Luděk Navara Luděk Navara | Komentáře
21. 8. 2020 7:30

K čemu je dobré vzpomínat na den, kdy tanky v Praze rozjezdily naději

21. srpen 1968 přinesl tragédii, kterou nikdo z Čechů nezpochybňuje. Ještě, že to smutné výročí máme. Co bychom teď bez něj o své nedávné minulosti asi říkali?
Antonín Nový: 21. – 22. srpna 1968.
Antonín Nový: 21. – 22. srpna 1968. | Foto: Czech Top Photo

Každý to datum zná. Před dvaapadesáti lety vtrhli cizí vojáci do Československa, obsadili zemi a zničili jakoukoli naději, že by se komunistický systém mohl změnit k lepšímu.

Shodou okolností si to tragické výročí připomínáme právě teď, kdy se z úst řady lidí (včetně části historiků) ozývají hlasy, které zpochybňují míru komunistických represí. Obrázky sovětských tanků a mrtvých civilistů v ulicích Prahy nabízejí nejlepší odpověď na všechny ty otázky, jak se ten režim vlastně projevoval, jaká byla jeho podstata a jak v něm vypadaly "všední dny".

Ryszard Siwiec při sebevraždě 8.září 1968.
Ryszard Siwiec při sebevraždě 8.září 1968. | Foto: IPN

Patřily k nim zavřené hranice, tuhá cenzura, zavírání a mlácení nepohodlných, vyhazovy ze školy i práce a všudypřítomný strach. Patřila k nim i ohnivá oběť Jana Palacha, Jana Zajíce či Poláka Ryszarda Siwiece. Stejně jako masová emigrace statisíců lidí, kteří po okupaci zaplavili fary, uprchlické tábory či školy v německém i rakouském pohraničí.

Zástupy česky a slovensky mluvících uprchlíků dobře tušily, co po sovětském vpádu od komunistů mohou očekávat, proto utekly ze svých domovů. Byl to zoufalý čin v zoufalé situaci. Mnozí vzdělaní současníci, kteří tu dobu nezažili a mohou naštěstí svobodně studovat, cestovat i pracovat, dnes ale vnímají celou tragédii jinak.

Okupaci jako takovou ovšem zpochybnit nelze: tisíce fotografií, filmů, malých i velkých osobních tragédií. Tisíce vzpomínek na noční telefonáty příbuzným, na vztek a bezmoc. Tisíce zničených kariér a tisíce zoufalých, plačících lidí… To se i v době postfaktické popírá jen těžko, takže se o to ani nikdo nepokouší.

Jiné je to už ale s důsledkem 21. srpna 1968 - normalizací. Mnozí na ní dnes začínají objevovat výhody pochybných jistot a zdánlivého pořádku. Jaksi se přitom ovšem zapomíná, že už v srpnu 1969 byly v ulicích našich měst tanky znova, tentokrát československé…

Jeden režim, dvojí oběti

Z žádného tragického období od konce války neexistuje tolik mediálně působivého materiálu jako právě ze srpna 1968. Zajímavé je, že navzdory dramatickým filmovým záběrům je skutečný počet obětí okupantů nižší než počet těch, které za dobu totality pozabíjeli samotní Češi a Slováci - především během procesů padesátých let a u železné opony.

Zatímco oběti srpna ’68 si získaly mediální pozornost stejně snadno jako okupace samotná, oběti procesů či vražd na hranicích umíraly v tichosti zakázaného hraničního pásma, za zdmi věznic, nebo byly jejich příběhy deformovány propagandou. Dodnes jména mnohých ani neznáme, protože jsme je v tom zapomnění nechali.

Tento dvojaký přístup k obětem jednoho režimu odráží celý náš přístup k nedávné minulosti: spolehli jsme se na paměť, mediální obraz a rezignovali na systematickou práci. Na výchovu k pochopení kořenů represe a násilí. Nevybudovali jsme muzea a památníky, a až zemřou poslední pamětníci, nebude nikdo, kdo by nabídl autentický pohled na totalitu a cenu svobody. Na to, jak se o ni usilovalo a jak se usilovat bez přestání musí, protože ohrožena bude z principu vždy.

Skoro by se chtělo říci: ještě, že tu ten tragický 21. srpen 1968 máme.

Záběry z hraného dokumentu polské televize o zabití dvou Čechů polským vojákem při invazi v roce 1968. | Video: Telewizja Polska
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 6 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy