Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
6. 6. 2016 8:00

K politikům se nečuchá. Až vyženou Šlachtu, policie dostane jasný signál: Dejte si bacha!

Chystaná reorganizace celorepublikové kriminálky je podle dosavadních informací nesystémová a účelová. Zřejmě má zastavit práci ÚOOZ.
Po razii na Úřadu vlády před třemi roky se stal plukovník Robert Šlachta slavným. Generála mu nedali. Laubemu ano.
Po razii na Úřadu vlády před třemi roky se stal plukovník Robert Šlachta slavným. Generála mu nedali. Laubemu ano. | Foto: Vojtěch Marek

Léta se vede boj o policii. Po revoluci se osamostatnila, byla zbavena přímého vlivu politiky. Jenže silným stranám rychle došlo, jakou cenu mají policejní informace. V éře kmotrů ještě stoupla. Jde o vliv na celé útvary, jde o to, vědět předem, co se chystá, případně tomu zabránit.

Nemá smysl vracet se daleko do minulosti. Stačí posledních několik let. Před třemi roky zásah na Úřadu vlády (olomoučtí žalobci vedení Ivo Ištvanem a ÚOOZ vedený Robertem Šlachtou). Otřes nejen v politice, ale i mezi kmotry a v lobbisticko-zločineckých strukturách.

O Šlachtově ÚOOZ jsme psali často. Dnes zcela výjimečný útvar, odlišný, oddělený od ostatní policie. Nikoli „svatý“ či bezchybný. Od loňského léta, od olomoucké kauzy (Vidkun), se mezi politiky nalevo napravo mluví o tom, že je Šlachta nebezpečný a je nutné ho odstranit.

Nejde to snadno. Zásah na Úřadu vlády byl pro veřejnost závanem spravedlnosti. Sejmout jednoho z hlavních protagonistů? Pro policejního prezidenta Tomáše Tuhého asi delikátní věc. Nasadil náměstka Zdeňka Laubeho (exStB). S jinými policejními šéfy to jde líp. Bez humbuku byl odejit šéf protikorupční policie (ÚOKFK) Milan Komárek.

Měl dobré jméno. Byl slušný. Hrozilo, že dá útvar do kupy a začne chytat korupčníky. Takže pěkně skončil a byl vystřídán člověkem, který dobré jméno neměl. Zvláštní, že.

Minulý čtvrtek Lidové noviny napsaly o chystané reorganizaci části centrální policie. O spojení protikorupčního a protimafiánského útvaru. Jedná se tajně, neveřejně. Poté, co vyšel článek, vnitro řeklo, že nic není rozhodnuto. (Ministerstvo musí reorganizaci odsouhlasit.) Přitom LN napsaly, že spojení má platit od července.

Zprávy z policie tajně chystanou reorganizaci potvrdily. Šéfové o ní vědí. Mnozí vidí, že se připravuje zcela absurdně. Mimochodem se hned ve čtvrtek, v den, kdy text v LN vyšel, rozjelo intenzivní pátrání, „kdo to pustil“. Kdo spáchal ten zločin a vyzradil reorganizaci. Místo aby policie sama informovala, co chystá, začala vyšetřovat „únik“.

Nápadně nesystémová změna

Pojďme k chystané změně, tedy spojení ÚOOZ a ÚOKFK. Důvod? Změnil se organizovaný zločin, struktura policie by tomu měla odpovídat. O.K., to bereme. Potíž tkví v tom, že změna je na první pohled nesystémová. Spojují se dva celostátní útvary, další chybí. Proč?

Chybí Kriminalistický ústav. Přitom hraje ve vyšetřování složité kriminality klíčovou roli. Chybí Národní protidrogová centrála. Proč? I teroristé a mafiáni se, jak známo, financují z pašování a prodeje drog.

Chybí Úřad služby kriminální policie a vyšetřování (ÚSKPV). Spadá přímo pod náměstka policejního prezidenta pro kriminálku, generála Laubeho. Pod ÚSKPV patří kupříkladu tým TEMPUS. Řeší odložené, staré, neobjasněné případy, které s organizovaným zločinem často souvisejí.

Chybí servisní útvary jako Útvar speciálních činností (poskytuje zvláštní ochranu, řídí nasazování skrytých agentů, předstírané převody a zabezpečuje krycí doklady) a Útvar zvláštních činností (odposlechy, sledování osob a věcí a další speciální úkony). Pro odhalování organizovaného zločinu klíčové součásti.

To ještě není všechno. Je vytvářen jakýsi „český FBI“. V pořádku. Kdo na tom dělá? Laube. Za komančů sice dělal na StB, ale na organizovaný zločin expert není.

Už dříve se na vytvoření národního kriminálního úřadu pracovalo. Byla sestavena komise. V ní zástupci klíčových útvarů (třeba ÚOOZ, ÚOKFK atd.) Dnes ne. Reorganizaci vymýšlí Laube. Co to je za reorganizaci? Proč je tak nesystémová?

Kritici Šlachty a Ištvana tvrdí, že se „strhla hysterie“ okolo reorganizace a šéfa ÚOOZ. Jenomže to, co se chystá, je nesmysl. Viditelně nejde o hledání lepší struktury.

Jsou „jedné krve“. Se Šlachtou odejdou další

Oč tedy jde? Za prvé zřejmě o postupné odstranění Šlachty. O jeho otrávení, vytěsnění, vyhnání. Dostat Komárka bylo lehké, ten byl na protikorupční policii čerstvě, neměl tam zázemí, oporu. Šlachta toto vše má. A za druhé jde nejspíš o to, aby byl rozjetý ÚOOZ zabrzděn, zastaven.

Spojit ho s protikorupční policií, které žalobci, jak se v některých případech ukázalo, nevěří, je mazaný trik. Šlachta už nebude celek ovládat. Čeká se, že odejde. Poměrně slušná těsnost útvaru, odkud zásadní informace o velkých akcích nevytekly, a proto si ho žalobci vybírali, bude fuč.

Týmy se namíchají jinak. Lidé z ÚOKFK, předpokládají sami špičkoví policisté, protimafiánské policajty „naředí“, informace potečou ven. Kompaktnost, semknutost útvaru skončí.

Práce se zastaví, začnou se přepisovat čísla jednací, rozjede se obří administrativní změna, což se samosebou týká i státních zástupců a jejich dozoru. Na jak dlouho se buď úplně přestane pracovat, nebo tempo prudce poleví?

Řada případů je nyní u soudu (namátkou třeba zneužití vojenské tajné služby Janou Nagyovou, nyní Nečasovou). A další kauzy. Začne to váznout. Stejně jako olomoucká kauza.

Nejen to. Pokud odejde Šlachta, a to je podle více policistů skutečný cíl Laubeho „reorganizace“, půjdou s ním i další, na něj napojení detektivové. Šlachta je znám tím, že lidi ždímá, nejen svoje, ale policajty ze servisních útvarů. A přece za ním mnozí stojí a váží si ho. Jsou „jedné krve“.

Czech Bureau of Non-Investigation

Když odešel z ÚOOZ Jan Kubice (počátkem roku 2008 poté, co Ivan Langer dosadil na post šéfa kriminálky Jiřího Houbu), taky s ním skončila řada klíčových postav. Práce na útvaru se na dlouho zastavila. Trvalo čtyři až pět let, než Šlachta útvar upevnil, stmelil, než začal pracovat naplno. A to nebyl spojen s jiným útvarem!

Odstranit Šlachtu znamená na dlouhou dobu paralyzovat práci dnes jednoznačně nejvýkonnější celorepublikové složky policie. Proces na léta! Zdá se, že tohle organizátoři chtějí, že to je základní zadání. Jinak by na změně Laube musel spolupracovat s výše vyjmenovanými příslušnými útvary.

Jak už řečeno, pohár přetekl po kauze Vidkun. Policisté sami naznačují, že se netýkala jen jednoho hejtmana, Jiřího Rozbořila (ČSSD). S nemalou pravděpodobností se dotýká i jiných politiků, možná i policistů a podnikatelů. Blíží se krajské, senátní, pak i sněmovní volby. Kdo by stál o výkonný, „makající“ ÚOOZ a o Šlachtu?

Smutné. Zjevně není zájem o výkonnou celorepublikovou složku. Představuje riziko; nikdy se neví, kdy hoši "sbalí" nějakého politika. Operace Vidkun ukázala, že se Šlachta nezastavil u ODS, u několika kmotrů, u Nagyové-Nečasové. Pokračuje dál. Opravdu to tu chce čistit, což politiky děsí. Ví o reorganizaci premiér Sobotka? On nese klíčovou odpovědnost.

Podle znalců policejního prezidia se už od Vidkunu mluví o Michalu Mazánkovi (nyní ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování) jako o potenciálním budoucím šéfovi českého „FBI“, který žádným FBI nebude. Leda FBN (Federal Bureau of Non-Investigation).

A ještě jeden efekt. Robert Šlachta je dnes v policii kolegy považován ze takřka nepohnutelného, neodstranitelného. Jeho odstranění by byla bomba, jasný signál: Dejte si bacha, pánové, nikdo si nemůže být jist ničím. Smutné, že se toho účastní policejní prezident Tuhý.

 

Právě se děje

Další zprávy