Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
30. 1. 2019 13:15

Klaus junior napsal zákon pro ruské trolly. Česku chce zakázat, aby se bránilo lžím

Kontrolní otázka: Kolik lidí ročně emigruje z té zlé, nesvobodné, názory dusící Evropské unie do Putinova nesmírně svobodného, šťastného Ruska?
Nejvýraznější poslanec ODS...
Nejvýraznější poslanec ODS... | Foto: ČTK

Poslanec Václav Klaus junior (ODS) na sebe opět šikovně připoutal pozornost, "zviditelnil se", "zatraktivnil" pro část místních obyvatel. Chce změnit trestní zákoník a pod sankcí kriminálu půl roku až tři léta, pod zákazem činnosti, nebo peněžitým trestem (až 50 milionů) zakázat "mazání" příspěvků, jež jsou v rozporu s pravidly sociální sítě (s uživatelem přijatými, podepsanými pravidly).

"Mazat" by nesměl "provozovatel či správce veřejně přístupné elektronické sociální sítě umožňující uživatelům okamžité sdílení jimi vytvořeného obsahu používané více než sto tisíci registrovanými uživateli, který zasáhne do svobody projevu" tím, že odstraní příspěvek, "jenž není v hrubém rozporu s trestními předpisy, mezinárodními smlouvami, kterými je Česká republika vázána, nebo s dobrými mravy, a to v úmyslu ztížit či zmařit svobodnou veřejnou diskusi o důležitých otázkách veřejného zájmu".

Václav Klaus junior tvrdí, že by se to týkalo "jen velkých hráčů" jako Facebook a podobné sítě, nikoli třeba médií jako iDnes, ta jsou prý "názorová", míní. Jeho nápad ve sněmovně podepsaly tři desítky poslanců "napříč spektrem".

Koho by se zákaz "mazání" týkal, ovšem ve skutečnosti není vůbec jasné, návrh Klause je klasicky, až komunisticky gumový, právní paskvil, který může dopadnout docela dobře na médium, jako je Aktuálně.cz, podmínku sto tisíc uživatelů splňujeme, používáme Facebook i jiné sítě.

Oč jde, popsal Klaus junior pro DVTV následovně: "Je to tak, že Evropská unie již donutila, už to bylo včera v médiích, tyhle velké společnosti, aby více mazaly a kontrolovaly fake news a dezinformační zprávy, čili oni na ně také nějakým způsobem působí, a já se snažím říct: prosím, v České republice ne. Jestli to děláte v Německu nebo ve Francii, tady ten prostor nechte svobodný." Velmi upřímné.

A ještě pro Deník N: "Meritum té věci je takové, že ten můj zákon míří přesně opačně než EU. Ta chystá před eurovolbami velkou kampaň, kde s pomocí skupin expertů chce zabraňovat šíření fake news. To je víceméně krok, který jednoznačně směřuje proti svobodě slova, je to snaha vytěsnit nějaké názory z veřejného prostoru. Já si myslím, že názory mají zaznívat hloupé i chytré."

Máme tedy klausovsky jasno, "zákon míří přesně opačně než EU", děkujeme, chápeme, Klaus junior, jak známo, chce z unie vystoupit a dělá spolu s Kremlem vše pro to, aby nás z ní doopravdy dostal.

Kolik lidí ročně prchá z EU do Ruska?

Celý jeho návrh změny trestního zákoníku je jedna velká fake news. Klaus říká, že "názory mají zaznívat hloupé i chytré", jenomže o to přece Evropské unii vůbec nejde, nechce se bránit proti chytrým názorům, či hloupým názorům, chce se bránit proti lžím a dezinformacím. Ano, jde o "fake news a dezinformační zprávy", ale to nejsou "názory", tvrdit to je opět čistá lež.

Celý Klausův podvod tkví ve fintě, že lži a cílené dezinformace jsou vydávány za názory. Pokud jsem poslanec na úrovni Klause a řeknu, že Země je placatá, není to názor, ale jasná lež.

I pojem "názor" je pochybný. Víme, jak Rusové ovlivňují veřejné mínění, volby a referenda v EU či USA. V Petrohradu existuje "trollí farma" (Agentura pro výzkum internetu, AII), továrna na lži, odkud jsou přes internet šířeny cílené dezinformace. Autoři falešných zpráv loni dostávali okolo 1400,- dolarů týdně, což byla na ruské poměry velice solidní mzda. Zřizují si blogy na zahraničních médiích, falešné profily na Facebooku a ty pak sytí lživými informacemi. Pracují ve dne v noci a témata, která mají šířit, si nevymýšlejí, nejsou to jejich "názory", dostávají je mailem.

Tohle je ta Klausova "svoboda projevu"? Právě proti těmto a podobným aktivitám se chce EU bránit, hledá obranné mechanismy a trollové, nebo lépe jejich zadavatelé, hledají, jak to Bruselu ztížit. A přesně o to Klausovi juniorovi jde.

Nemá vlastně smysl argumentovat tím, že třeba Facebook je soukromá firma, jež si nastavila pravidla užívání sítě, to se zdá přece navýsost jasné. (Je to však jasné v zemi, kde si poslanci odsouhlasí zdanění finanční náhrady za krádež?) Dobré je připomenout ještě jeden fakt: Facebook (Twitter a další sítě či média) nesou odpovědnost za svůj provoz. Klaus junior - hrdě pravicový poslanec, paradox - jim chce tuto odpovědnost zničit, zakázat.

Nabízí cosi zrádného a falešného, svobodu bez odpovědnosti. Svoboda bez odpovědnosti je ovšem nesvoboda a šíření nesvobody, ostatně přesně o to trollům a dezinformátorům jde. Rusko vede proti Západu hybridní válku, v níž šikovně využívá právě západní svobodu slova a západní sociální sítě. Tudy rozesílá lži, dezinformace. To nejsou "názory", to je ruská propaganda. Klaus junior ji chce podpořit změnou českého trestního zákona, který by zakázal mazat lži. Je to podobné, jako by chtěl pod sankcí vězení zakázat očkování proti tetanu. Zbaštily mu to tři desítky českých zákonodárců.

Kontrolní otázka: Kolik lidí ročně emigruje z EU do toho nesmírně svobodného, šťastného Ruska?

Lidé jako já jsou na sítích masově blokováni, některé názory jsou vytlačovány z veřejného prostoru, tvrdí poslanec ODS Václav Klaus mladší. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 39 minutami

Test nonstop letů mezi New Yorkem a Sydney skončil úspěchem. Rekordní let trval 19 hodin

Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v sobotu v 7:42 místního času přistál po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií se jednalo o nejdelší let s pasažéry na světě. Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramy paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.

Qantas plánuje v příštích měsících také přímý let z Londýna do Sydney - ten by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. Komerční lety by australský letecký dopravce chtěl na těchto extrémně dlouhých trasách nabízet od roku 2022.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Chilský prezident po několikadenních násilných protestech zrušil zvýšení cen jízdného

Sebastián Piňera odvolal zvýšení cen jízdenek na metro poté, co násilné protestní akce v posledních dnech ochromily metropoli Santiago de Chile. V reakci na protesty úřady vyhlásily v hlavním městě zákaz vycházení od 22:00 do 7:00 hodin. Demonstranti v pátek večer zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Nepokoje pokračovaly i v sobotu a demonstranti se při nich střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn.

Podle zpravodajského serveru BBC News demonstrace proti zvýšení cen jízdného, které vláda zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny, přerostly v posledních dnech v širší nespokojenost s vysokými životními náklady v hlavním městě. Chile patří mezi nejbohatší a nejstabilnější země Latinské Ameriky, ale bohatství je zde nestejnoměrně rozděleno a stále častěji se ozývá volání po hospodářských reformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy