Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
12. 3. 2010 11:10

Kde jsi, sladké Toskánsko? Kampaň nestojí za nic!

Volební agendu určuje Paroubek, ODS je v těžké defenzivě

Nahé ženy, luxus, jachty a lobbisté! První fotky z dovolené v Monte Argentariu se v médiích objevily vloni právě touto dobou (i tehdy do voleb zbývalo 76 dní, jako teď).

Volební kampaň začínala hezky. Bylo léto a toskánská aféra byla, přes všechnu pachuť, zábavná. Teď kampaň nestojí za nic. Ani léto s Topolem se nekoná, na kolo je zima. Lídři pochrupují, po vymrzlé silnici drncá Zemák. A všude kolem bliká oranžová. Je to celé vážné, smutné - a rozhodnuté.

Strašení místo řešení

Předvolební manévry řídí jediný generál - Paroubek. Sociální demokracie určuje agendu. Dominuje na plakátech, v negativní kampani i v tom, kolik nápadů vysloví. Paroubek přijímá zlatou Martinu, odvrací stávku, stěhuje se do Teplic...

Vyhraje. Protože opravdu chce.
Vyhraje. Protože opravdu chce. | Foto: Ludvík Hradilek

Na ČT24 je ho pořád plno: Každou chvíli stojí v přímém přenosu před oranžovým paravánem a něco vykládá. V sobotu to nebylo jiné - sociální demokraté měli programovou konferenci, po sto první se zviditelnili.

Zatím to chodí asi takhle. Paroubek řekne: Zlepšíme sport! A všichni se přidají, že oni taky, jenže jinak a líp. Paroubek řekne: Zlevníme elektřinu a bankovní poplatky! A jako slábnoucí ozvěna ostatní opáčí, že takhle ne, tedy sice ano, ale po našem...

Čtěte také:
Bohatá fotogalerie z dovolené v Monte Argentariu
10 klíčových otázek: Co můžeme čekat od voleb

Paroubkova hyperaktivita alá Sarkozy kontrastuje s tím, jak kampaň pojímá Topolánek. To nemůže být optický klam: Jeden působí dojmem, že opravdu CHCE vyhrát volby a vládnout. Kdežto ten druhý přinejlepším budí zdání, že jeho cílem je čestně prohrát.

ODS je v hluboké defenzivě. Z její strany je to zatím spíš strašení, než řešení. Webovou stránku ODS už několik dní otevírají fotografie "Gottwald-Husák-Zápotocký" a "Filip-Paroubek-Sobotka". To mluví za vše.

Princip strašení (například tím, kolik zaplatíme u doktora) přitom logicky zabírá spíš na méně vzdělané, méně bohaté a méně "samostatné" voliče. Ti druzí, kteří ve větší míře "spravují" svůj život sami, naopak chtějí slyšet: Jaké nám k tomu dáte podmínky? Strašení rokem 1948, natož billboardové legrácky na úrovni Dikobrazu, většinu z nich asi moc nevzrušuje. Nechceme Paroubka, to je věru slabý program.

Jánošík v oranžovém

Sociální demokraté na to jdou přesně opačně. Overkill jejich aktivit a slibů má zaručit dojem, že se "postarají". O "obyčejné lidi" zejména, samozřejmě. Znovu: jde v první řadě o celkový dojem a o množství, ne o to, aby do sebe předvolební proklamace zapadaly.

Léto s Topolem už se nevrátí.
Léto s Topolem už se nevrátí. | Foto: Ludvík Hradilek

Například: Paroubek jedním dechem říká, že banky jsou "díky ČSSD" (která je za Zemana privatizovala) v dobré kondici, a vzápětí žehrá na to, že své zisky odvádějí do ciziny a ne na české veřejné blaho. Anebo: Když Milan Urban, účastník toskánských radovánek s lobbistou ČEZu Johanesem, káže o tom, že velké firmy je potřeba více regulovat, aby "nezneužívaly dominantního postavení", je to chucpe se vším všudy. A tak dále.

Čtěte také:
Zprávy o páté: Slibem pracovních míst nezarmoutíš
ODS chybí peníze na kampaň, bude skromnější

ODS defétisticky vyčkává. Doufá, že se opulentní kampaň sociální demokracie lidem zprotiví. (Nezprotiví, to by musela trvat alespoň půl roku.) Do toho dál probublávají nespokojené hlasy z regionů a aféry z pražského magistrátu. Před cílovou rovinkou vážně skvělá výchozí pozice.

O výsledku voleb už je v obrysech rozhodnuto. Změnit ho může jedině událost, proti které by toskánská dovolená byla prkotinou z okurkové sezony. Tak uvidíme.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy