Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
16. 6. 2022 13:08

Kauza Hlubuček je knokaut pro STAN, velké zklamání pro voliče toužící po změně

Starostové a nezávislí předvádějí, že se politikům nesmí věřit. Bez velkého maléru dnes zbývají jen Piráti.
Na Petra Hlubučka musíme hledět jako na nevinného, ale jde to ztěžka.
Na Petra Hlubučka musíme hledět jako na nevinného, ale jde to ztěžka. | Foto: Matej Slávik

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) ve středu zasahovali na několika místech v Praze, včetně magistrátu a Všeobecné  zdravotní pojišťovny. Obvinili náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN), zlínského podnikatele Michala Redla a dalších devět osob z trestného činu přijetí úplatku a účasti na organizované zločinecké skupině. Rána. Velká rána. Malér pro Starosty a nezávislé. Ale taky malér pro voliče, kteří STAN věřili a dali své hlasy.

Zdá se, že pražská a středočeská politika je prokletá, nebo je prostě do hloubky mafiánská. Točí se v ní příliš mnoho peněz, nepoctivé politiky přitahuje jak krvavé maso sršně. Tohle ví každý z nás, obří zakázky fungují jako velké pokušení. Proto volič, který musí všecko to svinstvo zaplatit, korupci a mafiánství logicky nechce, hledá jiný typ politiků. Takové, kteří nejen nekradou, ale kteří taky nastaví pravidla, jež zlodějnu pokud možno znemožňují.

Ještě k probíhající kauze. Detektivové podle zjištění médií vyšetřují také okolnosti plánované revitalizace míst kolem nádraží Holešovice v Praze 7. Svou akci založili na tvrzení, že si Hlubuček spolu se zlínským podnikatelem Michalem Redlem, který má vazby na některé špičkové představitele STAN, a s ekonomickým náměstkem dopravního podniku Matejem Augustínem, který je v kauze také obviněný, řekli o úplatek pět milionů korun.

Tady by se dalo skončit. Jakmile se objeví podnikatel Redl, můžeme tušit, že něco těžce není v pořádku. V minulosti měl úzké vazby na odsouzeného Radovana Krejčíře. Tento známý zločinec ho kupříkladu naváděl, jak vytunelovat Českou spořitelnu v kauze společnosti Technology Leasing. Z maléru Redl vyklouzl jen díky tomu, že mu během policejního vyšetřování lékaři napsali potvrzení, podle něhož byla jeho svéprávnost omezena natolik, že nebyl schopen vnímat průběh vyšetřování. Dodejme, že média nejednou upozorňovala na vazby špiček Starostů a nezávislých s Redlem. Dejme si to dohromady, omezená svéprávnost Redla politikům STAN nevadila?

Mohli politici STAN něco tušit? Jak vyplývá z již napsaného, nejen mohli, ale především měli. Měli vědět, že styky s Redlem povedou jedině k maléru. Pokud chcete dělat slušnou politiku, nestýkáte se s kumpány Krejčíře. Ale tušit mohli i z jiných důvodů, náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (nestraník za Praha sobě) už dávno na činnost okruhu lidí okolo Petra Hlubučka upozornil.

Babišo-švachulo-hlubučovsko

Ve středu nejprve tweetoval, že byl kvůli kauze odvolán člen představenstva dopravního podniku Matej Augustín, nominant klubu Spojené síly pro Prahu (TOP 09, KDU-ČSL a STAN). Mimochodem, nenachází se v České republice a odmítá se do ní vrátit. Dál Scheinherr tweetoval: "Takové chování a kauzy netoleruji a jsou důvodem, proč jsem před dvěma lety podal trestní oznámení. U ostatních členů představenstva čekáme na výsledky výslechů a oficiální vyjádření policie. Přijali jsme i rezignaci členů dozorčí rady Petra Hlubučka a Michala Zdeňka."

Nemá smysl pokračovat, pro Prahu je to malér, pro STAN je to megamalér a pro vládu nastává mimořádně nepříjemná situace. STAN, který vede Vít Rakušan, měl být jedním z nositelů změny, na kterou čeští voliči roky čekají. Změnu před deseti lety nabízelo hnutí ANO, nepřineslo ji, ukazují to kauzy jejího předsedy Babiše nebo kauza Stoka Jiřího Švachuly. Od Pirátů a od Starostů a nezávislých si hodně voličů slibovalo nový přístup, proto je volili.

Ministr vnitra Rakušan ve středu tweetoval: "Když jsme se ucházeli o vaše hlasy, říkal jsem, že nejtvrdší nároky máme sami na sebe. To samozřejmě stále platí. Obvinění P. Hlubučka jsou natolik vážná, že jsme pozastavili jeho členství ve STAN a vyzvali k rezignaci na post náměstka i všechny další veřejné funkce."

Jak jdou dohromady "nejtvrdší nároky máme sami na sebe" a kamaráčofty s Redlem? A to nemluvím o jiných kauzách, které před volbami a po volbách STAN provázely (Rakušan se musel vzdát nedávno zesnulého Věslava Michalika na post ministra průmyslu, na účtu STAN se objevily podivné sponzorské dary). Proč si starostové nedali pozor na Hlubučka, proč je nevarovalo Scheinherrovo trestní oznámení?

Rakušan po začátku včerejší razie tweetoval: "Policie prý zasahuje na pražském magistrátu, údajně v kanceláři P. Hlubučka. To je samozřejmě znepokojivá informace, nic dalšího však nyní o tomto zásahu nevíme. Nechme prosím policii dělat její práci." Komu ministr vnitra adresuje větu "nechme prosím policii dělat její práci"? Nám? Starostům? Mafiánům?

Blíží se volby nového vedení Prahy. Pro STAN je obvinění Hlubučka, na kterého samozřejmě musíme zatím pohlížet jako na nevinného, obrovský problém. ANO se nepokrytě raduje, multiexministr Karel Havlíček tweetoval: "Dosavadní kauzy STAN byly okresním přeborem na úrovni kapesních zlodějů. To, co se odehrává na pražském magistrátu a ve Středočeském kraji, je liga mistrů organizovaného zločinu. Úplatky, drogy, konspirace, vysoká politika… a to je zřejmě jen začátek." Cítíte tu radost, že malér má taky někdo jiný, že. Mimochodem, je to zhoubná radost, ošklivá radost. Nebezpečná radost. Ale nedělejme si iluze, znají a pěstují ji všechny strany.

Malér ale máme především my, voliči. Staré strany nás opakovaně zklamaly. Jedna z nich, ODS, se tváří napraveně, ale kupříkladu do křesla ministra spravedlnosti posadila Pavla Blažka spojeného s brněnskými kauzami. Naděje byly vkládány do mladších stran a hnutí. STAN předvádí, že se politikům nesmí věřit. Bez velkého maléru dnes zbývají jen Piráti. Pražský primátor Zdeněk Hřib opakuje, že kauza Hlubuček se přímo magistrátu netýká, že magistrátní zakázky jsou prý přísně kontrolovány, a že mechanismus nastavili Piráti ostřeji, než ukládají zákony. Doufejme, uvidíme. Důvěře v politiku zasadil (stále nevinný) Hlubuček tvrdý úder.

Hřib: Hlubuček na kandidátce? Zásadní blokátor. Koalice je připravena ho odvolat (video DVTV z 15. června 2022)

„Náměstek Hlubuček má možnost podat rezignaci, pokud se tak nestane, je koalice připravena schválit jeho odvolání,” říká primátor Zdeněk Hřib. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Řecko bojuje s lesními požáry, během jediného dne jich vypuklo padesát

V Řecku za posledních 24 hodin vypuklo přes 50 lesních požárů. Informoval o tom v pondělí večer deník Kathimerini. Během dne se podařilo dostat pod kontrolu požár, který vypukl zhruba 50 kilometrů od Atén a vyžádal si evakuaci jedné menší obce. Mimo kontrolu hasičů je požár u města Delfi ve středním Řecku.

Hasiči za posledních 24 hodin zaznamenali vznik 52 lesních požárů, uvedl jejich mluvčí. Ve velké části země, a to včetně regionu kolem Atén, zůstává velmi vysoké riziko vzniku požárů kvůli vysokým teplotám a silnému větru. Do boje s ohněm dnes řečtí hasiči nasadili také letadla a helikoptéry.

S rozsáhlým požárem u města Dilesi v pondělí bojovalo na 100 hasičů a čtyři letadla. Část obyvatel byla kvůli tomu evakuovaná. Podle večerních informací se ale požár podařilo dostat pod kontrolu. Večer pak vypukl požár u města Delfi, který donutil k odchodu například obyvatele jednoho místního kláštera. Zasahuje tam na 50 hasičů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Na západě Uzbekistánu vyšli lidé do ulic, během protestů zemřelo 18 lidí

Osmnáct lidí přišlo o život a nejméně 243 bylo zraněno při protestech, které se o víkendu odehrály v Karakalpatské autonomní republice v Uzbekistánu. Oznámila to dnes místní generální prokuratura. Úřady také zadržely více než 500 účastníků nepokojů. Agentura Reuters označila události posledních dnů za nejhorší násilnosti v této středoasijské zemi za posledních 17 let.

"Během masových nepokojů v Nukusu ve dnech 1. a 2. července zahynulo 18 lidí, různě závažná zranění utrpělo 243 občanů, včetně 38 příslušníků bezpečnostních složek," řekl uzbecké zpravodajské televizi mluvčí generální prokuratury Abror Mamatov. Nukus je správním střediskem autonomní republiky. Mezi mrtvými je 14 civilistů a čtyři členové bezpečnostních složek, uvedla s odvoláním na úřady agentura AP.

Dva exiloví opoziční politici, kteří jsou v kontaktu s lidmi na místě, se domnívají, že skutečný počet obětí je mnohem vyšší. Agentura Reuters poznamenala, že počet mrtvých nebylo možné nezávisle ověřit. Uzbecký server Daryo.uz citoval šéfa karakalpatského ministerstva zdravotnictví, podle kterého jsou nemocnice v Nukusu plné pacientů zraněných při střetech s policií. "Hospitalizovaných byly tisíce, podstupují léčbu," řekl.

Při nepovolených demonstracích a následných nepokojích v Nukusu úřady zadržely 516 lidí. Z nich některé po správním řízení propustily na svobodu, uvedl velitel národní gardy Uzbekistánu Davron Džumanijazov, kterého citovala agentura Interfax. Ta připomněla dřívější prohlášení úřadů, že zadržely skupinu organizátorů nepokojů a obvinily je z pokusu o převzetí moci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čeští basketbalisté vyhráli v Litvě 83:72 a jsou v další fázi boje o MS

Čeští basketbalisté porazili v závěrečném kole základní skupiny F v Klajpedě domácí Litvu 83:72 a postoupili do další fáze kvalifikace o mistrovství světa 2023.

Soupeři, který dosud vyhrál všech pět duelů, připravili první porážku a mohou se spolu s ním těšit na další duely s Francií, Černou Horou a Maďarskem. Doplní je ještě Bosna a Hercegovina, která zdolala Bulharsko 76:73. Tomáš Satoranský přispěl k výhře jako nejlepší střelec utkání 21 body.

Češi dokázali proti Litevcům ukončit devítizápasovou šňůru neúspěchu a vyhráli nad nimi poprvé od 27. srpna 2006, kdy v přípravě v Opavě zvítězili 85:79. V soutěžním zápasem je porazili naposledy 21. června 1999 na mistrovství Evropy v Dijonu (78:62).

V kvalifikaci budou Češi pokračovat 24. a 27. srpna, předtím je čekají v Pardubicích a Hamburku přípravné turnaje na zářijový Eurobasket v Praze a případně v Berlíně.

Kvalifikace basketbalistů o postup na mistrovství světa 2023 - skupina F:

Litva - Česko 72:83 (13:23, 32:45, 52:61)

Nejvíce bodů Litvy: Brazdeikis 13, Grigonis 11, Masiulis 10.

Sestava ČR: Satoranský 21, J. Bohačík 9, Balvín 8, Hruban 3, Kříž - Kyzlink 18, Auda 14, Jelínek 10, Peterka, Sehnal.

Fauly: 27:26. Trestné hody: 28/20 - 23/14. Trojky: 8:5. Doskoky: 31:38.

Bosna a Hercegovina - Bulharsko 76:73.

Konečná tabulka:

1. Litva 6 5 1 462:421 11
2. ČR 6 3 3 485:483 9
3. Bosna a Hercegovina 6 3 3 472:486 9
4. Bulharsko 6 1 5 446:475 7

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy