Luděk Navara Luděk Navara | Komentáře
21. 8. 2020 7:30

K čemu je dobré vzpomínat na den, kdy tanky v Praze rozjezdily naději

21. srpen 1968 přinesl tragédii, kterou nikdo z Čechů nezpochybňuje. Ještě, že to smutné výročí máme. Co bychom teď bez něj o své nedávné minulosti asi říkali?
Antonín Nový: 21. – 22. srpna 1968.
Antonín Nový: 21. – 22. srpna 1968. | Foto: Czech Top Photo

Každý to datum zná. Před dvaapadesáti lety vtrhli cizí vojáci do Československa, obsadili zemi a zničili jakoukoli naději, že by se komunistický systém mohl změnit k lepšímu.

Shodou okolností si to tragické výročí připomínáme právě teď, kdy se z úst řady lidí (včetně části historiků) ozývají hlasy, které zpochybňují míru komunistických represí. Obrázky sovětských tanků a mrtvých civilistů v ulicích Prahy nabízejí nejlepší odpověď na všechny ty otázky, jak se ten režim vlastně projevoval, jaká byla jeho podstata a jak v něm vypadaly "všední dny".

Ryszard Siwiec při sebevraždě 8.září 1968.
Ryszard Siwiec při sebevraždě 8.září 1968. | Foto: IPN

Patřily k nim zavřené hranice, tuhá cenzura, zavírání a mlácení nepohodlných, vyhazovy ze školy i práce a všudypřítomný strach. Patřila k nim i ohnivá oběť Jana Palacha, Jana Zajíce či Poláka Ryszarda Siwiece. Stejně jako masová emigrace statisíců lidí, kteří po okupaci zaplavili fary, uprchlické tábory či školy v německém i rakouském pohraničí.

Zástupy česky a slovensky mluvících uprchlíků dobře tušily, co po sovětském vpádu od komunistů mohou očekávat, proto utekly ze svých domovů. Byl to zoufalý čin v zoufalé situaci. Mnozí vzdělaní současníci, kteří tu dobu nezažili a mohou naštěstí svobodně studovat, cestovat i pracovat, dnes ale vnímají celou tragédii jinak.

Okupaci jako takovou ovšem zpochybnit nelze: tisíce fotografií, filmů, malých i velkých osobních tragédií. Tisíce vzpomínek na noční telefonáty příbuzným, na vztek a bezmoc. Tisíce zničených kariér a tisíce zoufalých, plačících lidí… To se i v době postfaktické popírá jen těžko, takže se o to ani nikdo nepokouší.

Jiné je to už ale s důsledkem 21. srpna 1968 - normalizací. Mnozí na ní dnes začínají objevovat výhody pochybných jistot a zdánlivého pořádku. Jaksi se přitom ovšem zapomíná, že už v srpnu 1969 byly v ulicích našich měst tanky znova, tentokrát československé…

Jeden režim, dvojí oběti

Z žádného tragického období od konce války neexistuje tolik mediálně působivého materiálu jako právě ze srpna 1968. Zajímavé je, že navzdory dramatickým filmovým záběrům je skutečný počet obětí okupantů nižší než počet těch, které za dobu totality pozabíjeli samotní Češi a Slováci - především během procesů padesátých let a u železné opony.

Zatímco oběti srpna ’68 si získaly mediální pozornost stejně snadno jako okupace samotná, oběti procesů či vražd na hranicích umíraly v tichosti zakázaného hraničního pásma, za zdmi věznic, nebo byly jejich příběhy deformovány propagandou. Dodnes jména mnohých ani neznáme, protože jsme je v tom zapomnění nechali.

Tento dvojaký přístup k obětem jednoho režimu odráží celý náš přístup k nedávné minulosti: spolehli jsme se na paměť, mediální obraz a rezignovali na systematickou práci. Na výchovu k pochopení kořenů represe a násilí. Nevybudovali jsme muzea a památníky, a až zemřou poslední pamětníci, nebude nikdo, kdo by nabídl autentický pohled na totalitu a cenu svobody. Na to, jak se o ni usilovalo a jak se usilovat bez přestání musí, protože ohrožena bude z principu vždy.

Skoro by se chtělo říci: ještě, že tu ten tragický 21. srpen 1968 máme.

Záběry z hraného dokumentu polské televize o zabití dvou Čechů polským vojákem při invazi v roce 1968. | Video: Telewizja Polska
 

Právě se děje

před 8 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Bez kontroly zbrojení svět nebude mít budoucnost, řekl Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že svět nebude mít budoucnost bez systému kontroly zbrojení, uvedla agentura Reuters s připomínkou, že na vlásku visí osud poslední odzbrojovací dohody mezi Ruskem a Spojenými státy. Washington minulý týden odmítl Putinův návrh, aby obě velmoci bez jakýchkoliv podmínek o rok prodloužily platnost smlouvy omezující americké a ruské strategické jaderné zbraně, jejichž platnost vyprší v únoru příštího roku.

Putin na zasedání diskusního Valdajského klubu uvedl, že ruská bezpečnost neutrpí, pokud smlouva nebude prodloužena, dodal Reuters.

USA s Ruskem podepsaly v roce 2010 na Pražském hradě smlouvu označovanou jako nový START nebo START 3, která omezuje počty strategických jaderných zbraní. Její platnost vyprší příští rok v únoru. Smlouva může být prodloužena o pět let, pokud se na tom státy dohodnou. Washington s Moskvou však dosud nedospěl v tomto směru k dohodě. Nicméně ruská diplomacie v úterý uvedla, že Rusko je v rámci ročního prodloužení dohody připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Washington toto ruské vyjádření přivítal a vyjádřil ochotu okamžitě o tom začít jednat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy