Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
6. 11. 2015 13:55

Kdo je českej frajer: Sobotka, Kalousek, nebo ministr financí? Babiš chce ochranku

Banální věc, jako je žádost ministra o policejní chránění, se u nás ihned zvrhla v soutěž o národního hrdinu.
Soutěž o nejohroženějšího a nejhrdinštějšího politika je v plném proudu.
Soutěž o nejohroženějšího a nejhrdinštějšího politika je v plném proudu. | Foto: DVTV

Nemají se rádi. Koaliční i nekoaliční politici, koalové i opokoalové. Je to vidět, kdykoli se naskytne příležitost. Naposledy ve středu, když ministr financí Andrej Babiš (ANO) požádal o policejní ochranu.

Ta žádost je banální. Normální reakce na ni? Pokud jste ohrožen, ochranná služba vás bude chránit. Policie to posoudí. Žádný problém. Od toho tu přece policejní ochranka je. U nás se ale tahle banalita neobejde bez posměchu, invektiv a vytahování se jednoho na druhého.

Rozjela se ihned poněkud přihlouplá hra „na nejohroženějšího ministra“ a na „nejodvážnějšího politika“. Narážky si nedokáže odpustit ani umírněný premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Proč Babiš o ochranu žádá? Jeho vyjádření: „Došlo k několika pokusům, které ohrožovaly můj život, podrobnosti ale sdělovat nechci. Proto jsem dnes poslal ministrovi vnitra dopis, ve kterém jsem ho požádal o udělení policejní ochrany.“ Sdělil ve středu Právu.

Ataky na Babiše a jeho rodinu: dostal obálku s jedem. Poslal ji na objednávku Ital. Hrozí mu 15 let kriminálu. Babiš dostal jako výhrůžku své parte. Na začátku roku policie zatkla albánský gang, který plánoval únos Babišova syna. (Divné, že ochranku nedostal už tehdy.) Údajně se objevily další výhrůžky, reálné hrozby.

Ještě jeden fakt: Babiš, podobně jako Miloš Zeman, lidi rozděluje, je mimořádně kontroverzní, navíc mimořádně bohatý. Motivů, které by mohly vést k útokům na něj, najdeme dost. Když se přičtou k tomu, co jemu a jeho rodině již v minulosti hrozilo, věc je jasná jak facka.

Čtyři vraždy stačí, Kalousku

Když předsedu ANO Babiše pošťuchoval ve Sněmovně Miroslav Kalousek (TOP 09), jestli má nějaké techtle mechtle s albánskou mafií, která u nás částečně ovládá hazard, dostalo se mu od Babiše dosti pádné odpovědi: „Byly na mě objednány čtyři vraždy a albánská mafie mi chtěla vykrást barák, měl jsem kolem domu policii.“

Na žádost o ochranku reagoval i premiér. Mluvčí vlády Martin Ayrer veřejnosti sdělil toto: „Současný premiér Sobotka v době, kdy byl čtyři roky ministrem financí, policejní ochranu nevyužíval, i když řešil stejně kontroverzní témata jako současný ministr Babiš.“ Jiným i slovy: Co ten chlap blbne, já ochranku taky neměl. Absurdní a mimo mísu. Buď je vicepremiér ohrožen, nebo není.

Na Sobotku reagoval Babiš: „To mi chce říct, že si vymýšlím? Nepamatuji si, že by mu někdo posílal obálky s jedem nebo že by mu Albánci chtěli přepadnout barák a unést dítě.“ Logická reakce. Ale nezůstalo u ní.

Babiš ještě na adresu Sobotky pokračoval: „Za něj byl podepsaný první automat, kontrakt s Viktoriagruppe, prodej OKD... Připravoval snad zákon o hazardu, opatření proti daňovým únikům, prokazování původu majetku, centrální registr účtů nebo bojoval proti karuselům?“

Předsedovi ČSSD dal sežrat jeho staré hříchy a ještě ze sebe udělal hrdinu, že on jde s kůží na trh, ne premiér. Už předtím Babiš řekl: „Podle mého názoru jsem mnohem ohroženější než premiér, ministr spravedlnosti nebo vnitra.“ To je ta komická soutěž o nejohroženějšího politika.

Babiš mu není ukradanej

Jakž takž normálně se choval ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Nejdřív sice pravil, že bude Babiše „chránit vlastním tělem“, čímž si ale dělal legraci spíš ze sebe, neboť Babiš by se za něj vešel dvakrát i s Čapím hnízdem. Poté však Chovanec řekl celkem jasně: „Vždycky se tomu ústavnímu činiteli ochrana poskytla velmi rychle, protože pokud má takový pocit, tak je lépe ho zastřežit a riziko se třeba po nějakém měsíci vyhodnocuje následně.“

Do soutěže o národního nebojsu se nemohl nepřihlásit Miroslav Kalousek: „Záleží na tom, jak moc se člověk bojí a z čeho má strach. Mně chodily patrony, výhrůžné e-maily a esemesky, a ty mně chodí pořád. A nikdy jsem ochranku neměl, nikdy jsem o ni nežádal.“ Tedy reakce na úrovni Sobotky: Babiš je srab, já českej frajer číslo jedna.

Kalousek samozřejmě neopomněl o Babišově ochrance zavtipkovat (když někomu vyhrožují smrtí a únosem dětí, je to přece děsná bžunda): „Když ji mít nebude, tak by nám mohl být úplně ukradenej,“ pravil. Vtípek na úrovni Zemana. Mimochodem, jestli někdo skutečnému lídrovi TOP 09 není ukradej, pak je to Babiš.

Opusťme soutěž o nejohroženějšího a nejhrdinštějšího politika. Babiš si léta platí soukromou ochranku. Můžete ji vidět kupříkladu v dokumentu Víta Klusáka Matrix AB. Sami si můžete udělat obrázek, jak účinná taková agentura může být. Platí, že pokud Babišovi někdo vyhrožuje, pak má ochranná služba policie úplně jiný výcvik, možnosti a nástroje než soukromá hlídací agentura.

Nejde jen o Babiše. Kdyby jemu nebo jeho rodině někdo ublížil, ukázalo by se, že česká vláda, její policie a tajné služby, nedokážou chránit ani své vlastní ministry. Jak by pak chtěly chránit nás?

 

Právě se děje

Další zprávy