Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
6. 1. 2016 12:35

Kolín nad Rýnem: Němky jako lovná zvěř. Hnus, ale nespáchali ho všichni přistěhovalci

Sexuální obtěžování žen na Silvestra v Kolíně nad Rýnem a Hamburku oživuje nepřijatelný princip kolektivní viny.
Takhle reagovaly ženy a muži v Kolíně nad Rýnem na silvestrovské události. Proti sexismu, ale taky proti rasismu.
Takhle reagovaly ženy a muži v Kolíně nad Rýnem na silvestrovské události. Proti sexismu, ale taky proti rasismu. | Foto: Reuters

Během silvestrovských oslav byly v několika německých městech masově napadány ženy, staly se lovnou zvěří. Byly obtěžovány, osahávány, okrádány. Lov probíhal ve velkém, podle policie se ho účastnili mladí muži „severoafrického nebo arabského vzhledu“, mnozí pod vlivem alkoholu.

Zatím není jasné, kdo se na násilí podílel. Jestli také uprchlíci z migrační vlny, nebo muži, kteří žijí v Kolínu nad Rýnem, Hamburku a Stuttgartu již delší dobu. Ví se pouze, co se odehrálo. „Šlo o organizovanou formu sexuálního násilí,“ sdělil velitel kolínské policie Wolfgang Albers.

„Nepřipustíme, aby se součástí každodenní praxe staly organizované skupiny mužů ze zemí severní Afriky, které sexuálně napadají bezbranné ženy,“ ohlásil ministr vnitra Severního Porýní – Vestfálska Ralf Jäger.

Dodal, že se již delší dobu v blízkosti kolínského hlavního nádraží vyskytují „problémové zóny“, v nichž se pohybuje skupina kapesních zlodějů většinou pocházejících ze severní Afriky. Přepadávají kolemjdoucí. Na Silvestra to ovšem probíhalo jinak. Blízko kolínského dómu se mělo sejít až tisíc mužů od patnácti do pětatřiceti let.

Z nich se oddělily dvaceti- až stočlenné skupiny. Obkličovaly ženy, muži je osahávali i na intimních partiích, brali mobily, kabelky, peněženky. Člověk si dovede představit tu úzkost a bezmoc, kterou u žen to jednání muselo vyvolat. Policie zřejmě vůbec nezasahovala, dost možná o tom ani nevěděla. Byla noc, rachot, tisíce opilých slavičů, Silvestr.

Není tedy úplně jasné, kdo útočil, jestli také čerství utečenci. Ale popravdě to není až tak důležité. Ti lidé se podle výpovědí zhruba stovky žen, podle svědků, podle policie i ministrů vnitra (nejsou to tedy žádné plky nebo fámy) dopustili v masovém měřítku něčeho pro západní společnost, kulturu, zcela nepřijatelného.

Za zmínku stojí výpověď jedné ženy, video na Die Welt. Řekla, že „arabsky vyhlížející muži vypadali, jako by neměli dojem, že by dělali něco špatného“. To posiluje dojem, že jde o jiný kulturní svět.

Nepřijatelná kolektivní vina

V co silvestrovské řádění v Kolíně vyústí? Odmítači uprchlíků je budou odmítat ještě vášnivěji. Řádění přistěhovalců použijí jako silný, reálný, nevymyšlený argument. V Německu se atmosféra vyostřuje, skupiny Němců odmítající masový příliv uprchlíků vyhrožují politikům i fyzickým násilím, šibenicemi (jako u nás).

Časopis Der Spiegel loni napsal: „Bezpečnostní představitelé sledují novou úroveň násilí. Spolkový kriminální úřad nevylučuje, že by mohlo v budoucnu dojít k úmrtí.“ V říjnu 2015 byla během volební kampaně napadena kolínská kandidátka na starostku (dnes starostka Kolína) Henriette Rekerová, přátelsky nakloněná utečencům. Do krku ji bodl neonacista odporující přijímání migrantů.

Teď se to otočilo. Přistěhovalci hromadně napadali, děsili, sexuálně obtěžovali a okrádali německé ženy. Starostka Kolína Rekerová řekla na mimořádné tiskové konferenci v úterý: „Je absolutně nepřijatelné spojovat etnikum pocházející ze severní Afriky s uprchlíky. Neexistuje žádný důkaz toho, že pachateli jsou lidé, kteří v Kolíně nad Rýnem hledají azyl.“

Spolkový ministr vnitra Thomas de Maizière mluví podobně. Spoluobčany vyzval: „Nesmí to vést k tomu, že nyní budou podezříváni všichni běženci bez ohledu na svůj původ, kteří u nás hledají ochranu před pronásledováním.“ Má pravdu, ale skupinovému podezírání, kolektivní vině, těžko zabrání.

To, o čem de Maizière hovoří, je jeden ze základních principů západní demokracie: kolektivní vina neexistuje, její pěstování vede k rozkolu, rozkládá každou společnost. Němci s tím mají strašlivou zkušenost.

Do Německa loni přišel milion uprchlíků. Jistě nejsou všichni svatí. Jistě přijdou konflikty, trestné činy. My je přece pácháme taky. Mnozí utečenci přicházejí z odlišného kulturního prostředí. Mnozí, upozorňuje výslovně de Maizière, prchají před pronásledováním. Takoví mají nárok na ochranu, na azyl, není možné je nepřijímat.

Jakmile si toto uvědomíme, dostáváme se k integraci. Přistěhovalci často přicházejí ze světa jiných představ o životě, o rovnosti žen a mužů atd. Pokud hledají ochranu, musejí se přizpůsobit, přijmout evropská pravidla. Ale zároveň je nutné udělat maximum pro to, aby západní myšlení pochopili, přijali.

Události v Kolíně postavení uprchlíků v Německu i jinde zhoršily. Vůči většině to není spravedlivé, ale je to tak. Paradoxně to bude mít možná horší dopad u nás než u sousedů. Protože Němci vědí, že jejich instituce fungují. Kolínská policie možná částečně selhala, ale opakovat se to nebude. U nás takové záruky nemáme.

Stále, i po Kolínu, Hamburku a Stuttgartu, platí jedna z našich základních evropských hodnot: princip kolektivní viny je nepřijatelný.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy