Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
14. 10. 2009 7:20

K moři na občanku? Patří Chorvatsko do EU? Diskutujte

Chorvatsko obnovilo přístupová jednání. Diplomaté hovoří o vstupu do EU v roce 2011 či 2012
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Na hraničních přechodech s Chorvatskem tráví každé léto dlouhé hodiny více než půl miliónu Čechů, kteří tradičně zamíří tímto směrem k moři. Změnit se to může teprve tehdy, až země vstoupí do Evropské unie a stane se součástí schengenského prostoru. Zmizí přechody, dlouhé fronty, místo pasu si vystačíte s běžným občanským průkazem.  

Na začátku října Chorvatsko téměř po roce obnovilo přístupové rozhovory s EU, které po několik měsíců kvůli hraničnímu sporu blokovalo Slovinsko. Záhřeb dosud otevřel 12 z 33 kapitol nutných ke vstupu do Unie.

Chorvatsko by jednání o vstupu rádo dokončilo příští rok a pravděpodobně v roce 2011 by chtělo řady bloku rozšířit. Hovoří se také o tom, že by ke smlouvě o přistoupení Chorvatska do EU byl připojen dodatek k Lisabonské smlouvě, který požaduje český prezident Václav Klaus.

Dnes Evropská komise zveřejní zprávu o pokroku kandidátských zemí - Turecka, Chorvatska a Makedonie.

Agentura Reuters již ze zprávy citovala - z dokumentu údajně vyplývá, že Chorvatsko by skutečně mohlo přístupové rozhovory dokončit v příštím roce, předpokládané datum vstupu země do EU nicméně ve zprávě není uvedeno.

Podle zprávy by chorvatská vláda měla své úsilí směřovat k potírání korupce a organizovaného zločinu, změnám v právním systému a měla by dále zlepšit spolupráci s válečným tribunálem pro zločiny spáchané během balkánských válek v devadesátých letech.

Turecko by podle zprávy mělo v reformách výrazně přidat. „Pochybnosti trvají v řadě oblastí včetně svobody slova, tisku a vyznání, dohledu armády nad civilním životem a tématu ženských práv," stojí podle Reuters ve zprávě.

Má Chorvatsko vstoupit do EU? Kdy? Mají být součástí EU také další státy bývalé Jugoslávie? Představovalo by to pro EU riziko? A mělo by v budoucnu do EU vstoupit Turecko?

Pod tímto článkem se můžete zapojit do čtenářské debaty moderované editory deníku Aktuálně.cz. 

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také: Blog specialisty na Balkán Matyáše Zrna

 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Pompeo: USA odmítají nároky Pekingu na zdroje v Jihočínském moři

Spojené státy od pondělí považují za nelegitimní takřka všechny významnější nároky Pekingu týkající se vod Jihočínského moře. Oznámil to americký ministr zahraničí Mike Pompeo, podle kterého Čína daný region bere jako své "námořní impérium" a nárokuje si kontrolu nad oblastmi, které nemohou být přisouzeny žádné zemi. Agentura AP píše o eskalaci diplomatické strategie Washingtonu a předpovídá další nárůst hněvu na čínské straně.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Rozpočet českého pavilonu na Expu se zvýší o 25,2 milionu korun

Rozpočet českého pavilonu na světové výstavě Expo 2020 se zvýší o 25,2 milionu korun kvůli jejímu ročnímu odkladu v důsledku pandemie koronaviru. Úpravu rozpočtu dnes schválila vláda. Kabinet zároveň potvrdil i českou účast na výstavě v jejím novém termínu. Původně plánovaný rozpočet byl 260 až 310 milionů korun podle účasti partnerů ze soukromého sektoru, ze státních zdrojů mělo jít 229 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy