Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
16. 5. 2019 12:50

Kdo může za Babiše? Kauzy Jany Nečasové-Nagyové nám to ukazují

Nejsme z toho venku, ale taky nemůžeme předstírat, že nevíme, "jak je možné, že vězíme po prsa v marasmu". Víme to velmi dobře. A čeká nás to znova.
Mix telenovely a kriminálky, ale taky vysvětlení, proč tu máme Babiše.
Mix telenovely a kriminálky, ale taky vysvětlení, proč tu máme Babiše. | Foto: Ludvík Hradilek

Píše se květen roku 2019, drsný policejní zásah na Úřadu vlády proběhl v červnu 2013, před šesti lety. Dodnes se táhnou soudy, případy spojené s Janou Nečasovou, rozenou Nagyovou, v roce 2013 milenkou premiéra Petra Nečase (ODS). Často slýchám otázku: Jak je možné, že tu máme Babiše? Jak se mohlo Česko tak změnit? Kauzy Jany Nečasové na to poskytují část odpovědi. Ukazují, kam se česká politika zřítila, začalo to financováním ODS, pokračovalo opoziční smlouvou, končilo kmotry, klientelismem, dárky pro ředitelku kabinetu předsedy vlády za deset mega.

Voliči nejsou slepí a hluší, demokracie, v níž stát zčásti řídí jedna úřednice, která udržuje vztah s premiérem, je nenormální, nedemokratická. Pak není divu, že se zjeví miliardář, který přece "nepotřebuje krást" (nesmysl), který "jde proti korupci", "není jako politici", založí si a zaplatí "antikorupční hnutí", bere obří dotace pro firmy, které musel zaparkovat ve svěřenském fondu, ale stále z nich má zisk, a převezme ve státu otěže. Lidé mu uvěří, že to se zemí myslí dobře. Babiš je, obrazně řečeno, trest za Nagyovou-Nečasovou, za kmotry, za oposmlouvu, ač sám byl na politiky přisátý úplně stejně.

Jednou z kauz Jany Nečasové jsou nezdaněné "dárky" za celkem 10,1 milionu korun, které dostala v pozici vedoucí kabinetu premiéra Nečase a nepřiznala (zkrácená daň činí 736 tisíc korun, obžalovaná před časem peníze zpětně doplatila). Za nedanění může vyfasovat několik let vězení.

U soudu vypovídal miliardář Daniel Křetínský (patří mezi deset nejbohatších Čechů, dolarový miliardář, vlastník 94 procent skupiny Energetický a průmyslový holding, a. s. - EPH). Jako jediný z "dárců" při policejních výsleších přiznal darování drahých šperků: dva náhrdelníky v hodnotě 350 tisíc a 180 tisíc korun. Tvrdí, že s Nečasovou měli přátelský vztah a šlo o dárky k Vánocům a narozeninám. Zjevně nechce být obviněn z korupce, proto "dárky".

Policie podle veřejných informací identifikovala tucet dárců, mezi nimi najdeme ředitele ČEZ Daniela Beneše, Křetínského, exministra životního prostředí Tomáše Chalupu (ODS), lobbistu Vladimíra Johanese či někdejšího ekonomického ředitele pražského dopravního podniku Martina Horáka. (Mnozí popírají, že by Nečasové luxusní dárky kupovali.)

Čeká nás to znova

Najednou to před sebou máte jak na talíři, dárky, o kterých policie ví (O kolika neví? Za kolik milionů?) v hodnotě, na kterou průměrný smrtelník vydělává léta. Za co dárky? Za jaké služby? Popisoval mi jeden český průmyslník, jak "jít za Nečasem" se v době jeho premiérování dalo jedině přes Nagyovou a musel být přinesen "dárek". Jinak to nešlo.

Tohle lidem bohatě stačí, aby si udělali obrázek o politickém systému. Náhle bylo všecko svlečeno do naha. Do toho další kauzy spojené s Nečasovou-Nagyovou: podle policie stála v pozadí dohody mezi "rebely ODS" a vládní koalicí z podzimu 2012 (poslanci ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř se vzdali poslaneckých mandátů a umožnili tak schválení vládního daňového balíčku). Nejvyšší soud pak dospěl k závěru, že exposlanci jsou kvůli imunitě (indemnitě) vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení a nelze je trestně stíhat. I tohle lidi vnímali, nemohli nevnímat, na ně se žádná indemnita za trafiky nevztahuje, že.

Další kauza, "milenecká": zneužití tajné služby, Vojenského zpravodajství, kdy Nagyová nechala sledovat tehdejší Nečasovu manželku, aby na ni něco vyšťourala. Ona a zpravodajci Kovanda, Páleník a Pohůnek už dostali podmíněný trest a zákaz činnosti. Naprosto absurdní případ, použít v manželském trojúhelníku tajnou službu; a zpravodajci to pro ni dělali, šéfové vojenské tajné služby jí na to kývli! Jak se jí asi báli, jakou mocí, vlivem musela disponovat. Strašné.

Podobné je vynášení tajné zprávy BIS, kde je stíhán také podnikatel Ivo Rittig, médii označovaný za "kmotra", a s ním právníci David Michal a Tomáš Jindra, kterým je kladeno za vinu vynášení informací z tajné zprávy BIS určené Nečasovi. Plus kauza oněch nyní soudem projednávaných nezdaněných "dárků" za miliony.

Strašný, potupný mix telenovely a kriminálky dohromady. Když tohle bylo možné a zjevně "normální", proč nevolit Babiše? Proč ještě volit "tradiční demokratické strany"?

Je tohle období za námi? Ale kdepak, stačí se podívat na Hrad, na kancléře Mynáře, který si staví na černo rybník, lobbuje za neznámou firmu Liglass Trading, aby stavěla elektrárnu v Kyrgyzstánu (všecko to pak zkrachuje), stačí se podívat na něj a další Zemanovy lidi, kteří sice nenechávají sledovat manželky, ale pokoušejí se kupříkladu ovlivňovat soudy.

Ne, nejsme z toho venku, ale taky nemůžeme předstírat, že nevíme, "jak je možné, že vězíme po prsa v marasmu". Víme to velmi dobře. A čeká nás to znova, jen v jiné formě, už ne "dárky" pro milenku premiéra, ale Čapák, lány řepky, okradené vuřty, miliardové dotace a tak podobně.

Křetínský svým doznáním potvrdil verzi obžaloby z krácení daní Janou Nečasovou, říká právník Transparency International Petr Leyer. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
Další zprávy