Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
1. 7. 2015 12:30

Kauza Babiš: StB byla jen hra, komunistická reality show

Komentář Martina Fendrycha: Podle Slováků Babiš neudával. Pravdu mají estébáci. Je nutné omluvit se StB a začít stíhat ty, kteří ji špiní.
Jsem nevinný!
Jsem nevinný! | Foto: Matej Slávik

Krajský soud v Bratislavě vynesl v úterý slavný rozsudek: Evidence Andreje Babiše coby agenta StB „je v rozporu se skutečným stavem“. Takže Babiš s StB podle soudu vědomě nespolupracoval. Konečně tedy máme jasno.

Rozhodl tak senát ve složení Juraj Považan (předseda), Milan Chalupka a Janka Richterová. Proč? Odvolal se na výpovědi příslušníků StB a na analýzu bezpečnostního analytika Milana Žitného. Ten tvrdí, že svazek Bureš uměle vytvořili operativci StB, kteří si chtěli zlepšit služební hodnocení a urychlit kariéru.

Ústav paměti národa (ÚPN, založil ho Ján Langoš, je to obdoba českého Ústavu pro studium totalitních režimů, ÚSTR) ovšem předložil nejen svazek Bureš, ale dalších devět svazků, z nichž spolupráci dnešního ministra financí Babiše s StB doložil: Chemapol, Turek, Kosek, Bauer, Ekron, Voják, Jordán – Oko a Nosič.

Nemá smysl znovu opakovat, jak důkladná byla StB při kontrole svých lidí, jak vypracovaný systém k tomu měla. Už bylo řečeno, že vyfabrikovat léta trvající vědomou spolupráci nebylo možné. A vyrobit deset falešných svazků? Kolik lidí by na tom muselo dělat? Kolik lidí by muselo mlčet? Absurdní nesmysl.

Ale nechme toho. Krajský soud v Bratislavě rozhodl takto: řada ověřených dokumentů lže, odborníci ze Slovenska (ÚPN) i z České republiky (ÚSTR) se mýlí, nerozumějí své práci, pravdu a nic než pravdu naopak mluví hrdinní estébáci Július Šuman, František Hakáč a Andrej Kuľha.

Co my s tím? Jaké to má pro nás konsekvence? Vypovídají o tom reakce českých politiků. Babiš samozřejmě rozhodnutí slovenského soudu vítá. Spolupráci popírá. Šéf ODS Petr Fiala řekl: „O minulosti Andreje Babiše si každý může udělat obrázek sám. Já rozhodnutí nezávislého soudu, který zkoumal minulost Andreje Babiše, respektuji, já jsem minulost Babiše nezkoumal.“ Verdikt bere.

Miroslav Kalousek (TOP 09) se táže, „jak věrohodně může působit rozhodnutí, které je založeno na svědectví dvou estébáků“ (ve skutečnosti třech estébáků). Rozsudku nevěří. Jako Fiala soud vnímá Jiří Dolejš (KSČM): „Je to verdikt odvolacího soudu a je ho třeba respektovat.“ A nakonec premiér Sobotka (ČSSD): „Je to rozhodnutí soudu a to je nutné respektovat.“ Hotovo.

Ach, ti Slováci, vždycky byli napřed!

Přijetí verdiktu znamená, že estébáci 26 let po revoluci vyhráli. Náměstek českého ÚSTR Ondřej Matějka řekl: „Z Česka máme zkušenost, že v obdobných případech soudy zpravidla vyžadují určitý typ důkazu, a pokud ho nedostanou, přiklánějí se na stranu neviny.“ Paradoxem je, že „nevina“ znamená svědectví estébáků.

Rozsudek se Sobotkovi hodí. A je jedno, co si doopravdy myslí. Podle něj se musí rozhodnutí respektovat a basta. Jenomže to není jen tak. Pokud mají pravdu estébáci u soudu, kteří skoro vždy svědčí jako ti tři v Bratislavě, pak se situace zásadně mění.

Vidíme, jak se slovenský soud, ale i některé české soudy, vyrovnávají s minulostí. Svazek StB, o jehož pravosti není pochyb, není brán jako důkaz. Proč? StB přece byla zločinecká organizace, tak jí ten chytrý soud nemůže věřit. Zajímavé je, že zaměstnanci té zločinecké organizace jsou naprosto důvěryhodní, dokonce i když si jejich výpovědi, o čemž svědčí záznamy v archivech, protiřečí. To soudu nevadí.

Výsledek? Státní bezpečnost nikoho nepronásledovala, neměla žádné tajné spolupracovníky, její dokumenty jsou vymyšlené, neodpovídají realitě. StB byla jen hra, jakási komunistická reality show, kde o nic nešlo a nikomu se neubližovalo. Revoluce 1989 byla zbytečná, v Československu se žádné svobody nepotlačovaly.

Co by mělo následovat? Stát by se měl omluvit všem poškozeným agentům a příslušníkům StB, na něž padl stín. Měl by jim vyplatit odškodné. Bývalí političtí vězni by měli konečně sklapnout, nic se jim nedělo, nikdo je neudával, to bylo jen jako. Stíhat by se měli ti, kteří StB léta špiní. Zavřít tu štvavou pakáž.

S minulostí se vyrovnávat nemusíme, není s čím. Ústav pro studium totalitních režimů by měl být nejen poničen, jak se to ČSSD povedlo v minulých dvou letech, kdy z něj byli vyhozeni experti jako Radek Schovánek a další, ale rovnou a navždy zrušen.

Co to studuje? Totalitní režimy. Jenomže dnešní vládní garnitura (zřejmě s výjimkou lidovců) uznává jako zločinný jen fašismus, nikoli komunismus. Takže ÚSTR zrušit. Pokud bude chuť pak tedy vybudovat Protifašistický ústav (PÚ).

A bude vyrovnáno na věčné časy. Babiš řekne: Ja som za. Sobotka bude taky pro. Fiala bude pro. KSČM bude pro. Kalousek remcá, ale to se snese, ten remcá pořád.

Ach, ti Slováci, vždycky byli o něco napřed!

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 2 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 2 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy