Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
20. 6. 2013 7:27

Kalousek, Nečas, Benda: Bez korupce to nejde

Na jednom se shodnou politici zleva doprava: Bez uplácení česká politika nefachá
Miroslav Kalousek se prý vysloveně těší, až ho bude chtít policie obvinit. Cítí za sebou tu mocnou sílu vyděšených českých politiků.
Miroslav Kalousek se prý vysloveně těší, až ho bude chtít policie obvinit. Cítí za sebou tu mocnou sílu vyděšených českých politiků. | Foto: Ludvík Hradilek

S úžasem sleduji výroky „našich" špičkových politiků k údajnému uplácení tří exposlanců ODS, kteří složením svého mandátu vládě umožnili pokračovat dál. Najednou je česká politická scéna jednotná: politické kšefty, uplácení rebelů trafikami (zatím se mluví jen o postech, nikoli o penězích), položení poslaneckého mandátu (!!!) za nějaký post, to je normální. Není to snad morální, to najednou říkají ti světci skoro všichni, nevoní to, ale není to trestné.

Expremiér Petr Nečas: „Je to bizarní právní konstrukce, která likviduje politiku v České republice."

Chápete? Bez uplácení politiků, které všichni vyčítali Vítu Bártovi a z něhož u soudu vyklouzl jen díky tomu, že se odehrálo „na půdě sněmovny", bez uplácení politiků a samozřejmě i nepolitiků bude ZLIKVIDOVÁNA česká politika. To říká politik, který míval přezdívku pan Čistý.

Podle něj je kriminalizováno „běžné vyvažování vnitrostranických zájmů, pokus o nalezení kompromisního řešení v rámci vnitrostranické a vnitrokoaliční situace".

Nečas: Běžné vyvažování

O čem je řeč? Tři poslanci nesouhlasí s „vládním balíčkem". Kdyby pro něj nezvedli ruku, vláda by padla. Ti tři poslanci, jako všichni zákonodárci, jsou podle ústavy vázáni jen svým svědomím. Jenomže těsně před hlasováním se rozjede kšeft. Telefonuje se: když ti dáme tenhle post (nebo tvému příteli), stačí to? Složíš mandát? - (Zatím) nejde o peníze. Zatím jde o posty, o místa. O místa na která se jiný, mnohdy LÉPE KVALIFIKOVANÝ občan nemá vůbec šanci dostat.

Petr Nečas, jehož ovládala Jana Nagyová, míní, že bez
Petr Nečas, jehož ovládala Jana Nagyová, míní, že bez | Foto: Aktuálně.cz

Je to korupce?

Nebo je to, jak teď křičí všichni vyděšení, připokakaní politici, běžné vyvažování?

Ještě jednou Petr Nečas: „Považuji to za věc, kdy dochází ke kriminalizaci někomu nevonících politických postupů. Kdyby se to skutečně udělalo jako kriminální čin, tak je to na zavření celé politické reprezentace."

A tady lže. Tady se schovává za dav, ale ono to tak není. Není pravda, že všichni poslanci, všichni senátoři, všichni ministři uplácejí. Ne, není. Dělá jich to menšina. Je to na zavření klíčové části politické reprezentace.

Znovu Nečas (tentokrát se, náš hrdina, vysmívá): „Zcela zjevně jsem se zřejmě dopustil korupčního jednání. Za to, že abych mohl být premiér, udělal jsem ministrem financí pana Kalouska a ministrem zahraničí pana Schwarzenberga. Jsem korupčník." Poslední věta zřejmě sedí. Jinak je to podvod. Něco jiného je dohoda stran o vládnutí. A něco úplně jiného uplacení VLASTNÍHO POSLANCE (nebo poslance opozice), aby zapřel svůj názor a za post ve státní správě odešel ze sněmovny. Porovnat to s  vyjednáváním o koalici může jen ubožák a lhář.

A ještě Nečas: „Proboha živého, poslanec má právo rezignovat na svůj mandát. Když nesouhlasím s něčím, tak rezignuji na svou funkci. To je standardní politická procedura u nás, kdekoli jinde." Ano, to je. Ale když jí předchází dohoda, kde mi seženou flek, tak je to korupce.

Marek Benda, předseda modrých poslanců, říká, že politických kšeftů jsou statisíce. Jsou prostě úplně normální.
Marek Benda, předseda modrých poslanců, říká, že politických kšeftů jsou statisíce. Jsou prostě úplně normální. | Foto: Ludvík Hradilek

Benda: Stovky tisíc oznámení

Nečase podporuje syn slavného disidenta Václava Bendy, předseda poslanců ODS, který podváděl na vysoké škole, Marek Benda, taková mravní autorita ODS: „To bychom museli zrušit politiku jako takovou, nebo ať je tedy za posledních dvacet let rozdáno těchto oznámení stovky, možná stovky tisíc, když započítám obce i kraje." Zanesl do debaty kvantifikační faktor, takové to: děláme to všichni, tak je to v pořádku. Zločinných bílých límečků se chytí pár procent. Taky by mohli říkat: Zrušme finančnictví, dělá to kde kdo, tak to není trestný čin.

A samozřejmě nesmí chybět kmotrův ministr Martin Kuba (ODS), který s rebely také vyjednával: „My máme pohled na dělení pozic ve veřejné sféře ten, že ho považujeme za legitimní součást politického rozdělení moci."

Jaké dělení pozic ve veřejné sféře? Posty dostali za to, že nehlasovali podle svého svědomí. Normálně byli uplaceni. Ano, v Česku normálně.

Další arbitr Miroslav Kalousek (TOP 09): „Kdyby chtěla justice kriminalizovat politické dohody, tak je povinností parlamentu říci Ne, zasahujete do moci, která vám nepřísluší." - Zase lež. Jaká politická dohoda? Politická dohoda je něco jiného, je to shoda na tématu, na zákonu, na směru politiky. Nebo dejme tomu na policejním prezidentovi. Ale pro Kalouska s Nečasem je to kšeft: My ti dáme flek a ty náš necháš vládnout.

Karolína Peake míní, že to se třemi uplacenými poslanci
Karolína Peake míní, že to se třemi uplacenými poslanci | Foto: Vojtěch Marek

Peake: smrdí to, ale...

Další svatá politička, Karolína Peake (LIDEM): „Sice to smrdí, není to čisté, ale o tom, zda se jedná o trestný čin, mám pochybnosti." - Tato osmidenní ministryně obrany měla ve vládě na starosti boj proti korupci. Směšné.

A opozice? Šéf klubu ČSSD Jeroným Tejc se bojí říct, že to je korupce. Aby ne, jeho strana to dělá taky. „Jsem přesvědčen, že je potřeba počkat, zda vůbec policie takové argumenty má, a pokud je má, zda pošle žádost do sněmovny." Takhle opatrný sociální demokrat vůči premiérovi nebývá. Ale pravice říká správně: ono by to ohrozilo CELOU POLITIKU.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka: „Neznáme důvody, pro které by měl být Nečas případně vydán, do sněmovny dosud žádná žádost nedorazila." Zajímavé, veřejnost už ty důvody zná, jen pan Sobotka, budoucí premiér, nic.

Všichni mají strachy sevřené svěrače. Všech se to týká. A to je spojuje. Proti voličům.

Stejně opatrný je komunista. Šéf klubu poslanců KSČM Pavel Kováčik o vydání Nečase: „Neříkám, jestli ho vydáme, nebo ne, rozhodneme se podle toho, co bude napsáno ve spisu."

Jindy hovorný předseda topky Karel Schwarzenberg (jeden z mála, který v tom zatím prý osobně nejede) mlčí jako ryba.
Bez korupce to u nás prostě nejde. Bez korupce se politika hroutí, ztrácí obsah, smysl.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ozbrojenec v Le Havru, který držel rukojmí v bance, se vzdal

Ozbrojený muž, který ve čtvrtek odpoledne zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre, se vzdal policii. Před tím všechny lidi propustil, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní odbory. Podle nich strážci zákona při zatýkání muže nepoužili zbraně. Televizní stanice RTL dříve uvedla, že se domáhal osvobození Palestinců vězněných Izraelem.

Na místě zasahovala zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavu ležícím přibližně 200 kilometrů severozápadně od Paříže. K bance BRED v centru města se 170 000 obyvateli dorazili i pyrotechnici, neboť muž u sebe měl tašku, která by podle policie mohla obsahovat výbušniny.

Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením. "Víme, že se radikalizoval a trpí vážnými duševními obtížemi," řekl agentuře Reuters policista Yves Lefebvre.

Muž ozbrojený pistolí vešel podle médií do banky krátce před 17:00 SELČ. Policie s ním vyjednávala a ve večerních hodinách pak rukojmí postupně propouštěl.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Policie zatkla tři mladistvé s puškou v Trumpově sídle na Floridě. Měli štěstí, že tam prezident nebyl

Policie na Floridě zadržela tři náctileté chlapce s nabitou útočnou puškou AK47, kteří se při útěku před policií nedopatřením ocitli na pozemku luxusního letoviska Mar-a-Lago, které patří prezidentovi Donaldu Trumpovi. Trump v době incidentu v klubu nebyl, informoval server BBC.

Podle policejního mluvčího parkovali tři patnáctiletí chlapci asi tři kilometry od letoviska. Když se k nim přiblížili policisté, kteří je chtěli zkontrolovat, chlapci ujeli. Následně však spatřili další policejní auto, které kontrolovalo jiné vozidlo, a mylně se domnívali, že policie již zřídila policejní zátaras, aby je zadržela. Vystoupili proto z auta a přeskočili blízkou zeď, za níž se ovšem nacházelo Trumpovo letovisko. Na jeho území pak zahodili nabitou pušku AK47 s náhradním zásobníkem. Policie je zadržela, když se snažili schovat.

"Vůbec netušili, kde jsou," řekl policejní mluvčí. Poznamenal, že chlapci měli štěstí, že na pozemku zrovna nebyl přítomen Trump či členové jeho rodiny, protože by je jinak zřejmě zastřelili příslušníci ochranky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy