Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
13. 3. 2019 11:30

Klausovi jr. nelze podat ruku. Po výroku o Židech by ho snad nepřijali ani do SPD

Je to pro Fialu smutné, myslel, že bude dál z Klause juniora těžit část preferencí ODS. Ale tohle nejde, tohle je z podstaty nepřijatelné, odporné.
Brusel je jako nacista a my jako Židi, může tohle říct někdo normální?
Brusel je jako nacista a my jako Židi, může tohle říct někdo normální? | Foto: ČTK

Je mi líto šéfa ODS Petra Fialy, protože má ve straně Václava Klause juniora. Ten mu přináší hlasy (nikdo neví kolik) a taky odhání hlasy (nikdo neví kolik) a předseda si netroufne juniora se zbavit. Bylo by to "nedemokratické", slýchám argument. Klaus junior prý představuje "jeden z názorů". Jeho poslední kousek ve sněmovně, de facto přirovnání Bruselu k nacismu, ovšem není přece "názor", je to odporný žvást daleko za hranou, žvást, na který by se ani SPD nezmohla (a že je junior mucholapkou na hlasy právě tohoto typu).

Sněmovna v úterý debatovala nad zákonem o zpracování osobních údajů, který reaguje na evropské nařízení GDPR (General Data Protection Regulation neboli GDPR, Obecné nařízení o ochraně osobních údajů). Předlohu poslancům vrátil Senát. A junior vystoupil s tímto: "Projednáváme něco, co občané ČR nechtějí. To je nařízení EU, to sem přilítlo a my tu zoufale teď hledáme, jak to zmírnit. Mně to připomíná, jak když jsme židovský výbor, který má vypravit transport, a my jen tak rozhodujeme, že ty nemocné ženy ještě nepošleme a ty půjdou až příštím vlakem, a jinak děláme to, co nám řeknou."

Znovu: tohle by si nejspíš nedovolil říct ani šéf SPD Tomio Okamura.

Za juniora se po ostré kritice poslanců ČSSD, lidovců i starostů omluvil předseda ODS Petr Fiala: "Jménem ODS se omlouvám za příměr, který zde nevhodně použil můj kolega Václav Klaus." Mimořádně trapná chvíle, Klaus se neomluvil, šéf strany se musel omlouvat za něj, věc nešlo nechat být. Klaus junior poté ještě dodal, že jeho příměr byl možná "drsný, ale sedí". Tedy se neomluvil, právě naopak.

Jak ten příměr sedí? Jak to junior podal? Brusel je něco jako Hitler, my něco jako Židé vybíraní a nakládaní do transportů smrti. Tohle sedí? Ne, to opravdu, ale opravdu nesedí. Připomínám, že Klaus junior je předsedou školského sněmovního výboru. Strašlivá představa, minimum, co má Fiala udělat, je stáhnout ho z této funkce, podporu jistě najde.

Výrok Klause je naprosto za hranou, překonává všechny předchozí blbé výplody českých politiků na téma nacismus a dnešek. Zeman v roce 1998 na schůzce sociálních demokratů pravil, že po volbách bude sociální demokracie stranické legitimace vázat do kůže členů ODS. V roce 2015 k tomu dodal, že to byla "jedna z největších pitomostí", které kdy řekl. "Už pět minut po tom jsem toho litoval." Později Mirek Topolánek mluvil o "noci dlouhých nožů" (nejen) a Lubomír Zaorálek přirovnal dalajlamu k Henleinovi. Oba se omluvili. Klaus junior nikoli.

Nedovedu si představit, že by takovou větu řekl Klausův otec, Klaus senior. Skutečně ne. Působí děsivě, že takovou větu klidně vysloví a trvá na ní syn minulého českého prezidenta. Jak se asi cítí Židé u nás i jinde žijící, když toto uslyší? A jak se na nás dívají politici z jiných zemí Evropské unie, kam taky patříme? Co jsme to za stát? Co to máme za poslance?

Je to pro Petra Fialu smutné, on si myslel, že bude dál z Klause juniora těžit část preferencí ODS. Ale tohle přece nejde, tohle je z podstaty nepřijatelné, odporné, za to, doufejme, ty náckovské hlasy nestojí. Václavu Klausovi juniorovi už nelze podat ruku (neomluvil se), popravdě by ho dnes možná nepřijali ani do Okamurovy SPD. Nemá ve sněmovně co dělat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy