Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
6. 9. 2017 19:00

Když jde o Babiše a Faltýnka, ANO se zuby nehty drží imunity. Dříve ji chtělo rušit

Předseda ANO se díky "Čapáku" odpoutal od spoluodpovědnosti za vládu, za vývoj v zemi a znovu ze sebe dělá lidového revolucionáře.
Andrej Babiš: "Mě neumlčíte, nezastrašíte a taky se mě nezbavíte. Proto žádám o zbavení mé imunity, aby pravda vyšla najevo." Ale jeho lidé pro vydání nezvedli ruku.
Andrej Babiš: "Mě neumlčíte, nezastrašíte a taky se mě nezbavíte. Proto žádám o zbavení mé imunity, aby pravda vyšla najevo." Ale jeho lidé pro vydání nezvedli ruku. | Foto: Ludvík Hradilek

Vydat, či nevydat Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání? Je to politicky ovlivněná žádost policie, nebo ne? Je to "účelovka", jak tvrdí šéf ANO? Toto ve středu řešili poslanci a nakonec, po osmi hodinách (jak by řekl Babiš) "žvanění" především anoistů, rozhodli oba politiky vydat. Pro vydání Babiše zvedlo ruku 123 ze 134 přítomných poslanců, proti byli čtyři. Poslanci ANO opustili sál, pro vydání nehlasovali. Dopustili se zrady na voličích, ale šéfa nezradili.

Na jednání sněmovny mohl divák plasticky vidět, jak absurdní je poslanecká imunita, pokud se nevztahuje výhradně na projevy ve sněmovně. Jednalo se o Čapí hnízdo, údajný dotační podvod, který se měl stát, když oba pánové ještě ani neposlancovali. Jak to souvisí s prací v zákonodárném sboru? Prezident Zeman již řekl, že pokud ANO vyhraje volby, Babiše jmenuje premiérem, i kdyby byl policií stíhán (ostatně po volbách se ten tyjátr bude zřejmě opakovat znovu).

První, co vás udeřilo do očí, byla zjevná politická exkluzivita, to, jak jsou tihle lidé kvalitnějšími, cennějšími občany než my. Pláčou, jak je jim ubližováno, ač jde o dva mocné muže české politiky a o druhého nejbohatšího pána v republice. Naprosto absurdní.

Ještě o to absurdnější, že jak sám Babiš, tak další osobnosti hnutí ANO (namátkou Věra Jourová, dnes eurokomisařka, i další) dříve vystupovali proti poslanecké imunitě, chtěli ji zrušit, "být jako ostatní občané". Když mohli názorně předvést svou touhu po rovnosti, otočili a horem dolem vykládali o tom, jak policie jedná účelově, politicky atd.

Pokud by to byla pravda, oč "účelověji" by asi vyšetřovatelé jednali, když jde o obyčejné, řadové občany, na které se nikdo neohlíží? Jednání o vydání ukázalo, že hnutí ANO v minulosti lhalo, když se stavělo za zrušení imunity, stejně jako jeho šéf opakovaně lhal okolo farmy Čapí hnízdo.

Babiš i Faltýnek z vydávání udělali předvolební kampaň, termín jim nahrál, aby se z politiků vládní strany přerodili v opozičníky, disidenty, kteří bojují proti "moci", proti establishmentu. Tři a půl roku ve vládě a Babiš ve sněmovně vykládá, jak u nás řádí "korupční hydra"!

Ti dva jsou nej nej establishment

Teprve ve středu, když nabyl jistoty, že bude vydán, i kdyby se stavěl na hlavu, Babiš prohlásil: "Mě neumlčíte, nezastrašíte a taky se mě nezbavíte. Proto žádám o zbavení mé imunity, aby pravda vyšla najevo." Faltýnek tak přímočaře nehovořil: "Když nás vydáte, bude to naše morální vítězství. Když nás nevydáte, bude to naše morální satisfakce." Později řekl, že bude hlasovat pro své vydání.

Neumíme rozhodnout, zda Babiš a Faltýnek spáchali trestný čin, ale umíme připomenout, že se předseda ANO podílel přímo na vládě a jeho místopředseda na fungování zákonodárného sboru. Oni jsou establishment, nej nej establishment, ANO pod sebou má spravedlnost a ministr Pelikán se vehementně zastával státních zástupců. Ti však dozorují kauzu a vrchní státní zastupitelství ji kontrolovalo a nenašlo pochybení, zato konstatovalo, že právě vyšetřovaní případ zdržovali. Proto připadla žádost o vydání do doby před volbami, ne kvůli policii a žalobě.

Babiš i Faltýnek znovu tvrdě zpochybnili práci policie, útočili na ni. Předseda ANO: "Ptám se, fakt si myslíte, že se jedná o kriminální kauzu? Že se nejedná o další účelový proces, který má nadcházející volby ovlivnit? Že nejde o Kubiceho zprávu II?" Opakuji, to vše pod dohledem žalobců, kteří spadají pod resort spravedlnosti, za který odpovídá Robert Pelikán.

Útoky na vyšetřovatele Pavla Nevtípila neberou konce (začaly už dříve, už ve "knize snění" předsedy ANO); jistě, Babiš a Faltýnek se brání všemi prostředky, ale zároveň oba reprezentují náš stát. Šílená, destruktivní podívaná. Říkáte si: Co udělá ANO, pokud vyhraje volby a obsadí vnitro? Rozpustí policii? Vyžene neposlušné žalobce?

Kúúúpte produkt spasitééél!

Faltýnkova obrana: jako absurdní vidí, že by se Babiš snažil zakrýt svou identitu (jak prý tvrdí policie) tím, že akcie převedl na svoji rodinu. Ó, to zní přesvědčivě, jedině blbec by tak jednal. Proč však Faltýnek nedodal, že šlo o anonymní akcie? Takže žádné "na rodinu", nýbrž na bezejmenné vlastníky. A tak se identita zakrýt dá, nebo ne?

Co posluchače muselo doslova bolet a co se neustále opakuje (ostatně opakování do omrzení je Babišova základní politická metoda): jde jen o padesát mega. 50 milionů pro něj přece není nic. Proč by miliardář šilhal po ubohých padesáti milioncích? Když pak investoval skoro miliardu.

Kdo z nás kdy viděl 50 milionů jinde než ve filmu? Natožpak aby je vlastnil či, a o to tu jde, dostal darem na své podnikání? Babiš klame, 50 milionů je gigantická suma, i když bude do omrzení opakovat, že to pro něj není nic.

Ve sněmovně se málo mluvilo o podstatě věci. Připomněl ji předseda TOP 09 Kalousek: "Babiš dlouhou dobu veřejnost i sněmovnu obelhával o vlastnické struktuře farmy Čapí hnízdo." Když vše bylo tak čisté, proč to dělal? A druhá věc, o níž se nemluvilo a Kalousek ji vytáhl: oněch 50 milionů bylo určeno pro malé a střední podnikatele…

Babiš je marketingově nejšikovnější politik. Stát vnímá jako firmu (divizi Agrofertu) a politiku jako zboží. Dostal se do potíží, objevily se zásadní pochybnosti o dotaci, kterou získala jeho rodina, policie žádá jeho vydání. A on z toho udělal cosi jako "pečené vodňanské kuře" na stánku.

Jak? Samo sebou nechce být trestně stíhán (neví, co policie má, co je ve spisu, jedna jeho část je tajná a ani poslanci ji nemohli vidět), ale využil kauzy k tomu, že se teď prodává jako oběť. Odpoutal se od odpovědnosti za vládu, za vývoj v zemi, znovu ze sebe dělá miliardáře-revolucionáře, co kope za nás, potírá "korupční hydru" a klientelistické sítě (on, druhý nejbohatší člověk v zemi) a přinese spásu. Jako správný spasitel musí být pronásledován, což se děje.

Vydejte mě, kupte produkt spasitel, kupte produkt zachránce, volte prince, který, osamocen a stíhán záludným Účelovkou Nevtípilem, bojuje s hydrou! No, nedali byste mu poslední korunu? Nebo i padesát mega? Jen, prosím, nezapomeňme, jak poslanci ANO odmítli Babiše vydat, opustili sál, odmítli rovnost mezi občany.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy