Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
24. 3. 2015 13:00

Kauza Viktoriagruppe: Situace je nadmíru výtečná

Nikdo nic neví. Ale dokud nebude strategický případ s vývozem zásob české nafty vyšetřen a vysvětlen, žádné „poučení pro budoucnost“ se nekoná.
„Hmotné rezervy byly pořízeny za prostředky našich daňových poplatníků." Takže čekáme na informace, kdo za to může, že jsme bez rezerv.
„Hmotné rezervy byly pořízeny za prostředky našich daňových poplatníků." Takže čekáme na informace, kdo za to může, že jsme bez rezerv. | Foto: Thinkstock

Zasedla Bezpečnostní rada státu. Mýlil by se ten, kdo by si myslel, že když se ohřála studená válka, tak že bude řešit Putina. A to ne. My máme své originální bezpečnostní problémy domácí výroby. Czech Made.

Rada obrany státu se zabývá - a na každém dalším zasedání prý zabývat bude - průšvihem s naftou, kterou Správa státních hmotných rezerv uložila v Bavorsku. A která se momentálně zdá být nedobytná, protože majitel skladu u Mnichova, firma Viktoriagruppe, zkrachoval. V jeho zásobnících zůstávají dvouapůldenní strategické zásoby České republiky.

Premiér Sobotka v pondělí prohlásil, že záležitost je „obrovským poučením pro budoucnost“ a že pokud jde o návrat paliva do českých rukou, „není důvod ke skepsi“. Jako by se chtěl zařadit po bok legendárních sentencí české politiky: Situace je nadmíru výtečná - I am very optimistic.

Správa státních hmotných rezerv, médii kdysi eufemisticky nazvaná „hlídačem státní ropy“, poslala miliony litrů přes hranici na základě dodatku smlouvy o skladování specifických zásob z roku 2010. Prý tím stát měl ušetřit (to není vtip). Mezitím (Fischerovu) vládu před případem varovala BIS, mimo jiné kvůli podezření z napojení Viktoriagruppe na ruský Lukoil. Mezitím byla SSHR (a Viktoriagruppe rozhodně nebyl jediný její problematický obchod) rok bez předsedy, než se jím v roce 2012 stal Ondrej Páleník, o rok později známý z kauzy Jany Nagyové. Když se rozhodovalo o uskladnění nafty v Německu, vedl SSHR Ladislav Zabo, jmenovaný Topolánkovou vládou v roce 2007 a rezignovavší ze zdravotních důvodů v roce 2011.

Nový šéf ropné správy Pavel Švagr vloni prohlásil, že tahá ze skříní samé kostlivce, a dá se mu docela věřit. A je fakt, že Sobotkova vláda problém s Viktoriagruppe řeší celkem intenzivně. Politická odpovědnost za starší operace SSHR zřejmě vyvanula, nikdo z příslušných členů Fischerovy a Nečasovy vlády už ve vysoké politice není. Právní, respektive trestní odpovědnost manažerů či úředníků „hlídače státní ropy“ by se měla posoudit v každém případě. Viděno zvenčí: je div, že ještě nebylo zahájeno trestní stíhání.

Nejde přece jen o to, jestli Správa státních hmotných rezerv, Bezpečnostní rada státu nebo vláda zvládnou krizový management. Jestli se podaří přesvědčit insolvenčního správce Viktoriagruppe, že je možné oddělit českou naftu od německé a tím pádem uspokojit pohledávky v hodnotě kolem 1,8 miliardy korun. Stejně podstatné je popsat, jak se to celé stalo a kdo za to může. Strategický případ je třeba důkladně vyšetřit a výsledky vyšetřování zveřejnit. Jak vhodně zmínil Sobotka: „Hmotné rezervy byly pořízeny za prostředky našich daňových poplatníků." Takže čekáme na vysvětlení.

Dokud žádné vysvětlení nebude, „důvod ke skepsi“ trvá a skutečné „poučení pro budoucnost“ se nekoná. Jestli případ skončí jen tím, že se jednoho dne suše oznámí „ropa se (ne)vrací“, budeme okradeni v každém případě.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy