Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
31. 3. 2015 13:30

Kmoníček do USA? Má vytáhnout Zemana z diplomatické izolace

Komentář Martina Fendrycha: Už delší dobu se hraje hra o českého velvyslance v USA. Půjde tam Hynek Kmoníček? Miloš Zeman ho tam potřebuje. A my?
Hynek Kmoníček pracuje pro Miloše Zemana.
Hynek Kmoníček pracuje pro Miloše Zemana. | Foto: DVTV

Diplomat Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního odboru Pražského hradu, by se měl stát velvyslancem ve Spojených státech. Mluví se o tom půl roku, nyní ale oznámil server E15.cz, že mu to potvrdily dva zdroje.

Nechme stranou fakt, že obvykle českou veřejnost postavy ambasadorů nezajímají. To se změnilo, když se Miloš Zeman stal prezidentem a začal bojovat s tehdejším českým šéfdiplomatem Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). Nejznámější střet se odehrál okolo velvyslance na Slovensku, kam si Zeman prosadil „mimo pořadník“ Livii Klausovou.

Teď tedy, zdá se, prosazuje Hynka Kmoníčka na naši ambasádu do Washingtonu. Zjevně je to volba Hradu, prezidenta, nikoli ministra zahraničí nebo vlády. Proč? Kmoníček je Zemanův člověk. Pracuje ne pro vládu, ale pro Zemana. Obhajuje nikoli vládní, ale Zemanovy postoje. Ty jsou často jiné než postoje třeba ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Navíc má Kmoníček na „zamini“ mimořádný vliv.

Zřejmě ale nejde ani tak o post ambasadora jako o politiku Miloše Zemana. Byl nespokojen s tím, že se ministrem zahraničí stal Zaorálek. Vysloveně ho nechtěl (stejně jako nechtěl Sobotku za premiéra). Podle zpráv z Hradu existoval plán, že Zaorálka na postu ministra zahraničí letos vystřídá Kmoníček.

Aby tento krok vyšel, musel by ale jinak dopadnout letošní sjezd ČSSD. Tam měl Zaorálek prohrát souboj o místopředsedu, jeho pozice ve straně by oslabila a mohl by být vystřídán. To se nestalo. V sociální demokracii dnes Bohuslava Sobotku a jeho lidi podporují asi dvě třetiny sjezdových delegátů. Zaorálek obstál. A nastupuje zjevně záložní plán, prosadit Kmoníčka do Washingtonu.

Mluví se o tom, jestli bude Zeman ochoten Kmoníčka uvolnit. To je nejspíš úplně mylný pohled na věc. Zeman potřebuje, aby pro něj někdo ve Washingtonu, kde ho neberou, pracoval. Je pro něj velmi nekomfortní, potupné, že je v USA politickými špičkami odmítán. Ne proto, že by chtěl dosáhnout obliby Václava Havla. To nejde a nejspíš to nehraje roli.

Mnohem spíš proto, že Zeman je proputinovský. O tom dnes nikdo nepochybuje. Je to hlava země EU, která je Putinovi velmi blízko, která mu může pomoct. Ruský prezident se dostal na Západě do izolace. Ta poloha mu nemůže vyhovovat. A ve velmi podobné izolaci se octl Zeman, i když jeho význam je proti Putinovi zanedbatelný.

Má pracovat pro nás, nebo pro Zemana?

Pro Putina má jemu nakloněný prezident z Evropské unie smysl tehdy, pokud bude aspoň částečně na Západě přijímán. Pak má šanci začít nahlodávat diplomatickou bariéru, v níž se ruský prezident ocitl. Proto je důležité, aby do Washingtonu šel člověk, který bude pracovat pro Zemana. Až dosud se naší diplomacii v USA nepodařilo Zemanovu izolaci prolomit. Takže tento politik má pro Putina minimální cenu.

Co by měl být Kmoníčkův úkol na české ambasádě v USA? Zřejmě by měl oslovit americké politiky levicového smýšlení. Až dosud tam od nás jezdili lidé, kteří pekli spíš s republikány než s demokraty. Tohle by zřejmě měl Kmoníček změnit a najít podporu pro Zemana.

Potíž je v tom, že my potřebujeme člověka, který hledá podporu pro Českou republiku, ne pro Zemana hájícího Putina. Měla by vláda Kmoníčka do USA podpořit? V následujících týdnech či měsících bude o jménu pro USA jednat. Petr Gandalovič je ve Washingtonu od července 2011. Někdy příští rok by měl nastoupit nový český ambasador.

Lubomír Zaorálek zřejmě nemá koho nabídnout. Kdyby poslal do Washingtonu třeba svého prvního náměstka Petra Druláka, bylo by to patrně mnohem horší. Drulák je pročínský, levicový ideolog. Kdežto Kmoníček má pověst pragmatika. Navíc je považován za vysoce inteligentního diplomata.

Vláda těžko půjde se Zemanem do sporu. Američané, očekává se, Kmoníčkovi dají agrément, souhlas. Podle znalců je dnes jejich politika vůči Rusku „nikoli křižácká“, nýbrž „ryze diplomatická“. Tak proč by jim vadil Kmoníček. Až se ale v USA změní administrativa, může s tímto pánem nastat problém. Pak totiž bude potřeba, aby tam byl někdo, kdo kope za Česko, ne za Zemana.

Američanům Zeman vadí i dnes (i když ne tolik jako Orbán). V pondělí odpovídal v ČT Andrew Schapiro, americký velvyslanec v Česku, na otázku, jak hodnotí návštěvu Zemana v Rusku během oslav konec druhé světové války. Schapiro řekl: „Ta symbolika toho, že možná je jediným vůdčím představitelem EU, států EU, že bude stát na tom pódiu, sledovat vojenský pochod, když ta armáda vlastně destabilizuje jeden ze států sousedících s EU, tak to možná je takové prekérní. Uvidíme, co se stane.“

Zeman opravdu nemá dobré jméno. Je pro Američany stejně Putinův jako pro nás. A bylo by dost s podivem, kdyby to dokázal změnit i tak mazaný diplomat, jako je Hynek Kmoníček.

 

Právě se děje

Další zprávy