Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
8. 12. 2016 13:00

Forejta střídá Sklenář, člověk z firmy CEFC. Vliv Číny na Hradě prudce posílil

Veřejnost potřebuje vědět, jestli se někdo (a také kdo) Jindřicha Forejta úmyslně zbavil, případně jaký záměr jeho odstavením sledoval.
Vliv a zájmy Číny v Česku stále posilují. Civilní rozvědka zároveň varuje před činností čínských tajných služeb u nás. (Snímek z návštěvy Si Ťin-pchinga v Praze.)
Vliv a zájmy Číny v Česku stále posilují. Civilní rozvědka zároveň varuje před činností čínských tajných služeb u nás. (Snímek z návštěvy Si Ťin-pchinga v Praze.) | Foto: Jakub Plíhal

Příčiny pádu Jindřicha Forejta, končícího šéfa hradního protokolu, nejsou jasné. Bylo by nanejvýš žádoucí, aby Hrad, případně policie, veřejnosti sdělily, oč skutečně šlo. Že by Forejt sám od sebe rezignoval, je vysoce nepravděpodobné. Vyrobil na něj někdo kompro? Nebo spadl do vlastní pasti? Nevíme, ale vědět potřebujeme.

Šéf hradního protokolu pracuje v těsné blízkosti hlavy státu, stýká se s prezidentem prakticky denně, organizuje jeho program. Jeden z dohadů tvrdí, že se protokoláře Forejta chtěly zbavit klíčové postavy Hradu, kancléř Vratislav Mynář a Zemanův poradce Martin Nejedlý. Bylo proto velmi zajímavé, ba napínavé, sledovat, kdo Forejta vystřídá.

Veřejnosti bylo nejprve oznámeno, že kancléř Mynář už jedná s někdejším hradním šéfem protokolu Miroslavem Sklenářem, zatím prý o případné "částečné spolupráci". (Není jasné, co to znamená.) Mynář řekl ČTK, že si nemyslí, že by Sklenáře jmenoval přímo ředitelem hradního protokolu.

"Není tajemstvím, že se s panem Sklenářem známe historicky, protože dlouhou dobu na Hradě působil. Já s ním v nejbližší době povedu nějakou diskusi, jestli by uměl najít prostor nebo jestli bychom společně uměli najít prostor pro nějaké částečné využívání jeho profesionálních služeb," pravil Mynář a doplnil: "Nemyslím si, že je to otázka toho, že bych jmenoval pana Sklenáře ředitelem protokolu, takhle ta otázka není."

Vypadá to, že Hrad testoval, jakou reakci by vyvolal příchod Miroslava Sklenáře. Bývalý protokolář totiž ještě před několika dny pracoval v China Energy Company Limited (CEFC), tedy ve firmě, která je v Česku velmi, velmi aktivní a má už na Hradě jednoho svého člověka. Svého šéfa Jie Ťien-minga. A ve čtvrtek již Hrad oznámil, že kancléř Mynář "pověřil Miroslava Sklenáře vedením Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky". Šlo to velice rychle.

Zpráva, která náhle zmizela

Hradní protokolář potřebuje bezpečnostní prověrku; Forejt získal prověrku na stupeň tajné. Je to logické mimo jiné proto, že pracuje přímo s prezidentem, tedy s osobou velmi přísně hlídanou, která se navíc setkává s tajnými informacemi všeho druhu.

Za bezpečnostní riziko je v bezpečnostní komunitě považováno už působení Jie Ťien-minga na Hradě. Předseda čínské společnosti CEFC totiž v minulosti pracoval v Čínské asociaci pro mezinárodní přátelské kontakty (CAIFC). Důkazy o tom přinesl server HlídacíPes.org. Zmíněná čínská asociace funguje jako propagandistická platforma politického oddělení Čínské lidové armády.

(Angažmá Jie Ťien-minga v CAIFC dokládala oficiální výroční zpráva CEFC International za rok 2012. O tomto muži se v ní psalo: "Má skvělé zkušenosti v oblasti řízení velkých korporací. Mezi lety 2003 až 2005 pan Jie Ťien-ming pracoval v CAIFC jako zástupce generálního tajemníka."

Pikantní je, že poté, co HlídacíPes.org na výroční zprávu a její tvrzení upozornil, z webu firmy obratem zmizela. To i pro méně bystré jasně dosvědčuje: angažmá Jie Ťien-minga v asociaci mělo zůstat nejen v Česku utajeno.)

Sklenář, pověřený vedením Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky, dosud pracoval  coby sekční ředitel zahraničních věcí a protokolu CEFC Group (Europe) Company. Rozšířil počet lidí spojených s čínskou společností na Hradě. Linku Sklenář – CEFC – Hrad bychom si měli velmi rychle spojit s prací Bezpečnostní informační služby (BIS) v oblasti kontrarozvědné.

Hrad snad nemá být pobočka CEFC

Ve veřejné výroční zprávě BIS za rok 2015, v kapitole Kontrarozvědná činnost, se dočteme toto: "V roce 2015 v ČR nejvýrazněji působily zpravodajské služby Čínské lidové republiky a Ruské federace." O kousek dál: "Čínské diplomatické, zpravodajské a ekonomické entity se soustředily na využití úspěchů z předchozího roku a intenzivně pokračovaly v rozšiřování a kultivaci (pro)čínské vlivové infrastruktury v české politice a ekonomice."

A ještě další varovné pokračování zprávy BIS: "V roce 2015 byla dominantní čínskou zpravodajskou silou v ČR vojenská rozvědka, jejíž činnost doplňovaly aktivity specifické čínské zpravodajské organizace, kterou je Odbor pro mezinárodní styky Komunistické strany Číny (KS Číny). Jedná se o agenturu, která spadá pod Ústřední výbor KS Číny a do jejíž gesce patří kromě zahraničních vztahů také zpravodajská činnost. Čínská diplomacie, byznys a zpravodajské služby... pokračovaly v rozšiřování a prohlubování vlivové infiltrace české politiky a složek české státní moci."

Čtete-li tyto věty, angažmá kohokoliv ze společnosti CEFC nejen na Hradě je nutno pečlivě zavažovat a zkoumat. Bude vůbec Sklenář moci disponovat bezpečnostní prověrkou? Neznamená jeho nástup na Hrad, že se jedná o "rozšiřování a prohlubování vlivové infiltrace české politiky a složek české státní moci" čínskými službami?

Zeman není schopen rozpoznat profesionalitu lidí, chybí mu sociální inteligence, aby poznal, na koho se má spoléhat, říká novinář Jaroslav Kmenta.
8:58
Zeman není schopen rozpoznat profesionalitu lidí, chybí mu sociální inteligence, aby poznal, na koho se má spoléhat, říká novinář Jaroslav Kmenta. | Video: Filip Horký

Nebo snad bude Sklenářovi prověrka odpuštěna, případně mu platí ta stará? Připomeňme, že kancléř Vratislav Mynář od Národního bezpečnostního úřadu prověrku na příslušný stupeň utajení nedostal! Sklenář musí mít po práci pro CEFC prověrku novou, jinak je to úplně špatně, velké riziko pro Česko.

Kohoutova hedvábná stezka

Sklenář není jediný Čech, který se angažoval pro Čínu a objevil se v klíčové státní pozici. Totéž se týká bývalého ministra zahraničí Jana Kohouta, který by se podle zatím nepotvrzených informací, jež přinesl Respekt, mohl od příštího roku stát českým velvyslancem při misi OBSE a dalších mezinárodních organizací ve Vídni.

V čem je problém? "Kohout odešel z diplomacie a v poslední době nasazuje své síly ve službách čínského byznysu. Konkrétně působí v Institutu nové hedvábné stezky, neziskové organizaci, která vznikla loni v září a měla za cíl podporovat čínské zájmy na českém území. Tématy jsou energetika, obchod a dopravní infrastruktura, širším cílem je posílení čínského ekonomického a politického vlivu," píše Respekt.

Český velvyslanec při misi OBSE zastupuje ČR v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii. Má přístup k citlivým informacím o atomové energii ve světě a o bezpečnosti v Evropě. Když si to spojíte s výroční zprávou BIS, riziko se jeví jako nemalé. Stejně jako u Sklenáře.

Zopakujme: hradní protokolář pracuje přímo s prezidentem a ten zase přímo s tajnostmi, s důvěrnými informacemi. Proto tu práci těžko může vykonávat člověk, který je v době, kdy u nás stále víc pracují čínské tajné služby, přímo spjatý s čínskou firmou a čínskými zájmy.

Mimo jiné i proto veřejnost potřebuje vědět, jestli se někdo (a také kdo) Jindřicha Forejta úmyslně zbavil, případně jaký záměr jeho odstavením sledoval. Nejde tu o větší čínský vliv na Hradě, tedy na klíčovém místě české politiky? Chceme přece hájit české, nikoli čínské národní zájmy...

 

Právě se děje

Další zprávy