Viktor Vondra Viktor Vondra | Komentáře
11. 10. 2011 20:00

Kdo má děti učit o sexu? Je to věc školy, nebo rodičů?

Ministerstvo školství už učitelům nedoporučuje vysvětlovat, co je to kondom
Patří do výuky, nebo ne?
Patří do výuky, nebo ne? | Foto: Reuters

* Článek jsme 11. října od 10 do 13 hodin průběžně aktualizovali o komentáře čtenářů.

Podle výzkumů, kde děti nejčastěji získávají informace o sexualitě, je škola na vedlejší koleji - v tomhle ohledu stále dominují kamarádi a média. Jenže právě kvůli sexuální výchově to ministr školství Josef Dobeš schytává ze všech stran už víc než rok.

Nejdřív stáhl příručku o sexuální výchově, kterou pro učitele sestavilo čtrnáct odborníků (mezi nimi i renomovaní lékaři). Ponechal sice školám možnost ji používat, ale bez ministerského doporučení. Není žádným tajemstvím, že to udělal na nátlak křesťansky orientovaných rodičů, jimž vadila její přílišná otevřenost. Dobeš to ale zdůvodnil tím, že chce zabránit soukromým osobám, aby si ze sexuální výchovy za ministerské peníze dělaly na školách vlastní byznys.

Teď ministr zase čelí výtkám, že ustupuje tlakům na zrušení povinné sexuální výchovy a že si objednal materiál „Pročištění rámcového vzdělávacího programu - sporná témata". Pustil se do něj kvůli tomu jeho stínový kolega, senátor ČSSD Marcel Chládek, podle kterého dokument „vrací české vzdělávání do doby temna".

Co vy na to?!

Veřejná debata

"Před zneužíváním lze děti varovat, aniž by znaly sexuální praktiky. Psychologové ví, jak si poradit. První stupeň školy by se měl věnovat jiné než sexuální výchově." (Monika Kahancová na [email protected]).

"Sám jsem učitel, své děti jsme o sexu poučili sami do té míry, že je to ve škole už nepřekvapovalo a ani vlastně nezajímalo. Jako jsou neschopni na toto téma mluvit někteří rodiče, tak jsou neschopni někteří učitelé. S dětmi ve škole se této otázce nevyhýbám, nicméně vím, že jsou v debatě daleko přístupnější k mé kolegyni - učitelce. Bohužel, devadesáti procentům svých kolegů bych tuto otázku nikdy nesvěřil, ani po důkladném proškolení. To už je lepší nechat to na přirozeném vývoji." (Čtenář Haberman na [email protected].)

Ministr se sice od zmíněného dokumentu distancoval, popřel, že by si ho objednal, a odmítl, že by se chystal výuku sexuální výchovy rušit. Nicméně text existuje. Vypracoval ho Výbor na obranu rodičovských práv, a pokud by se svými návrhy uspěl, vypadly by z osnov podstatné pasáže, mimo jiné o bezpečném sexuálním chování či prevenci nemocí přenosných pohlavním stykem. A důvod? „Mnozí rodiče si výslovně nepřejí názorné informování jejich dětí o navlékání kondomu a dalších antikoncepčních prostředcích z důvodu nedostatečné zralosti dětí v této oblasti... Mnohé z dětí samotných vnímají tuto aktivitu jako urážející a ponižující a za nejlepší prostředek ochrany duševního, sociálního a fyzického zdraví považují sexuální zdrženlivost," píše Výbor v komentáři ke zmíněnému bodu.

Takového přístupu se ale zase děsí někteří odborníci a poukazují na velké nebezpečí pramenící právě z nevědomosti (naposledy ve svém blogu manažerka Národního programu HIV/AIDS Džamila Stehlíková).

Křesťansky orientovaní rodiče by asi byli nejradši, kdyby povinná sexuální výchova ze škol zmizela, protože podle nich své děti nejlépe poučí rodiče. Proti tomu ovšem zase mluví zmíněný průzkum - podle něj hraje při získávání informací o sexualitě rodina stejně druhotnou roli jako škola.

Jisté je, že svět se v posledních létech změnil, rizik dramaticky přibylo a adekvátně tomu je potřeba vzdělávat děti. Čemu tedy dát přednost? Má být sexuální výchova povinná od první třídy jako v Německu, nebo je lepší britský model, kde je nepovinná a pravomoc rozhodnout, zda se bude vyučovat, mají ředitelé škol? Měla by být volitelným předmětem? Nebo jen pro starší děti? Anebo by měla ze škol zmizet úplně a tohle téma by se svými potomky měli probírat výhradně rodiče? Co vy na to?!

Vaše komentáře:

"Asi bych byl pro nepovinný předmět. Něčí rodiče by s tímto předmětem jako povinným mohli mít problémy. Asi jako já, kdyby mi někdo nutil děcko do povinného náboženství." (Zdeněk Trutnováček Horský na Facebooku Aktuálně.cz.)

"Zrovna jsme své osmileté dceři zakoupila knihu o sexu - samozřejmě přiměřenou věku, protože už v tomto věku je to dost zajímá. Mluví se o tom všude, je toho plná televize, v každém novinovém stánku jsou plné časopisy s pornem, tak proboha, o čem tu vedete diskuze a proč se vzpíráte tomu dětem udělat zdravé jasno? Pro mě není otázka, jestli ano a jestli ne, ale kdy a jakou formou." (Ivana Vrbková.)

"Podle mě by se nějaká forma sexuální výchovy měla povinně učit už od školky. Třeba jak se vyhýbat "hodným lidem", kteří dětem dávají bombónky a někam je chtějí odvést či doprovodit. Matika se taky učí postupně. Nejdříve se učíme psát čísla, pak počítat 1+1... no a v 9. třídě už počítáme složité rovnice, mocniny, odmocniny.... Jsem jasně pro německý model (viz výše)." Václav Nový na Facebooku Aktuálně.cz.

"Proč se tu mluví o rodičích, když jde ve skutečnosti o extremistickou křesťanskou organizaci VORP, která ve skutečnosti podporuje takové spolky jako třeba D. O. S. T.? Mimochodem, to co se z té učebnice pokusili dostat, bylo to, co mělo děti chránit před zneužíváním." (Petr Tomek.)

"Taky jsem učil na 1. a 2.stupni ZŠ a osobně jsem rád, že ta sexuální příručka nebyla schválena. Určité věci jako různé hry a podobně, které v ní jsou, jsou opravdu hrozné. Dobu temna mi připomíná spíše to, jak se učí o sexu nyní. Souhlasím s tím, že je to urážející a ponižující. Shromáždit třídu puberťáků obou pohlaví a navlékat před nimi na okurku prezervativ asi není to pravé ořechové, a je toto vůbec sexuální výchova?" (Čtenář "LibertyLumen" na [email protected].)

Stydět se je normální.
Stydět se je normální. | Foto: Ludvík Hradilek

"Jsem rozhodně pro to, aby děti byly informovány o sexuálním životě ve škole. Učila jsem na prvním i druhém stupni ZŠ a jsem přesvědčena, že většina rodičů své děti informuje málo, se studem a nebo vůbec. Spousta dětí, zvlášť na odlehlejších vesnicích s vysokým procentem katolíků je pak vystavena zneužívání, protože prostě nevědí, že to, co jim "strejda" dělá, je špatné a dozví se to jedině prostřednictvím školy ... Je smutné, že v době, kdy na děti z každého stánku, reklamy, novin a internetu shlíží prsatá prostitutka s roztaženýma nohama, ještě existují tmáři, kteří zabraňují dítěti se s tím pod odborným dohledem vypořádat. Přiznávám ovšem, že je nutností, aby učitelé k takové vyuce byli školeni." (D. Müllerová na [email protected]

"My jsme žádnou sexuální výchovu na škole neměli, docela dobře jsme to přežili, náš vývoj byl úplně normální. Toto"vnucování se" s něčím takovýmto mi připadá trochu přisprostlé. Ty děti i tak vědí, co je třeba. A jestli někdo nepozná, "co mi to ten strejda dělá (nebo spíše chce dělat)", tak nezlobte se, ta škola mu asi nevysvětlí ani, jak to přijde, že 1+ 1 jsou 2." (Hubert Macků na [email protected].)

"Byl bych rád, aby moje děti škola nekazila. Zejména aby nešlapala po jejich důstojnosti. Učitel, který si hraje ve třídě s kondomem (což se snad zatím neděje, ale se o tom mluví) nejen že ztrácí můj respekt, ale jeho trapné chování padá i na dítě, které se logicky bude stydět i za něj, anebo se mu bude smát. A pokud by takový učitel chtěl děti studu zbavovat, pak by měl stát před soudem jako pedofil." (Olin Kadlec.) 

"Škola je primárně vzdělávací instituce, nikoliv výchovná. Od toho jsou tuším výchovné ústavy ... Jsem zásadně proti tomuto TOTALITNÍMU způsoby výchovy dětí státem. Takové snahy oslabovat rodiny tady byly za nacismu (národních socialistů) a komunistů, protože bylo třeba děti "převychovat k novému poznání světa". (Jan Křivánek)

 

Právě se děje

Další zprávy