Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
3. 10. 2017 14:10

Katalánské referendum - rána pro EU. Nacionalismus vyhovuje Rusům, nám škodí

Unie by si měla víc ujasnit, co je to společné, ne podporovat "regiony" proti státu, ale podporovat (euro)občany v jednotlivých zemích.
Další drobení uvnitř EU, akce nacionalistů mimo ústavní rámec. Nic z toho nám, tedy Evropské unii, ale ani Česku, v nejmenším neprospívá.
Další drobení uvnitř EU, akce nacionalistů mimo ústavní rámec. Nic z toho nám, tedy Evropské unii, ale ani Česku, v nejmenším neprospívá. | Foto: Reuters

Nedělní katalánské referendum otřásá Španělskem. První, co vás muselo během jeho násilného potlačování, jež si vyžádalo mnoho zraněných, napadnout: je to blbě. Střílet do lidí gumovými projektily, mlátit je, vláčet po zemi, odporné, zlé. Madridská vláda tohle kolo projela na celé čáře.

A tuzemec hned hrdě prohlásí: To my, Češi, jsme se se Slováky rozešli důstojně a v klidu. Podobně to zřejmě cítí "naši slovenští bratři", navíc mohou mít radost, že "komandující" Česko v lecjakých parametrech předběhli, mimo jiné platí eurem a mohou usilovat o pobyt v "tvrdém jádru" unie.

Situace ve Španělsku je však značně odlišná, separatistické tendence Katalánska trvají desítky let, ačkoliv Madrid území poskytl autonomii. Marně, tamní radikální nacionalisté usilovně pracují na odtržení od Španělska, na úřadech je dominantním jazykem katalánština, školy jsou vedené protišpanělsky atd.

Není jasné, jak to s Katalánskem dopadne, jestli se odtrhne, nebo ho Madrid, který udělal chybu, použil násilí a je za to odsuzován, udrží. Pro nás, Čechy, je důležité, že se to děje v Evropské unii, jejíž jsme součástí (a oddělení, osamostatnění Slováci taky), a že EU čelí dalšímu problému, který mimochodem sama tak trochu živí (viz dále).

U nás se to dnes zdá směšné, ale proč by se časem nemohla odtrhnout Morava? Slezsko? Ve Španělsku nejde jen o Katalánce, ale třeba i o Basky. Mnoho států EU se dívá na události ve Španělsku s velkým znepokojením. (Neodtrhne se jednou bohaté Bavorsko od Německa? Neuteče od Slovinska protestantské Zámoří? Netrhnou se v Belgii Vlámové, neoddělí se Flandry? Co Polsko a Horní Slezsko? Atd. atd.)

V Evropské unii sílí nacionalismus. Cítí se být separatističtí, nacionalističtí Katalánci "euroobčany"? Pokud by se odtrhli od Španělska, chtěli by vstoupit do EU? Neústavní referendum v Katalánsku představuje opačnou tendenci, než je integrace. Zásadní roli v tom hraje propaganda, mnohaleté masírování Katalánců, že bez Španělska jim bude ekonomicky líp, lidský líp (?), mají právo na sebeurčení.

Bylo by jim líp? Která země EU by je uznala? Těžko si představit, že by tyto tendence většina unie podpořila.

Evropa regionů? Omyl

Přitom Brusel de facto "autonomní" tendence podporuje, stačí si připomenout projekt Evropa regionů, který měl fungovat mimo jiné jako lék proti silným národním státům, vycházel z vize postupného slábnutí států, ale vede možná k ještě většímu drobení uvnitř unie. Právě tím, jak klade důraz na regiony coby autonomní útvary, jež kdysi dávno vznikly přirozeně, ale jejich původní smysl časem zanikl.

Tenhle "lék" proti nacionalismu vůbec nefunguje, místo aby lidi sjednocoval, spojoval, spíše je rozděluje. EU by přece mnohem silněji měla pečovat o občana, občanská práva a o jednotlivé členské státy, ne de facto podporovat rozkladné tendence uvnitř zemí, jež jsou její součástí.

Ale zpět ke Katalánsku. Referendum bylo neústavní a je otázkou, jak měla madridská vláda jednat, zda ho měla dopustit (či zda ho mohla nedopustit). Násilí se jí nevyplatilo, obrátilo proti ní evropskou veřejnost. Tisk píše o "barcelonské krvavé neděli".

Kdyby Madrid hlasování nechal proběhnout a přes padesát procent Katalánců hlasovalo pro odtržení, třímala by katalánská vláda silný argument v ruce. Stále by se však jednalo o neústavní akt (španělský Ústavní soud 7. září plebiscit zrušil). Madrid výsledek nemůže brát na vědomí, jinak vyvolá podobné reakce v dalších regionech.

Zpět k Evropské unii. Katalánce (euroregion) nemůže podpořit, nesmí. Musí stát na straně vlády zákona. Brusel logicky vycouvá do pozice "není to naše věc, ale vnitřní záležitost Španělska".

Jenomže ona to je věc Bruselu, nacionalistické, rozdělující, drobící tendence myšlenku "unie", jednoty, zpochybňují, ne-li drtí. Španělsko je velká země, žije tam 49 milionů obyvatel, z toho v Katalánsku 7,5 milionu (Slováků je pro srovnání o dva miliony méně).

Španělsko se otřásá v době, kdy ještě neskončila migrační krize, část zemí EU uvažuje, že v případě další silné uprchlické vlny uzavře své hranice, oddělí se. Národní státy díky krizi posílily a dělící tendence v nich, jak vidíme na Španělsku a na Velké Británii, také.

Ukazuje se, že EU by si měla víc ujasnit, co je společné, ne podporovat "regiony" proti státu, ale podporovat občany v jednotlivých zemích. Jedině tak se z nich stanou euroobčané. Měla by hledat jednoduché, jasné společné jmenovatele a do členských zemí příliš "nekérovat", neingerovat. To společné je dnes vláda práva, obrana, bezpečnost, ochrana vnější unijní hranice, společná zahraniční politika, ale i liberální demokracie a politická korektnost.

A my, Česko? Je jasné, že naši politici odsuzují násilí na Kataláncích, zbytečnou tvrdost, ale zároveň by měli podržet španělskou vládu. Drobení Evropy, rozklad unie, je to nejhorší, co nás může potkat. Vyhovuje to jen Rusům.

Španělská vláda neměla jinou možnost než se k situaci postavit tvrdě. Kdyby uznala referendum, spustil by se řetězový proces v dalších regionech. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy