Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
14. 10. 2009 7:20

K moři na občanku? Patří Chorvatsko do EU? Diskutujte

Chorvatsko obnovilo přístupová jednání. Diplomaté hovoří o vstupu do EU v roce 2011 či 2012
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Na hraničních přechodech s Chorvatskem tráví každé léto dlouhé hodiny více než půl miliónu Čechů, kteří tradičně zamíří tímto směrem k moři. Změnit se to může teprve tehdy, až země vstoupí do Evropské unie a stane se součástí schengenského prostoru. Zmizí přechody, dlouhé fronty, místo pasu si vystačíte s běžným občanským průkazem.  

Na začátku října Chorvatsko téměř po roce obnovilo přístupové rozhovory s EU, které po několik měsíců kvůli hraničnímu sporu blokovalo Slovinsko. Záhřeb dosud otevřel 12 z 33 kapitol nutných ke vstupu do Unie.

Chorvatsko by jednání o vstupu rádo dokončilo příští rok a pravděpodobně v roce 2011 by chtělo řady bloku rozšířit. Hovoří se také o tom, že by ke smlouvě o přistoupení Chorvatska do EU byl připojen dodatek k Lisabonské smlouvě, který požaduje český prezident Václav Klaus.

Dnes Evropská komise zveřejní zprávu o pokroku kandidátských zemí - Turecka, Chorvatska a Makedonie.

Agentura Reuters již ze zprávy citovala - z dokumentu údajně vyplývá, že Chorvatsko by skutečně mohlo přístupové rozhovory dokončit v příštím roce, předpokládané datum vstupu země do EU nicméně ve zprávě není uvedeno.

Podle zprávy by chorvatská vláda měla své úsilí směřovat k potírání korupce a organizovaného zločinu, změnám v právním systému a měla by dále zlepšit spolupráci s válečným tribunálem pro zločiny spáchané během balkánských válek v devadesátých letech.

Turecko by podle zprávy mělo v reformách výrazně přidat. „Pochybnosti trvají v řadě oblastí včetně svobody slova, tisku a vyznání, dohledu armády nad civilním životem a tématu ženských práv," stojí podle Reuters ve zprávě.

Má Chorvatsko vstoupit do EU? Kdy? Mají být součástí EU také další státy bývalé Jugoslávie? Představovalo by to pro EU riziko? A mělo by v budoucnu do EU vstoupit Turecko?

Pod tímto článkem se můžete zapojit do čtenářské debaty moderované editory deníku Aktuálně.cz. 

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také: Blog specialisty na Balkán Matyáše Zrna

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dne sněmovny slib. V dolní komoře nahradil předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku (ANO). Hnilička se v úterý vzdal mandátu kvůli porušení protiepidemických opatření.

Samaš (54) dříve působil jako místostarosta Rakovníka. Hnilička odešel z dolní komory v souvislosti s víkendovou účastí na oslavě v teplickém hotelu. V čele sportovní agentury by rád zůstal.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy