Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
19. 9. 2017 13:35

Katolíci štvou Polsko proti muslimům. Z Ježíše na kříži dělají srp a kladivo

Je tohle ještě Evropa? Je to ještě křesťanství, kde Kristus nabádá "Mějte jedni druhé za přednější sebe"?
Polská orlice a Ježíš, národ a víra. (Snímek z demonstrace v roce 2012.)
Polská orlice a Ježíš, národ a víra. (Snímek z demonstrace v roce 2012.) | Foto: Reuters

Fascinující podnik chystají polští katolíci, obří akci namířenou proti islamizaci a na ochranu polských rodin. V sobotu 7. října plánují "obejmout" celé Polsko, budou se modlit, držet růženec a chytí se za ruce. Vytvoří živý řetěz proti islámu. Účastnit se má prý jeden až 1,5 milionu katolíků, spojí se na hranici dlouhé 3,5 tisíce kilometrů. Masovka, o jaké se Ježíšovi ani nesnilo.

Gigantický antiislámský podnik, "grupenmodlitbu", naplánovala katolická nadace Solo Dios Basta (Sám Bůh stačí). Zakládal ji mimo jiné Maciej Bodasiński, filmař a světský evangelizátor, člověk šířící katolické evangelium. Růžence mají připomenout zázračné zjevení ve Fátimě.

Panna Maria se tam podle tradice v roce 1917 půl roku zjevovala třem pasáčkům, dětem, zalita sluneční září. Předpověděla konec války. Děti se modlily růženec, utahovaly si kolem pasu provazy až do bolesti, v horku si odpíraly vodu a konaly kajícné skutky.

Evengelizátor Bodasiński televizi Republika řekl: "Věříme, že pokud růženec odříká milion Poláků na hranicích země, může to nejen změnit běh věcí, ale otevřít srdce našich rodáků Boží milosti. Mocná růžencová modlitba může ovlivnit osud Polska, Evropy a dokonce celého světa. Na hranicích bude stát milion Poláků, aby vyznávali víru a přihlásili se k naší historii."

Týdeníku W Sieci Prawdy Bodasiński řekl zase toto: "Od 14. do 15. hodiny, držíce se za ruce, budeme se modlit proti islamizaci a teroristickým útokům, které se šíří v Evropě, ale také proti stále více zjevnému oddělování se Západu od křesťanských kořenů."

Podle World Factbook v Polsku žije 38,5 milionu lidí, z toho 97 procent etnických Poláků. Ke katolictví se hlásí 87,2 procenta občanů. Muslimů napočítáte jednu desetinu procenta. Katolíci ovšem mluví až o 7 procentech (holý nesmysl). World Factbook uvádí 0,4 procenta u všech "ostatních" vyznání v Polsku (jehovisté, židé, buddhisté, harekrišnovci, mormoni, muslimové, višnuovci).

Naprostá zanedbatelnost počtu muslimů nic nemění na tom, že se jich podle průzkumů osmdesát procent Poláků bojí a považuje je za bezpečnostní hrozbu. Každý třetí má strach, ze ho připraví o práci… Úplně mimo realitu, ale to nevadí, naopak, to se hodí.

Ukazuje se, jak obrovskou sílu má propaganda, jak funguje strašení a obraz nepřítele. Minipočet muslimů v Polsku je pro takové postoje ideální, chybí s nimi zkušenosti, jež by strach vyvracely. Vyžaduje opravdu mimořádně bujnou, až chorobně rozvinutou fantazii představit si, že ta desetina procenta muslimů Polsko ovládne, ale funguje to.

Spartakiády hadr…

Představte si, že jste v téhle atmosféře muslim a žijete v Polsku, to je z fleku na svatořečení (nabídka pro Vatikán, jež bude oslyšena). Ti lidé se musí hodně bát. To je jedna rovina problému.

Druhá: představa o křesťanství jako o víře, jež umožňuje uzavírat se, odmítat uprchlíky, kteří přicházejí do Evropy, aby hledali ochranu, představa, že lze víru v Ježíše Krista pojmout jako zbraň a namířit ji proti islámu, proti lidem v nouzi.

Na druhou stranu křesťan odmítá násilí, natožpak teror a teroristy, ale podle Bible hledá zlo nejprve v sobě, nepěstuje obraz nepřítele ("milujte nepřátele své"), právě proto mu má "stačit jen Bůh" (Ježíš), věří, že ten na kříži, ten podle nás bezmocný, jedná za něj.

Fascinující je ochota, s níž se Polsko, země visegrádské čtyřky, náš "protievropský" spojenec, izoluje, což má zjevně ten živý, katolický řetěz názorně ukázat. Opakuji slova Bodasińskeho: "Na hranicích bude stát milion Poláků, aby vyznávali víru a přihlásili se k naší historii." Víra smíchaná s nacionalismem.

Zní to zlověstně. Akce masová, kam se hrabou spartakiády za komunistů, milion až milion a půl lidí, spojeni odporem k muslimům a odporem k "nevěřící" Evropě, jež islám neodmítá, neboť mezi její základní hodnoty patří svoboda vyznání. Děsí manipulace skrytá do svatého hávu, hnát lidi "proti", pěstovat v nich ne víru v Ježíše trpícího pro trpící, ale víru v silný katolický národ, růženec místo srpu a kladiva, růženec jako bič a k tomu to staré známé "v jednotě je síla".

Znovu: představte si, že žijete v Polsku, někde u hranic, jste muslimka a 7. října jdete na nákup v šátku okolo toho živého mariánského řetězu, kde si mumlají něco jako: "Pane, zbav nás muslimáků." Peklo. Je tohle Evropa? Je to ještě křesťanství, "mějte jedni druhé za přednější sebe"?

Jsem zvědav, zda se přidají někteří čeští, tedy "Dukovi" katolíci. A ještě víc jsem zvědav, zda a jak na tuto "nacionálveleakci" zareaguje papež František.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy