Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
28. 10. 2009 7:47

Kdo má být eurokomisařem? Špidla? Švejnar? Vondra?

Premiér Fischer volá po dohodě stran
Foto: Aktuálně.cz

Premiér Jan Fischer by chtěl mít do týdne či dvou jasno o novém českém zástupci v Evropské komisi - tedy takzvaném eurokomisaři. O tom, kdo by měl být hlavním českým zástupcem v Bruselu, v posledních dnech debatují také blogeři a čtenáři Aktuálně.cz. 

„Schválí-li a navrhne-li česká vláda Vladimíra Špidlu jako oficiálního českého kandidáta na eurokomisaře, bude to důkaz, že se chováme přesně tak, jak se od středně malé země v EU očekává: raději nevyčnívat, neprovokovat, plout s proudem, být konformní, držet pusu," píše ve svém blogu na Aktuálně.cz europoslanec Jan Zahradil.

V kritickém textu k práci Vladimíra Špidly na postu dosavadního eurokomisaře pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Zahradil upozornil na článek v prestižním listu The Economist, který Špidlu zhodnotil jako „slušného, ale neúspěšného".

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Jana Zahradila: Špidla? "Decent but ineffectual sort"

Na Zahradilův text reagoval další europoslanec Jiří Havel, který píše:„José Manuel Barroso mi v osobním rozhovoru řekl, že opětovné navržení Vladimíra Špidly by pro něj bylo dobrou zprávou. Potřebuje komisaře se zkušeností. Potřebuje vyvážit levici a pravici a budou mu chybět levicoví kandidáti. Váží si intelektu i práce Vladimíra Špidly." Havel v dodává, že v úvahách o kandidátech na významnou mezinárodní pozici „je … nutné vybrat kandidáta, který má nejvyšší šanci funkci získat".

Foto: Aktuálně.cz
Blog Jiřího Havla: Jak je důležité míti Špidlu

O tom, co by mělo být hlavními úkoly eurokomisaře, píše ve svém blogu na Aktuálně.cz ekonom Jan Švejnar - další z možných kandidátů na tento post, kterého navrhují zelení. "Kandidát na komisaře vybraný vládou ČR by měl být kandidátem se širokým politickým mandátem (nadstranický odborník opírající se o širokou podporu napříč politickou scénou i ve veřejnosti), s odborným zázemím mezinárodního formátu a symbolizující chuť ČR se aktivně a konstruktivně podílet na práci EU," myslí si Švejnar.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Jana Švejnara: Úloha eurokomisaře podle Jana Švejnara 

Dalším kandidátem na eurokomisaře je bloger Aktuálně.cz Alexandr Vondra, kterého navrhuje ODS. Jeho blog si můžete pročíst ZDE. Lidovci navrhují Pavla Svobodu - jeho blog si projděte ZDE.

Byl Vladimír Špidla dobrý eurokomisař? A měl by se jím stát znovu? Jsou Jan Švejnar, Alexandr Vondra či Pavel Svoboda lepšími kandidáty? Do čtenářských debat moderovaných editory deníku Aktuálně.cz se můžete zapojit pod jednotlivými, výše uvedenými blogy nebo přímo pod tímto článkem.

 

Právě se děje

Další zprávy