Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
25. 11. 2016 10:25

Kolik váží „býk“ Robejšek? Založil nacionální stranu Realisté. Za ní vystrkuje hlavu gorila

Proti EU, pro Brexit, proti elitám, pro Zemana, pro Trumpa, proti uprchlíkům, pro národ, proti politické korektnosti. A máme Realisty jako na talíři.
Petr Robejšek založil stranu Realisté. Podle Andreje Babiše je za ní Marek Dospiva z Penty. A za Pentou je gorila.
Petr Robejšek založil stranu Realisté. Podle Andreje Babiše je za ní Marek Dospiva z Penty. A za Pentou je gorila. | Foto: ČTK

Ve čtvrtek oznámil Petr Robejšek, politolog žijící léta v Německu, založení strany Realisté. Letos 28. října Robejšek dostal od Miloše Zemana medaili Za zásluhy. Tvrdě kritizuje Evropskou unii a chápe Putinovo Rusko. Podnětem k založení Realistů je Brexit a zvolení Donalda Trumpa. (Obé bylo zjevně pozitivním, nikoli negativním impulsem.)

Předseda ANO Andrej Babiš vznik Realistů vítá a v podstatě potvrzuje, že za nimi stojí Marek Dospiva, spolumajitel skupiny Penta. „Tam to propojení na konkrétního podnikatele je jisté a jsem rád,“ pravil ministr financí ve čtvrtek. Robejšek ovšem popírá, že za jeho projektem stojí Penta. Zároveň však platí, že spolumajitel skupiny Dospiva podporoval Robejškův think-tank Institut 2080.

Marek Dospiva ostatně nyní potvrzuje: „Finančně jsem podpořil Institut 2080 a pravděpodobně budu podporovatelem nové strany Petra Robejška. Vyjadřuju tím svůj občanský postoj a podporu politickému směru, který je mi blízký.“

Prioritami Realistů jsou národ, rodina, bezpečnost, ochrana národního bohatství. Robejšek patří mezi ostřelovače EU, vystupuje proti „elitám“, což je dnes mezi elitami v módě, zastává se Miloše Zemana, Donalda Trumpa, opovrhuje politickou korektností. Máme před sebou jakýsi nový směr, nikoli nacionálsocialismus, ale nacionálrealismus.

Demokracii Robejšek vnímá takto: „... neprodukuje pravdu, ale 'pouze' většinová rozhodnutí. Jejich první výhodou je to, že se zpětně často ukážou být správnější než rozhodnutí zasvěcené či osvícené menšiny.“

Již dříve uvedl příklad, proč je masa moudřejší než elity. Svědčí prý o tom „zážitek předchůdce dnešních samolibých elit“ Francise Galtona, který pohrdal „obyčejnými lidmi“. V roce 1906 pozoroval soutěž na venkovském trhu, kde šlo o to, co nejpřesněji odhadnout váhu býka. Galton čekal, že se masa (osm set lidí) sekne, že bude úplně vedle, ale mýlil se. Býk vážil 1198 liber a „hloupá masa“ tipla 1197 liber.

To je ilustrativní ukázka Robejškova uvažování (viz také jeho blogy). Vezme nějaký banální příklad a na něm cosi předvede. Potíž tkví v tom, že farmář obvykle odhadne váhu býka, souvisí to s jeho prací a zkušeností, ale těžko už určí, jestli má smysl uvalit sankce na Rusko poté, co zabralo ukrajinský Krym; farmář mezinárodní politice obvykle příliš nerozumí.

Uprchlíci? Zašpérovat hranice

Stejně tak nesedí, že by demokracie produkovala jen většinová rozhodnutí. Demokracie je komplikovaný systém složený z mnoha institucí (mimo jiné sem patří soudy, které žádná „většinová“ rozhodnutí nenabízejí). Chrání kupříkladu i menšiny, pečuje o slabé a bezbranné, nejen o sebe.

Robejšek mluví jako jasný populista. Příklad: „Existuje mnoho způsobů, jak někteří intelektuálové nepřímo říkají, že obyčejní lidé jsou hlupáci.“ Staví se na stranu lidu, proti „elitám“, ač se sám zjevně počítá mezi ony elity.

EU vidí jako neschopnou organizaci, která si neporadila s migrační krizí (Robejšek je samozřejmě „anituprchlický“, jak jinak). Co radí okolo uprchlíků? „Správný přístup by byl od samého počátku uzavřít hranice, velice restriktivně je kontrolovat,“ tvrdí. Zní to pěkně, razantně, jenomže takový postup by v EU znamenal konec volného pohybu osob a zboží. De facto konec jedné z podstat Unie.

Jak se vyjadřuje o Putinovu Rusku? Má rád elitní, intelektuální sousloví, mluví tedy o ruské „fyzice moci“. Popisuje, že „když se něco vyprázdní, druhá strana to místo zase vyplní. Rusko k tomu, aby mohlo dobře kontrolovat svůj prostor, musí kontrolovat i předpolí.“ Jinými slovy zabrat Krym a pěstovat hybridní válku v Donbasu je „mocensko-politicky zcela normální, je to projev existence systému“. Stejně jako sunout jaderné hlavice k hranicím s pobaltskými zeměmi, dodejme.

Proti EU, pro Brexit, proti elitám, pro lid, pro Zemana, pro Trumpa, proti uprchlíkům, pro národ, proti politické korektnosti. A máme Realisty jako na talíři. Za nimi, zdá se to velmi pravděpodobné, vykukuje miliardář Dospiva ze skupiny Penta, která na Slovensku proslula masivním ovlivňováním politiky. Její kauza je známá pod jménem Gorila.

Hurá do izolace nebo k Rusku

Čekat od Realistů, že chtějí Česko dostat někam dál? Bláhovost. Potáhnou nás zpátky, do izolace, do minulosti, někam za Zemanem, případně za Putinem. Nepěkné vyhlídky.

Jaké má Robejšek a jeho reálpartaj šance? Vypadají asi takto; jedou dva vlaky, jeden na západ, druhý na východ. Ten na východ je narvaný k prasknutí, ten na západ volný. Robejšek se dere do vlaku na východ, kde už je plno.

Realisté připomínají AfD, Alternativu pro Německo, říkají někteří politologové. U nás budou konkurovat Straně přímé demokracie Tomia Okamury. Oproti němu je Robejšek ryzí „intoš“; těžko bude mít schopnost masy oslovit tak jednoduše jako Okamura. Realisté by zřejmě taky rádi odlákali voliče ODS či ANO, Robejšek sám je jakousi alternací Václava Klause. Ti dva mají prakticky identické názory.

Když porovnáme Realisty a ANO, přímočařejší se jeví Babišovo hnutí. Majitel Agrofertu stranu sám řídí, neschovává se za žádnou jinou figuru. Jde s kůží a se svým megastřetem zájmů na trh.

Není ještě úplně jisté, že za Realisty stojí Penta či Dospiva, ale pokud to tak je, budeme tu mít miliardáře tahajícího za otěže skrytého hezky v pozadí. Čeští miliardáři obsadili nemalou část českých médií a zřejmě se jim líbí vlastnit taky politické strany. Když si vzpomeneme na Čapí hnízdo nebo na kauzu Gorila, trend velmi nebezpečný.

 

Právě se děje

Další zprávy