímco spousta nadaných studentů kvůli svým názorům nebo kádrovému prohřešku rodičů ještě koncem 80. let nesměla studovat vysokou školu, Pavel se perfektně naučil jazyky, a když pak režim padl, rychle postupoval vzhůru. Obdobně jako byznysmen Babiš tedy rozhodně nestál na stejné startovací čáře s odpůrci režimu či nekomunisty.

 Ač vyšlo najevo, že byl dokonce šéfem základní organizace KSČ v komunistické lidové armádě, během předvolebních debat vždy všechny připomínky tohoto druhu odbyl jednoduchým konstatováním, že prostě jen udělal v mládí chybu a tou se netají.

Marketingový tým mu dokonce připravil špičkově promyšlený grafický životopis, vybavený mimo jiné i kolonkou "Chyby v minulosti". Ta na roveň staví členství v KSČ, dvojku z chování i přidušení sestry rohlíkem. Z takové banalizace už by jednomu opravdu zaskočilo…

Úspěšných 30 let exkomunistů

Zatímco Andrej Babiš vysvětluje své členství ve zločinné státostraně ukňouranou výmluvou, že jej tam přihlásila maminka, Petr Pavel s vážnou tváří tvrdí, že prý tehdy nebylo možné rozpoznat, co je správné a co ne.

Což ovšem popírá porevoluční společenský konsenzus, že v 80. letech už měl každý poměrně širokou možnost volby, a kdo tedy nebyl úplný kariérista, do strany nelezl. Pokud by navíc opravdu nebylo možné rozeznat, co je dobré a co zlé, nedávalo by žádný smysl ani vylučování komunistických elit z polistopadového života.

Nynější Babišův i Pavlův úspěch naznačují, že členství v normalizační KSČ pro rozhodující část společnosti nepředstavuje zásadní téma. Pokud kdy vůbec představovalo. Vždyť do svobodných devadesátých letech vstoupilo spolu s nestraníky také 1,7 milionu členů a kandidátů KSČ. Ti se nejen nikam nevypařili, ale část z nich dokonce brzo uspěla i v nové roli "kovaných" pravičáků. Například Vladimír Dlouhý či Vlastimil Tlustý.

I sám Václav Havel ve chvílích, kdy měl největší vliv na výběr premiérů, nakonec paradoxně vždy sáhl do rezervoáru normalizačních kádrů. Po drtivém vítězství Občanského fóra v prvních svobodných volbách tak v roce 1990 vsadil na exkomunistického ministra Mariana Čalfu. A v roce 1997 při sestavování své úřednické vlády zase na dalšího normalizačního komunistu Josefa Tošovského.

Ač tedy politická debata kolaboraci s normalizačním režimem ve verbální rovině označovala za neprominutelnou chybu charakteru, v praxi nikdy nepřestala být po schopnostech, vzdělání i dalších dovednostech "rudoknížkářů" poptávka.

Jakešovští kádři

O tom, jak fungovala normalizace ve své úpadkové fázi, víme stále velmi málo. Ale po prvním kole prezidentské volby roku 2023 můžeme konstatovat, že českou společnost již zjevně nebaví dělat z kolaborace s husákovským režimem absolutní věc. Že taková spolupráce měla mnoho podob a je třeba mezi nimi rozlišovat, potvrzují nejen postupující kandidáti, ale vlastně i někteří jejich kritici.

Mezi ty se řadí třeba normalizační lidovec Miroslav Kalousek, který v poslední době nesmí chybět u žádné hodnotové bitvy. S gustem přitom pomíjí, že byl sám režimním kádrem, neboť o členstvu kolaborující národněfrontovní lidové strany nerozhodoval nikdo jiný než krajští komunisté.

Fakt, že ještě v roce 2023 obsadí nejvyšší ústavní post v zemi někdejší prominent normalizačního režimu, ukazuje, že kádrová práce stranických bossů Gustáva Husáka a Miloše Jakeše nebyla v osmdesátých letech minulého století tak marná. Zjevně do KSČ dokázala přitáhnout i lidi, kteří i po třiceti svobodných letech přijdou většině voličů jako ti nejvhodnější k výkonu neprestižnějšího úřadu demokratické republiky.

Video: Nejlepší momenty z volebních štábů tří nejúspěšnějších prezidentských kandidátů (14. 1. 2023)

Nejlepší momenty z volebních štábů tří nejúspěšnějších prezidentských kandidátů | Video: ČTK, Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy