Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
5. 2. 2019 11:45

Kalamita, 20 čísel sněhu! Co budeme dělat? Kde je pluh? Chci jet, mám na to právo

Změkli jsme, je minus pět a mnoho mužů se nabalí, jako by teploměr ukazoval minus dvacet, šálu přes pusu a kožešinu okolo hlavy, učiněná Antarktida.
Zachraň se, kdo můžeš, v Praze napadlo 20 cm sněhu!
Zachraň se, kdo můžeš, v Praze napadlo 20 cm sněhu! | Foto: bonder.olka / Shutterstock.com

Je únor a padá (padal) sníh, v neděli 3. února napadlo celých dvacet centimetrů, ta mokrá bílá hmota ležela v souvislé vrstvě dokonce i v Praze a leží tam díky mrazu dosud. Nemalou část občanů sníh vykolejil, mluví se a píše o "kalamitě", "přívalech sněhu", některá média vytasila "bílé peklo". Dospělí většinou nadávají, děti se radují, protože jsou normální, hravé a nemusejí ometat auta, vyprošťovat je ze sněhu, když parkují nebo zapadnou.

Premiér Andrej Babiš, který má extrémně zvýšenou citlivost na národní brblání, na odpor chabými zimami rozmazlených potenciálních voličů ANO k zimě, ke sněhu, míní, že dopraváci nemají dostatek sypačů, zatímco ministr dopravy Dan Ťok (ANO) zastává zcela výjimečně opačný názor: sypače stačí. Rozumně pravil: "Obávám se, že kdybychom teď zvýšili počet sypačů, tak by nám někdo říkal, že pak tři sta dnů leží ve skladu a nemají využití." Celkem to trefil, i když 65 dní sypače běžně třeba v Praze rozhodně nejezdí.

Zajímavé, jak jsme neuvěřitelně rychle a snadno zpohodlněli, stačí pár let v podstatě beze sněhu (nemluvím teď o horách, ale i tam to bývá s bílou pokrývkou bída s nouzí), a už si nevíme rady, už si zoufáme, když najednou zase trochu napadne. Přitom není pochyb, že dvacet čísel sněhu není nic, vůbec nic, úplně normální zimní stav (aspoň to tak mnoho let, mnoho zim, bývalo), ani náhodou kalamita. Kalamita, tedy stav, kdy je doprava vyřazena z provozu, kdy se nedá jet, pokud nemáte rolbu nebo traktor, kdy neotevřete dveře domu, protože jsou zapadlé sněhem, nastává při podstatně vytrvalejším a více dnů trvajícím sněžení.

Odvykli jsme si neuvěřitelně snadno, lehce a rádi přivykáme všemu pohodlnému, nenáročnému. Vidíte v ulicích mnoho řidičů, kteří sice mají zimní gumy, ale na sněhu to neumějí (taky kde by se to za poslední roky naučili, že), když zapadnou, "řeší" to zpátečkou a plynem na podlaze, lopatu nevozí prakticky nikdo, řetězy ve městě taky ne, na co, že.

Silnic a ulic je strašně moc, není možné je všecky "vyčistit", není možné sníh odstranit, bydlím v Praze, v Břevnově, a tam se samozřejmě ulice ani nepluhují, ani nesypou (jsem za to vděčný), ostatně v pražských čtvrtích dnes parkuje tak obrovské množství aut (podle Technické správy komunikací hlavního města bylo v roce 2017 v metropoli 844 613 osobních automobilů), že by ani pluhovat nešly.

Chvála sněhu

Sníh nabízí možnost pomoct sousedovi vyprostit auto od chodníku, navázat kontakt, dělat něco společně, skvělé. O tom, že obec nestačí uklízet chodníky, netřeba snad ani psát, s tím počítáme. Když slyšíte a čtete ty debaty o "neschopnosti města", máte chuť přidělat si na hrablo ceduli SNÍH JE V ZIMĚ NORMÁLNÍ a chodit s ní po ulicích jako prorok.

Potíž se neskrývá jen v obecném změkčení, zpohodlnění, odvyknutí na skutečnou zimu (mimochodem, všimněte si, je minus pět a mnoho mužů se nabalí, jako by teploměr ukazoval minus pětadvacet, šálu přes pusu a kožešina okolo hlavy, učiněná Antarktida), potíž tkví taky v tom, že vlastníme mnohem víc aut než dřív, všude "se jezdí" autem, "auto je základ", proto se zvyšují nároky na stav silnic, sjízdnost silnic, řidiči i mnohé řidičky mají dojem, že existuje jakési "právo na sjízdnou silnici, ulici", "právo pohodlně jet", jenomže příroda toto právo občas (bohužel zřídka) neuznává.

Jedna z mých sousedek, jíž jsem pomáhal zaparkovat, mi zcela vážně řekla: "Nechápu, že to nezvládnou vyčistit, od čeho platíme daně?" Mínila vyčistit silnici od sněhu. Koukal jsem na ni v ustrnutí: jak by to jako ti "oni" mohli "vyčistit"? Mají sníh naložit a odlifrovat jinam?

Celkem se dá chápat, že řidiči očekávají sjízdné dálnice a silnice první třídy, že tam ty pluhy a sypače vyjedou a budou je udržovat, ale i to platí jen do určitého množství sněhu (20 cm v průměrně fungující zemi rozhodně nemůže znamenat problém). Ale těžko už můžete chtít, aby měl stát tolik pluhů, že odklidí (vyčistí) všecky okresky.

Sníh má ještě jednu skvělou, cennou vlastnost, leží a pak pomalu odtává, vsakuje se, doplňuje zoufale ubývající podzemní vody. Už to je důvod k tomu, abychom ho milovali, abychom jej očekávali a byli za něj ze srdce vděční.

Ještě k těm dvaceti centimetrům: opravdu to není mnoho, sotva to stačí na běžky. Před asi patnácti lety jsem jel koncem zimy přejít na sněžnicích přes Munții Țarcu v Rumunsku, krásné hory, v zimě na hřebenech potkáte jen vlky, žádné lidské bytosti. Tehdy bylo sněhu neuvěřitelně moc, napadlo ho tolik, že nebylo vidět koliby, tedy několik metrů vysoké dřevěnice pro bači. Šli jsme tam, kde stály, ale ani jedna nevykukovala. To je kalamita, nedalo se vůbec prokutat k potokům, sníh jsme museli tavit na vodu.

Třetího února kalamita nenastala, napadlo trošku sněhu, bylo by ho potřeba mnohem víc. Nejen kvůli spodní vodě, ale taky proto, aby nás trochu vymanil z té zoufalé zpovykanosti.

Zasněžená Praha z výšky. Poznáte metropoli i pod bílou peřinou? | Video: Aktu.cz
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Skokanka Ptáčková získala na olympijských hrách mládeže bronz

Skokanka na lyžích Štěpánka Ptáčková vybojovala na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne bronz a postarala se o druhou českou medaili v oficiálním hodnocení zemí. Sedmnáctiletá reprezentantka, která už dokázala bodovat v seniorském Světovém poháru, navázala na čtvrteční stříbro rychlobruslařky Zuzany Kuršové.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz.

Třetí zimní olympijské hry mládeže potrvají v Lausanne do středy.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Francouz Noël zopakoval ve Wengenu loňský triumf ve slalomu

Francouzský lyžař Clément Noël obhájil ve Wengenu loňské vítězství ve slalomu. Na trati, na níž v minulé sezoně zaznamenal premiérový úspěch ve Světovém poháru, dnes vedl už po prvním kole a nakonec vybojoval pátý triumf v kariéře. Vedoucího muže průběžného pořadí SP i disciplíny Henrika Kristoffersena z Norska porazil o čtyři desetiny sekundy.

Jediný český reprezentant ve startovní listině Jan Zabystřan nedokončil úvodní kolo a další body do hodnocení SP nepřidal.

Dvaadvacetiletý Noël vyrazil do závodu s číslem jedna a v 1. kole se jeho času nikdo ze soupeřů nedokázal přiblížit. Před Kristoffersenem měl náskok 67 setin a ve finálové jízdě si v houstnoucím sněžení druhé vítězství v sezoně pohlídal. Na třetí místo se posunul Rus Alexandr Chorošilov.

Kristoffersen se díky druhému místu vrátil do čela celkového hodnocení SP. Před Francouzem Alexisem Pinturaultem, jenž dnes druhé kolo nedokončil, vede o 78 bodů. V hodnocení slalomu má náskok 62 bodů před Noëlem, který v pořadí přeskočil dnes pátého Švýcara Daniela Yuleho, vítěze posledních dvou závodů z Adelbodenu a Madonny di Campiglio.

Závod SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - slalom:

1. Noël (Fr.) 1:46,43 (50,72+55,71), 2. Kristoffersen (Nor.) -0,40 (51,39+55,44), 3. Chorošilov (Rus.) -0,83 (52,15+55,11), 4. Foss-Solevaag (Nor.) -0,85 (51,90+55,38), 5. Yule -0,90 (52,20+55,13) a Zenhäusern (oba Švýc.) -0,90 (51,71+55,62), 7. Schwarz (Rak.) -0,91 (51,45+55,89), 8. Nef (Švýc.) -1,05 (51,93+55,55), 9. Grange (Fr.) -1,23 (52,74+54,92), 10. Meillard (Švýc.) -1,32 (51,90+55,85), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 6 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 402, 2. Noël 340, 3. Yule 335, 4. Zenhäusern 225, 5. Pinturault (Fr.) 206, 6. Foss-Solevaag 202.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 691, 2. Pinturault 613, 3. Kilde (Nor.) 591, 4. Paris (It.) 556, 5. Mayer (Rak.) 512, 6. Feuz (Švýc.) 461, …119. Zabystřan 12.

Zdroj: ČTK
Další zprávy