Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
11. 6. 2019 12:15

Klaus ml. brání svět mazáků před Gretou a Jakubem. Klid na práci, staré zboží

Trikolóra rýsuje cosi jako národní pevnost Česko. Klausovo braní si země zpátky = výbojnější varianta Babišova silného Česka.
Aktivisté Greta Thunbergová a Jakub Čech (koláž). Před nimi chce Trikolóra "bránit normální svět".
Aktivisté Greta Thunbergová a Jakub Čech (koláž). Před nimi chce Trikolóra "bránit normální svět". | Foto: Reuters, Economia

Václav Klaus mladší v pondělí uvedl politickou stranu Trikolóra. Trik rozděl a panuj, stá první verze, to byl celkový dojem z jeho prezentace. Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl. A ochránit české řidiče, to chce Trikolóra taky. Program sobců ze staré školy.

Pomalu to vypadá, že v politice už nezbudou žádní politici, jenom ti, co jako politici nejsou, protože jsou - mrk mrk na voliče - takoví lepší. Babiš je kapitola sama pro sebe, piráti konkurenci posadili do vězeňského autobusu a senátor Wagenknecht slíbil "hlídat politiky", kabarety Jaromíra Soukupa jsou úkaz, a teď Klaus ml., ten si taky politiky oškliví: "Poslední dva roky jsem měl tu možnost, že sleduji politický život republiky zevnitř. Musím říci, že to je děsivá zkušenost, vidět divadýlka pro veřejnost a noviny, neřešení příčin důležitých společenských problémů, vidět stádnost a pokrytectví, hloupost a osobní zájmy spousty našich elit. Čím dál klesající suverenitu České republiky," shrnul.

Klaus se pokouší prohloubit zhnusení politikou, těžit z něj a logicky nabídnout jediné východisko: vládu pevné ruky. Makačenko Babiš je jeho ideologickým předjezdcem, průkopníkem v jedné a té samé věci. Klausovo braní si země zpátky = výbojnější varianta Babišova silného Česka. Klaus by si to svoje "bereme si" klidně mohl vetknout na čepici taky. A pak se všichni ve třech vyfotí se Zemanem: Ten má "Tato země je naše".

Klaus rýsuje cosi jako národní pevnost Česko, s Trikolórou eufemisticky řečeno "dívat se na svět českou perspektivou", a když vytáhneme paty, pak "naprosto ctíme evropské hodnoty ve smyslu neafrické a nearabské". Kdyby to nebylo vážné, bylo by to směšné.

V den, kdy statistici ohlásili další rekordně nízkou nezaměstnanost, Klaus zdůraznil, že "normální je pracovat, nikoli čerpat". Jeho větička "přišel čas vrátit tuto zemi lidem, kteří pracují, platí daně, vychovávají děti" zní falešně - země je normálními pracujícími lidmi narvaná (nezaměstnanost 2,6 procenta, místy takřka nulová), tak kdo jim ji pod rukama čmajznul? David Copperfield? Soros? Klaus ví.

Svůj třetí pilíř strana nazvala "Braňme normální svět", samozřejmě ve jménu "zdravého rozumu". Nezdravý rozum Klaus ml. přiblížil: "Nemyslíme si, že evropskou, potažmo světovou průmyslovou politiku má určovat šestnáctiletá puberťačka ze Švédska s nějakými diagnostikovanými psychickými poruchami."

O aktivistovi Jakubu Čechovi, tehdy stejně starém, se před dvěma lety vyjádřil: "Tento mladý člověk již toho velmi mnoho v životě dokázal. Udal asi čtyři lidi. Možná víc. Ale marná věc, dokud neudá vlastní rodiče, bude stále světovou jedničkou Pavlík Morozov - mladý hrdina sovětské kolektivizace."

Dalo by se spekulovat, proč Klaus útočil zrovna na tyhle dva, jestli tam je nějaký reflex z učitelské kariéry (studenti nemají co říkat, co se má a nemá dělat). Důležitější je ale výsledek: Když chce, je Klaus jedovatý, opovržlivý, hrubý, v tom Babiše a místy i Zemana předčí.

Cenné je, že se zpřesňuje obrázek o tom, koho a co si vyvolil za nepřátele. Svět myšlení šestnáctiletých aktivistů (sdílený miliony lidí jakéhokoli věku, například Arnoldem Schwarzeneggerem). Greta Thunbergová a Jakub Čech jsou pro Klause politicky výhodnými symboly "nenormálního světa", před kterým, nabízí nám, hodlá staré mazáky, jako je on, bránit. Děkuju, nemám zájem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy