Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
29. 9. 2017 13:00

Kardinál Duka kázal na Václava o "umlčované většině". Štve proti menšinám?

Zvláštní, že se český katolík číslo jedna zastává jakési "většiny". Křesťanství se podle vzoru Ježíše zaměřuje na menšiny, slabé, pronásledované.
Na svatováclavské pouti 28. září s Václavem Klausem. Ti dva si jistě dobře rozumějí.
Na svatováclavské pouti 28. září s Václavem Klausem. Ti dva si jistě dobře rozumějí. | Foto: ČTK

Kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský a primas český, nejvyšší tuzemský katolík, kázal ve čtvrtek na národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi. Mýlí se, kdo si kázání představuje jako úvahu nad biblickým textem. Duka kázal mimo jiné o říjnových volbách do sněmovny a pronesl tuto větu: "Naši naději vidím v tom, že nám volby pomohou prosadit umlčovanou většinu."

Překvapivé. O jaké "umlčované většině" kardinál mluví? Nevyslovil to, nutí své posluchače i nás ostatní hádat. Ale hned dodejme ještě něco: je zvláštní, nečekané, že se český katolík číslo jedna zastává nějaké většiny. Křesťanství se obvykle zaměřuje - podle vzoru Ježíše - na menšiny, na utiskované, slabé, pronásledované.

Ve Staré Boleslavi Duka vytáhl umlčovanou většinu. Abychom chápali kontext, kardinál v kázání pronesl také toto: "Prvním úkolem státu je zajistit bezpečnost občanů, nikoliv vytvářet pocit bezpečnosti." A zase není jasné, jak to myslel. Chce říct, že se u nás pocit bezpečnosti jenom kašíruje, ale ve skutečnosti tu bezpečno není? Tak ta věta zní, ale u nás nebezpečno není.

A jak by měl stát "dukovskou" bezpečnost zajistit, kde, v jaké oblasti ji nezajišťuje? Vůbec netušíme. Tyhle náznaky jsou nebezpečné v tom, že si za ně každý může dosadit, co ho napadne, a má to "posvěcené". Třeba ty u nás věčně omílané muslimy, které tu sice skoro nenajdeme, ale straší se jimi, jak kdyby jich tu žily miliony.

Celý výrok o umlčování: "Naši naději vidím v tom, že nám volby pomohou prosadit umlčovanou většinu. Jen tak naplníme úsilí o demokratickou společnost v demokracii bez přívlastků. Jen tak nebude většina manipulována a ovládána rozmary různých menšin."

Takže většina je v zemi svatého Václava manipulována a ovládána rozmary menšin. Nevíme, o jakou většinu, o jaké menšiny a o jaké rozmary jde. Zase si za ně každý může podle libosti dosadit, co chce, postavit se proti jakékoli menšině, naštvat se na ni.

Znělo to zlověstně

Další citace, jež naznačuje, koho Duka asi, možná, myslí tou většinou: "Tady je několik tisíc lidí, u televize desetitisíce a další poslouchají rozhlas. Pochybuji, že by všichni, kdo mě teď slyší, nevěděli, že zodpovědný člověk chce dobro svých i našich dětí, a proto je vychovává. Víme, že přirozená rodina je ve své stabilitě trvalým základem státu, a proto je výchova v rodině nadřazena pouhým ekonomickým a finančním zájmům."

Nejbanálnější vysvětlení: většina jsou katolíci hájící tradiční rodinu, menšina různé gay a lesbické iniciativy. Jenomže jak u nás homosexuálové utlačují heterosexuály? To i při nejbujnější fantazii nesedí. Je snad registrované partnerství "utlačováním" klasické rodiny? V čem? Jak? Rodinu si ničíme sami tím, jak se rozvádíme, jak se odmítáme ženit, jak na ni příliš nevěříme, jak se ke svým partnerům chováme.

Utlačovanou většinou by klidně mohlo být i Babišovo hnutí ANO. Pokud nevyhraje volby dost výrazně, bude muset hledat do vlády další strany (stejně jako je před čtyřmi roky hledala vítězná ČSSD) a bude jim muset program přizpůsobit. O. K., ale tak jako tak nelze o nějakém umlčování vůbec mluvit. Tohle je přece esence demokracie, nutnost se domlouvat.

Těžko Duka mohl mluvit o křesťanské či katolické většině. Podle posledního sčítání lidu se ke křesťanství hlásí skoro 1,5 milionu obyvatel, zhruba 14 procent obyvatel ČR, menšina. Katolíků v roce 2011 napočítali něco přes milion, tedy přes 10 procent obyvatel, menšina. Ani křesťané, ani katolíci nemají převahu, nežijeme v Polsku.

Existuje i jiný výklad "umlčované většiny". Duka mohl myslet onu většinu, kterou známe ze sociálních sítí, tu, která štve proti uprchlíkům, muslimům, politické korektnosti. V Česku vzniká dojem, že zastánci liberální demokracie začínají být v menšině. Ale máme tu pořád ústavu, jež zakládá práva menšin a také svobodu vyznání.

Mluvil kardinál Duka o něčem takovém? Velká škoda, že už nežije kardinál Miloslav Vlk. Ten by na svých stránkách asi nabídl nějaké vysvětlení. Takhle nevím. Mám pocit, že Duka obrací věřící i nevěřící proti menšinám. Pokud to dělá, má takové jednání ke křesťanství daleko.

Primas český by měl kázat srozumitelně a jasně, jeho slovům na svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi naslouchají nejen katolíci, ale i další občané. Platí, že by měl nabádat ku pokoji, ale slova o utlačované většině nezní pokojně, nýbrž zlověstně.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy