Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
13. 3. 2019 11:30

Klausovi jr. nelze podat ruku. Po výroku o Židech by ho snad nepřijali ani do SPD

Je to pro Fialu smutné, myslel, že bude dál z Klause juniora těžit část preferencí ODS. Ale tohle nejde, tohle je z podstaty nepřijatelné, odporné.
Brusel je jako nacista a my jako Židi, může tohle říct někdo normální?
Brusel je jako nacista a my jako Židi, může tohle říct někdo normální? | Foto: ČTK

Je mi líto šéfa ODS Petra Fialy, protože má ve straně Václava Klause juniora. Ten mu přináší hlasy (nikdo neví kolik) a taky odhání hlasy (nikdo neví kolik) a předseda si netroufne juniora se zbavit. Bylo by to "nedemokratické", slýchám argument. Klaus junior prý představuje "jeden z názorů". Jeho poslední kousek ve sněmovně, de facto přirovnání Bruselu k nacismu, ovšem není přece "názor", je to odporný žvást daleko za hranou, žvást, na který by se ani SPD nezmohla (a že je junior mucholapkou na hlasy právě tohoto typu).

Sněmovna v úterý debatovala nad zákonem o zpracování osobních údajů, který reaguje na evropské nařízení GDPR (General Data Protection Regulation neboli GDPR, Obecné nařízení o ochraně osobních údajů). Předlohu poslancům vrátil Senát. A junior vystoupil s tímto: "Projednáváme něco, co občané ČR nechtějí. To je nařízení EU, to sem přilítlo a my tu zoufale teď hledáme, jak to zmírnit. Mně to připomíná, jak když jsme židovský výbor, který má vypravit transport, a my jen tak rozhodujeme, že ty nemocné ženy ještě nepošleme a ty půjdou až příštím vlakem, a jinak děláme to, co nám řeknou."

Znovu: tohle by si nejspíš nedovolil říct ani šéf SPD Tomio Okamura.

Za juniora se po ostré kritice poslanců ČSSD, lidovců i starostů omluvil předseda ODS Petr Fiala: "Jménem ODS se omlouvám za příměr, který zde nevhodně použil můj kolega Václav Klaus." Mimořádně trapná chvíle, Klaus se neomluvil, šéf strany se musel omlouvat za něj, věc nešlo nechat být. Klaus junior poté ještě dodal, že jeho příměr byl možná "drsný, ale sedí". Tedy se neomluvil, právě naopak.

Jak ten příměr sedí? Jak to junior podal? Brusel je něco jako Hitler, my něco jako Židé vybíraní a nakládaní do transportů smrti. Tohle sedí? Ne, to opravdu, ale opravdu nesedí. Připomínám, že Klaus junior je předsedou školského sněmovního výboru. Strašlivá představa, minimum, co má Fiala udělat, je stáhnout ho z této funkce, podporu jistě najde.

Výrok Klause je naprosto za hranou, překonává všechny předchozí blbé výplody českých politiků na téma nacismus a dnešek. Zeman v roce 1998 na schůzce sociálních demokratů pravil, že po volbách bude sociální demokracie stranické legitimace vázat do kůže členů ODS. V roce 2015 k tomu dodal, že to byla "jedna z největších pitomostí", které kdy řekl. "Už pět minut po tom jsem toho litoval." Později Mirek Topolánek mluvil o "noci dlouhých nožů" (nejen) a Lubomír Zaorálek přirovnal dalajlamu k Henleinovi. Oba se omluvili. Klaus junior nikoli.

Nedovedu si představit, že by takovou větu řekl Klausův otec, Klaus senior. Skutečně ne. Působí děsivě, že takovou větu klidně vysloví a trvá na ní syn minulého českého prezidenta. Jak se asi cítí Židé u nás i jinde žijící, když toto uslyší? A jak se na nás dívají politici z jiných zemí Evropské unie, kam taky patříme? Co jsme to za stát? Co to máme za poslance?

Je to pro Petra Fialu smutné, on si myslel, že bude dál z Klause juniora těžit část preferencí ODS. Ale tohle přece nejde, tohle je z podstaty nepřijatelné, odporné, za to, doufejme, ty náckovské hlasy nestojí. Václavu Klausovi juniorovi už nelze podat ruku (neomluvil se), popravdě by ho dnes možná nepřijali ani do Okamurovy SPD. Nemá ve sněmovně co dělat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy