Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
5. 8. 2014 13:45

Kalousek, člen politické šlechty, odmítá úřednickou šlechtu

Komentář Martina Fendrycha: Pravice měla mnoho let na to, aby nabídla svoji verzi služebního zákona. Nenabídla. Teď by měla vládu Bohuslava Sobotky nechat prosadit její představu.
Kalousek: "My se nechceme podílet na schválení zákona, který bude pevností úřednické šlechty..."
Kalousek: "My se nechceme podílet na schválení zákona, který bude pevností úřednické šlechty..." | Foto: Ludvík Hradilek

Naplno se rozjela rvačka o služební zákon. Tak to pravice alespoň staví, že jde o zákon. Ve skutečnosti se politici tahají o vliv na ministerstvech a v úřadech. Kde kdo bude mít své lidi, informátory, koně, tykadla. Na co „dosáhne“. Kdy si tam bude moct strčit své lidi a jak dlouho je udrží.

Než se začneme bavit o zákonu, připomeňme si, jak to vypadá, když se vymění vláda. Ještě než ministři přistanou ve svých ministerských křeslech, už se v partajích hraje o to, kam koho dát. Už si zasloužilí straníci brousí zuby tu na post náměstka, tu na ředitele odboru či úřadu, zástupce ředitele, někdy stačí dokonce i odděleníčko. Pokud není úplně blbý, čerstvý ministr ví, že potřebuje schopné odborníky, jinak neuspěje. Ale stranický sekretariát, kraje, vlivní průmyslníci, lobbisté, kmotři mu tam rvou svoje „experty“. Týká se to všech oblastí.

Byl jsem sám pár let náměstkem na vnitru pro bezpečnost a policii pod ministrem ODS a vím, jak modrým straníkům vadilo, že na tom postu nesedí jejich člověk. Brali to jako nespravedlnost. To místo bylo přece jejich... Už je to dlouho, od té doby vliv stranických sekretariátů zesílil. Volby jsou prostě vnímány také jako soutěž o posty, o přístup k informacím. Doslova jde o dobytí území, o jeho nekompromisní zábor. „Teď je to naše!“

Mirek Topolánek: „Neočekávejte ode mě nic jiného než noc dlouhých nožů. Ta prostě přijde.“
Mirek Topolánek: „Neočekávejte ode mě nic jiného než noc dlouhých nožů. Ta prostě přijde.“ | Foto: ČTK

Po každých volbách veřejnost jen zírá, do jaké hloubky sahají změny na ministerstvech, magistrátech, úřadech. Padají hlavy pomalu i vrátných. Důsledkem těchto zemětřesení či úřadotřesení pak je, že do státních pozic se schopní lidé nehrnou, hrozí tam příliš velké riziko náhlé smrti.
Služební zákon to měl ukončit. Zajistit, aby úředník nebyl stranický kámoš, nebo kámoš kámoše, kámoš sponzora kampaně, který je vystřelen na odbor a tam se teprve začne učit, o co jde. Měl zajistit, aby to po volbách nevypadalo jak po revoluci. Aby byl úředník člověk znalý věci.

Bonmoty

Jistě, ministr potřebuje do úřadu přijít se skupinkou lidí, kterým věří. Na to má poradce, na to má ředitele svého sekretariátu, který hlídá, aby mu úřad nepodstrčil nějaký malér. (U Petra Nečase to byla, jak známo, Jana Nagyová, nyní Nečasová.) Ale poradci by to mělo končit. Když budou znalí, úřad je přijme s úctou. (Jinak se jim budou byrokrati smát, jako se jim pošklebují už dnes.)

Největší bugr je teď kolem generála úředníků, okolo generálního ředitele státní správy. Vůdce pravicových šiků, talentovaný pan Kalousek, bývalý nejlepší ministr financí v naší galaxii, hřímá: „Ten koncept, jak je teď postavený, není veřejná služba pro lidi. To je citadela úřednické šlechty. My se nechceme podílet na schválení zákona, který bude pevností úřednické šlechty, ale chceme zákon, který bude efektivní službou pro občany.“

Služební zákon měl zajistit, aby úředník nebyl stranický kámoš, nebo kámoš kámoše, kámoš sponzora kampaně, který je vystřelen na odbor a tam se teprve začne učit, o co jde.

A je to. Bonmot. Úřednická šlechta. Až dosud u nás vládla politická šlechta. Několik stran uspělo ve volbách a pak jejich lidé rozjeli "noc dlouhých nožů". (Tak nazval výměny na úřadech expremiér Mirek Topolánek: „Neočekávejte ode mě nic jiného než noc dlouhých nožů. Ta prostě přijde.“)

Miroslav Kalousek (TOP 09) má do jisté míry pravdu. Pozice úředníků by zákonem jistě posílila. Noví ministři by je nemohli přehazovat jak seno vidlemi. Zato by museli projít úřednickými zkouškami. Smysl změny přece byl, abychom měli kvalitní úřední aparát, aby se tam lidé netočili jak na ruském kole.

Český politický systém je založen na moci zákonodárné, výkonné a soudní. Ta první je volena. Nyní jako by (s nadsázkou) přicházela ještě moc úřední. Toho se zřejmě také obává pravice. Že vznikne silná kasta úředníků, kteří budou kryti zákonem, které nebude lehké odvolat, vystrnadit.

Jelen, který prohrál laň v říji

Znovu nahlédněme do praxe. Strana vás vystřelí na post ministra. Vaším úkolem je „vše měnit“, ukázat, že volby nebyly pro legraci, že jste lepší než ten před vámi. Přijdete třeba s touto tezí: Kdo neprokáže majetek, tomu ho zabavíme. – Jenomže pak se objeví šéf ministerské legislativy a řekne: „Ano, pane ministře, já vás chápu a taky mě štve, že se tu krade. Ale musíme se podívat, zda váš nápad odpovídá ústavě. Zda je proveditelný.“ Někteří ministři na legislativu nalehli a nutili ji psát blbiny. Podle toho to vypadalo. Ale s novým zákonem se i takové naléhání komplikuje. Možná, doufejme, to takhle už dál nepůjde.

Úřednická šlechta.
Úřednická šlechta. | Foto: Jan Langer

Stát stojí na zákonných základech. Jejich dodržování je klíčem ke stabilnímu systému. Moc úřední by se o tuto stabilitu měla starat. Jenomže to jde proti chutím politiků, najmě těch v opozici, kteří nejsou u moci.

Ještě jeden příklad – z ministerstva financí. V tomto úřadu je skryta tajná finanční služba, která má neobyčejnou moc, Finančně analytický útvar (FAÚ). Miroslav Kalousek, který se bojí úřednické šlechty, si do čela FAÚ strčil svého člověka. Pak dělal tiskovky a na nich používal materiály FAÚ proti politickým sokům (Alexandr Vondra). Když nastoupil Andrej Babiš, vynutil si na premiéru Sobotkovi, že o šéfovi FAÚ nebude rozhodovat vláda – taková změna byla dohodnuta –, ale dál jen a jen ministr financí. A šup, Babiš si také do čela finanční tajné policie, která kupříkladu umí sledovat toky peněz a jíž banky hlásí všechny podezřelé transakce, instaloval svého člověka. – O to se hraje. Kdo si kam posadí či nasadí svoje lidi.

Pokud politici chtějí, aby po volbách nenastala "noc dlouhých nožů", pak vytvoří „úřednickou šlechtu“, stabilní úřední aparát. Pokud chtějí zachovat politickou šlechtu, s níž máme špatné zkušenosti, pak služební zákon co nejvíc oslabí.

Pravicové vlády měly dost času napsat a prosadit služební zákon podle sebe. Nechtěly. Tak by teď měly udělat prostor levici s ANO a lidovci, ať to provedou oni. Ten řev a obstrukce jsou trapné. Je to řev jelena, který prohrál v říji zápas o laň.

 

Právě se děje

Další zprávy