stk | Komentáře
5. 9. 2008 15:00

Kam míří Zelení? Blogeři Aktuálně.cz hledají odpověď

Janouch, Štern a Liška o sjezdu strany
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kam nasměruje Stranu zelených právě začínající sjezd?

Co se změní, jestli do předsednického křesla usedne Dana Kuchtová, největší kritička současného šéfa strany Martina Bursíka?

Dokáže se naopak Bursík vypořádat se svými oponenty a udržet si svůj post, který navíc spojil se setrváním ve vládě?

Čtěte více:
Bursík: Nejsem diktátor. Ale hloupé kritiky mám už dost 
Kuchtová: Bursík by se měl naučit kompromisu

Jan Štern, scénárista a dramaturg, si myslí, že by se Zelení měli věnovat jiným problémům než sporům o to, kdo bude předsedou.

"Neustále se stupňující spor o to, kdo po neděli povede Zelené, mi připadá zcela neužitečný a k smíchu. Dětské omalovánky na stránkách Dany Kuchtové mohou zapůsobit leda na děti z mateřské školky. Na druhé straně dramatické oznámení Martina Bursíka, že buďto všechno, nebo nic, mi nepřijde o nic více konstruktivní nebo nějak koncepční."

A dodává: "Bursík si problém s Kuchtovou vyrobil sám, když ji nepochopitelně spolu s Topolánkem potopili jako ministryni školství. Jí pak nezbylo nic jiného, než se pokusit ho odstranit z vedení strany, protože pod ním neměla do budoucna šanci. Přitom každý z nich reprezentoval určitou důležitou část Zelené strany."

Foto: Aktuálně.cz
Jan Štern:
Bursík nebo Kuchtová, vždyť je to jedno

Jaderný fyzik profesor František Janouch, propagátor jaderné energetiky, stojí ve sporu Bursík-Kuchtová na straně současného předsedy.

"Pohlížím s velkými obavami k nadcházejícímu jednání Strany zelených: kdyby zvítězila fundamentální Kuchtová, měla by si naše země včas objednat místo v pořadníku nových rozvojových zemí. Tedy zemí, které prošustrovaly svůj vědeckotechnologicko-výrobní potenciál a octly se někde v chvostu rozvinutých zemí, či dokonce bývalých zemí rozvojových," míní Janouch.

Foto: Aktuálně.cz
František Janouch:
Myslím zeleně - proto volím jádro

Ministr školství a místopředseda Zelených Ondřej Liška se netají svým rozladěním nad tím, že strana "pere své špinavé prádlo" veřejně.

"Ve Straně zelených se v předsjezdovém období rozmohl zvyk ventilovat 'domácí' spory na veřejnosti. Lze ale zaslechnout i názory, že je to důkazem naší vnitřní demokracie a otevřenosti vůči voličům - nestraníkům. To je ovšem - řečeno s klasikem - hluboké nedorozumění," míní Liška

Foto: Aktuálně.cz
Ondřej Liška:
Kuchyň není pavlač aneb Malé zamyšlení před sjezdem Strany zelených
 

Právě se děje

před 39 minutami

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
Další zprávy