Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
5. 10. 2009 14:45

Klausi, podepiš! Klausi, nepodepisuj! A co radíte vy?

Co si o "lisabonu" myslí Rupnik, Zahradil, Pehe, Tomský a co byste prezidentovi vzkázali vy.
Foto: Aktuálně.cz

Lisabonská smlouva i po víkendovém irském referendu nadále rozděluje českou společnost na dva zcela nesmiřitelné tábory, příznivci však mají navrch. Tak by se zjednodušeně daly shrnout názory, které zaznívají na toto téma v debatách pod texty na Aktuálně.cz.

Zatímco jedni jsou přesvědčeni, že povinností prezidenta Václava Klause je smlouvu neodkladně podepsat, jiní jej zaklínají, ať ve svém negativním postoji vůči ní vytrvá a za žádnou cenu nepodepisuje.

Čtěte více: S Klausem není o čem jednat, zní Bruselem. Ať podepíše.

Zástupci obou táborů se přitom zaštiťují Ústavou. Podle jedněch dává Klausovi právo nepodepsat, podle druhých naopak svůj podpis připojit musí.

„Ti jenž křičí podepsat LS a odsuzují Klause, si neuvědomují, že prezident chce hájit naší suverenitu. A že je smlouva u ÚS je jedině dobře. Jen bezmezný hlupák by podepsal něco, s čím nesouhlasí. A pokud s tím prezident nesouhlasí, má právo, či dokonce povinnost vůči nám, nepodepsat, napsala například" paní, která v debatách vystupuje jako ali.

S ní polemizuje diskutující paterik: „Suverenitu lze hájit mnoha způsoby. Velkou část suverenity jsme ztratili třeba už tím, že jsme vstoupili do OSN, NATO, EU atd. Bohužel v globálním světě se suverenita může snadno přesunout třeba do Pekingu, a o tom už hlasovat nebude moci nikdo. Prezident je svého druhu úředník a úředník musí často podepsat i něco, s čím nesouhlasí. Jako významný funkcionář nemůže konat čistě podle toho, co se jemu zrovna náhodou zamlouvá nebo nezamlouvá. A pokud to nedokáže překousnout, vždycky může abdikovat...," píše paterik.

Zajímavý úhel pohledu nabízí čtenářka Nuba: „Svým způsobem prezidenta Klause chápu, je silně konzervativní, jeho modlou byla svého času britská "železná lady", teče jim tam dodnes z jednoho kohoutku vařící a z druhého ledová. Není však zástupcem lidu v prezidentském systému, hlavní slovo má parlament a ten se již vyslovil. Obstrukce a kličkování jichž jsme svědky, nás před ostatními ponižuje. Schovávání se za bukem, čekání, až co řeknou jiní, není projevem suverenity, ale slabosti. Takovýmto chováním jsme svoji pozici v EU značně oslabili."

Přečtěte si , co si o lisabonské smlouvě a prezidentově odmítavém postoji k ní myslí též osobnosti z řad blogerů na Aktuálně.cz. Pod jednotlivými blogy se můžete zapojit do čtenářských debat moderovaných editory Aktuálně.cz.

Foto: Aktuálně.cz
Jan Zahradil:
"Německo-francouzská" Evropa aneb Nelžeme si do kapsy
Foto: Aktuálně.cz
Karel Hvížďala a Jacques Rupnik:
EU, Česko a národovecký romantismus
Foto: Aktuálně.cz
Alexander Tomský:
Otevřený dopis Václavu Klausovi: Nepodepisujte!
Foto: Aktuálně.cz
Pavel Svoboda:
Husité anebo Švejkové evropské integrace?
Foto: Aktuálně.cz
Jiří Pehe:
Komické střípky z irského fiaska českých euroskeptiků
Foto: Aktuálně.cz
Cyril Svoboda:
Je Václav Klaus českým prezidentem nebo britským monarchou?
Foto: Aktuálně.cz
Pavel Kohout:
K čemu je v praxi dobrá suverenita
Foto: Aktuálně.cz
Jiří Dienstbier:
Ne nové oponě!
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy