Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
7. 3. 2013 14:11

Kauza CASA: Jak znemožnit nepohodlného svědka

Mnohé nasvědčuje, že se vojenští agenti snaží pošpinit svědka v kauze letadel CASA
Karel Daňhel, svědek v kauze letounů CASA, byl za podivných okolností obviněn z pohlavního zneužívání.
Karel Daňhel, svědek v kauze letounů CASA, byl za podivných okolností obviněn z pohlavního zneužívání. | Foto: Repro ČT24

Ve středu 6. března začal soud s Karlem Daňhelem, klíčovým svědkem v kauze CASA, nákupu předražených letadel pro naši armádu. Daňhela žaloba viní z pohlavního zneužití nezletilé dívky. V horní sazbě mu hrozí až 10 roků vězení. Jak spolu souvisí žaloba za pohlavní zneužití a nákup vojenských letadel? Mnoho indicií nasvědčuje, že se kdosi, možná vojenská tajná služba, snaží klíčového svědka učinit naprosto nedůvěryhodným.

Daňhel měl mít podle žaloby pohlavní styk s dcerou své přítelkyně v dubnu 2012 v pražském hotelu Luisa. Dívce ještě nebylo patnáct. Nejprve policii vypověděla, že s ní Daňhel měl pohlavní styk. Později vzala výpověď zpět. U soudu četli její výpověď (sama vypovídat odmítla): „Řekla jsem blbost, ke styku nikdy nedošlo." Policisté prý na ni tlačili, stresovali ji. Stále se ptali, jestli měla s Daňhelem pohlavní styk. „Říkala jsem ne, ale to nezapisovali a ptali se mě pořád dál a já to pak odsouhlasila," vysvětlila své původní tvrzení. Nikdo ji nenutil, aby výpověď změnila.

Jak Martin Barták tlačil

Divné, že probíhá soud, i když „oběť" tvrdí, že se nic nestalo. Zjevně jde o víc. Podivná je cesta, jak se policie k podezření dostala. Daňhelova obhájkyně říká: „Jediným podnětem, který vyplývá ze spisu, tedy o kterém obhajoba ví, je úřední záznam policejního orgánu, že z tajných zdrojů bylo zjištěno, že se obžalovaný měl v té konkrétní době nacházet v domě s nezletilou dívkou." Obhajoba tvrdí, že „celé řízení je provokací vojenského zpravodajství a má znevěrohodnit klienta v kauze CASA".

Daňhel pracuje na obraně dvacet let. Loni začal svědčit v případu CASA na policii. „Vím, jak se postupovalo, jak se kdo k věci stavěl, kdo vytvářel tlak na generálním štábu, kdo přepracovával dokumenty," řekl. Svědčil, že nejvyšší tlak začal v roce 2007 po nástupu generála Vlastimila Picka, který byl „opakovaně atakován prvním náměstkem z obrany Martinem Bartákem". Mimo jiné Daňhel řekl: „Snad nejzávažnější byla reakce, když jsme napsali, že letouny CASA nesplňují požadavky na přepravní kapacitu a dolet, a přidali informace o poruchovosti od provozovatelů letounů. Později nám náměstek Barták ještě řekl, že nemáme tyto věci brát v úvahu, že se tomu máme vyhnout." Míněna známá postava, Martin Barták, bývalý náměstek Vlasty Parkanové (dříve KDU-ČSL, nyní TOP 09), kterou policie vyšetřuje kvůli nákupu letounů CASA předraženému údajně až o 658 milionů korun. Barták samozřejmě všecko popírá, o žádném nátlaku neví. „Kdyby proběhlo regulérní výběrové řízení, CASA by tu nebyla. Tím jsem si naprosto jistý. CASA byla ve všech porovnáních letounů na čtvrtém pátém místě," řekl Daňhel MF Dnes. Motiv, proč znevěrohodnit Daňhela, je velmi silný.

Nákup letadel CASA byl podle policie předražen až o 658 milionů korun. U nás normální.
Nákup letadel CASA byl podle policie předražen až o 658 milionů korun. U nás normální. | Foto: Lukáš Drštička

Páleník bránil zakázku CASA

Loni v září skončil generálporučík Ondřej Páleník coby šéf Vojenského zpravodajství (VZ), vojenské tajné služby. Po pěti letech, tedy po době, do které spadají nevýhodné zakázky na obraně. V případu CASA se Páleník silně angažoval. Vystupoval proti Daňhelovi. Tvrdil, že pilot bral pravidelnou měsíční částku od zbrojařské firmy Omnipol. Tím Daňhelovo svědectví o nákupu letadel CASA zpochybnil. Jenže Daňhel nebyl obviněn z korupce. Je vysoce pravděpodobné, že tvrzení Páleníka nebylo pravdivé. Přesto pilot přišel o bezpečnostní prověrku... Svědectví tehdejšího šéfa VZ přišlo v době, kdy byl Daňhel zatčen kvůli údajnému zneužití čtrnáctileté dívky. - Dost možné, že i akce proti Daňhelovi byla důvodem, proč Páleník v čele VZ skončil.

Tah proti svědkovi v případu CASA vypadá jako zpravodajská hra, za niž by se ani StB nemusela stydět. Je podivuhodné, jakou má obvinění z pohlavního zneužívání setrvačnost. Zdá se dobré, že věc došla až k soudu - mohla by se tam totiž obnažit pravá podstata Daňhelova obvinění. Jenže známe to, pokud bude Daňhel v první instanci očištěn (soudu dost dobře nic jiného nezbývá), žaloba se odvolá a věc potáhne. Klíčový svědek bude dál vláčen po soudech a zůstane „méně věrohodným". A o to nepochybně šlo.

Je to nechutný případ, nejspíš ošklivá zpravodajská hra. Dobře, že Páleník v čele VZ skončil. Dobře, že se policie snaží dokázat, jak byla zakázka na letadla všivá. Jak ale vidíme, zbrojařská lobby je mimořádně silná. Má prsty dokonce i v tajných službách.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:


 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Všech pět těžce zraněných po srážce vlaků je mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, řekli mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé, dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily. Podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) rychlík vjel na úsek bez povolení. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky.

Fakultní nemocnice v Plzni ve středu převzala z vlakové nehody osm pacientů. "Jeden byl po ošetření propuštěn do domácího ošetřování. Ostatních sedm pacientů bylo v těžkém nebo středně těžkém zdravotním stavu. V současnosti jsou všichni stabilizovaní a mimo ohrožení života," řekla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. Také obě pacientky, které byly ve středu hospitalizovány v motolské a střešovické nemocnici v Praze, jsou mimo ohrožení života, řekly mluvčí nemocnic Pavlína Danková a Jitka Zinke. V nemocnicích v Domažlicích a ve Stodě na Plzeňsku leží po dvou pacientech s menšími zraněními. Podle mluvčího nemocnic Jiřího Kokoška jsou bez komplikací.

Pět lidí bylo po nehodě ve vážném stavu a pět utrpělo středně těžká zranění. "Celkem jsme ošetřili 67 lidí," řekla mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová. Dalších zhruba dvacet lehce zraněných cestujících neuposlechlo, aby počkali na místě, a odešli. Dva nejvážněji zraněné přepravily vrtulníky do pražských nemocnic v Motole a Střešovicích a tři do plzeňské fakultní nemocnice. Další odvezly sanitky do nemocnic v Domažlicích a ve Stodě. Do Německa převezly německé sanitky deset osob hovořících německy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 41 minutami

Schůze sněmovního výboru k řediteli BIS se nejspíš neuskuteční

Schůze sněmovního bezpečnostního výboru k postupu výběru ředitele Bezpečnostní informační služby se v pátek s největší pravděpodobností neuskuteční. Vyplývá to z dopisu předsedy Radka Kotena (SPD) členům výboru. Koten v něm uvedl, že nemá zákonný podklad pro svolání mimořádného jednání.

O svolání výboru požádal v úterý premiér Andrej Babiš (ANO). Koten napsal, že do středečního večera od premiéra neobdržel opakovaně požadované doplnění jeho žádosti. "Na termín schůze rezervovaný na pátek 07:30 tedy zatím nejsou zákonné důvody a usuzují, že po vyjádření v médiích o to nestojí ani pan premiér, ani kolegové, kteří posbírali sedm podpisů před 14 dny," stojí v dopise.

Výbor se může podle sněmovního jednacího řádu mimořádně sejít na žádost sněmovny, na žádost jejího předsedy nebo na žádost nejméně dvou pětin členů výboru.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Policie hledá několik lidí, kteří zveřejnili transparent rasisticky urážející fotbalistu Glasgow Rangers Kamaru. Podle ní se dopustili trestného činu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

V Žatci projel rychlík návěst stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy