Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
7. 2. 2014 13:35

Česko mezi Janem Palachem a Vasilem Biľakem

Komunisté si dovolují čím dál víc. Vůči totalitní minulosti jsme znepokojivě lhostejní.
Foto: Vojtěch Marek

V noci na čtvrtek zemřel komunista Vasil Biľak. Symbol totality, podřízenosti Rusům, člověk, který v roce 1968 jako člen ústředního výkonného výboru KSČ podepsal zvací dopis pro vojska Varšavské smlouvy. Pozval Brežněva, ať naši zem, Československo, okupuje, zabere. Mohl být tento zločinec ke konci života spokojen? Nebo jinak, podařilo se komunistům Čechy změnit? Vyhráli?

Dovolují si hodně. Chovají se, jako by nebyli nástupci strany, která udržovala v zemi zločinný režim. Předseda KSČM a místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip po smrti Biľaka řekl: "Co se týče historické role Vasila Biľaka, je třeba konstatovat, že není možné měnit historii, a je beze sporu faktem, že byl jedním z iniciátorů pozvání sovětských vojsk. Dnešní doba se na zvací akt dívá různými pohledy."

Foto: ČTK

To je šílená věta: dnešní doba se na okupaci v roce 1968 dívá různými pohledy? Dovedete si představit, že by někdo řekl o hitlerovské okupaci Československa, že se na ni dnešní doba dívá různými pohledy? Nepředstavitelné. Takový politik by byl ihned vyobcován jako prašivý. Jenomže komunistům se podařilo v mnoha tuzemcích vzbudit dojem, že komunismus nebyl stejné zlo jako fašismus. Byl a je.

ODS nyní žádá, aby byl Vojtěch Filip z postu místopředsedy Sněmovny odvolán. Bude žádat TOP 09, ČSSD a KDU-ČSL, aby její návrh na odvolání pána, jemuž StB dala krycí jméno Falmer, podpořily. Jenomže ten návrh nejspíš bohužel neprojde. Z mnoha důvodů, ale hlavně proto, že většině jsou řeči Filipa šum a fuk. O to přece dneska nejde.

Na prsou hvězda Hrdiny Sovětského svazu

Předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák řekl, že oranžoví jsou pro poměrné zastoupení ve vedení Sněmovny. A KSČM volí hodně lidí. "Co se týče toho výroku, tak si nemyslím, že je natolik silný, že by měl na základě něho být pan Filip odvolán," dodal na margo Filipova hodnocení Biľaka. - Topka se k návrhu ODS asi přidá a lidovci zatím nevědí. Jejich předseda Pavel Bělobrádek řekl: "Já si myslím, že pan Biľak byl zločinec, protože pozvat sem okupační vojska je zločin a je to vlastizrada. Na druhou stranu se domnívám, že poměry ve Sněmovně stejně nedovolí, aby byl odvolán."

Foto: Ludvík Hradilek

O odvolání Filipa nerozhodnou žádné "poměry ve Sněmovně", ale hlasy jednotlivých poslanců. Jejich lhostejnost, nebo naopak nelhostejnost. Lhostejnost vůči komunistům a nesvobodě, kterou tu desítky let násilím udržovali, má různé podoby.

Nedávno bylo výročí sebeupálení Jana Palacha. Zapálil se 16. ledna 1969 právě proto, aby lidi vyburcoval z narůstající letargie, lhostejnosti. O 45 let později, přesně v den, kdy se Palach zapálil, tedy 16. ledna, předával komunista Vladimír Remek pověřovací listiny Vladimíru Putinovi. Stal se českým velvyslancem v Rusku. Už to je dost strašné. Ale Remek si v ten den připjal po ruském způsobu nejvyšší sovětské vyznamenání, zlatou hvězdu Hrdiny Sovětského svazu, kterým byl oceněn za let do vesmíru. Připnul si vyznamenání okupantské země. A zase: dovolil by si dnes někdo při takové příležitosti připnout hitlerovský metál? Ne.

Zdá se, že zločinec Biľak mohl být v posledních letech spokojen. Mimo jiné proto, že za pozvání okupantů nebyl na Slovensku nikdy potrestán. Ale také proto, že bolševická a estébácká minulost vadí čím dál míň. Falmerova KSČM teď navrhuje zrušit lustrační zákon.

Estébák? No a co?

Ta norma je nedokonalá, ostatně většina zákonů má k dokonalosti daleko. Ale zároveň celkem jasně říká: stát do svých špičkových struktur nechce estébáky a tvůrce minulého režimu. Také tam nechce kolaboranty, kteří donášeli StB. Ale i toto málo, neopouštět je do vedení státu, se zdá komunistům moc. A mnoha lidem je dnes fuk, jestli tu "lustrák" bude, nebo jestli ho lhostejní poslanci zruší. Potěšující je, že lidovci řekli: Bude-li zrušen lustrační zákon, odejdeme z vlády. Na to by mohla ČSSD slyšet.  

Biľak a další skalní bolševici mohli a mohou být spokojeni, jak jsou u nás dnes a denně napadány církve. Rudí slaví ideologické vítězství. Po desítky let do lidí tloukli, že náboženství je opium lidstva. Oloupili církve. A dnes se smějí: lid nadává na návrat lupu. Strany, které se nazývají demokratickými, chtějí rušit dohodu o vyrovnání s církvemi. Filip jen přede.

Pozoruhodná je šavlovačka o minulost. Levicoví intelektuálové a s nimi i mladí levičáci začínají tvrdit, že u nás žádná totalita nebyla. Možná chvíli v 50. letech, ale po okupaci v roce 1968 už ne. Lidé přece mohli jezdit na zahrádky a pěstovat si mrkev. (Ten všudypřítomný strach a útlak byl rychle zapomenut.) S těmito postoji souvisí i demolice Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Vyhnání minulého ředitele, snaha ústav rozbít, odstřihnout od něj převádění svazků StB do digitální podoby. Levice ovládla Radu ÚSTR a dělá si to v ústavu po svém.

Foto: Aktuálně.cz

Nemá smysl mluvit o tom, jak dobře se chytili mnozí bývalí funkcionáři KSČ. (Zatímco disidenti, opozičníci, uspěli mnohem a mnohem méně.) Nechutné je, jak KSČM zůstává silná. Málo chybělo, a byla by dokonce držela Sobotkovu vládu. Překazil to jen úspěch ANO Andreje Babiše. Ale i on slouží jako symbol naší lhostejnosti k minulosti. Voličům bylo fuk vážné podezření, že donášel StB.

Lhostejnost

V některých krajích se komunisté přímo podílejí na vládnutí. Vyvolává to občas zlobu - odpor vzbudil třeba náměstek hejtmana Karlovarského kraje pro oblast školství, mládeže a tělovýchovy Václav Sloup, bývalý politik pohraniční stráže. Ale zloba nezloba, spojení ČSSD a KSČM funguje.

Takhle mohu pokračovat dál a dál. A to od sametu neuběhlo ještě ani pětadvacet let. Legalizaci a úspěch komunistů částečně zavinila pravice, která antikomunismem sice často mávala, ale zároveň přebírala bolševické zlodějské moresy. A taky demokratická levice, tedy ČSSD, která si s ODS nemá co vyčítat. Jenomže fakt, že kmotři zčásti ovládli tyto i jiné strany, pořád ještě ani náhodou neznamená, že jsou komunisté v pořádku, čistí.

Na vině je kromě ubohosti mnoha demokratických politiků především lhostejnost. Naprostý "nepalachismus", nezájem, letargie. Pocit i u těch méně lhostejných, že stejně nemá cenu cokoli dělat. Začalo to někdy okolo opoziční smlouvy Václava Klause a Miloše Zemana a ten pocit se táhne a sílí. Když denně čtete, jak šíbři okrádají stát o miliardy, když víte, že tu bylo rozkradeno zhruba bilion a půl, tak se vám zdá, že o komouše a estébáky nejde, že to je minulost. A že je jedno, když se Klaus či Zeman bratříčkují s nedemokratickým Putinem, bývalým kágébákem.

Není to jedno. Pokud chceme, aby občan měl v Česku váhu, cenu, svobodu, pak nemůžeme spoléhat ani na komunisty (ti lidmi brutálně pohrdali), ani na bývalé estébáky (ti je ničili), ani na Putina (ten to dělá dnes). Odvolat Vojtěcha Filipa z vedení Sněmovny má smysl. Poslat Vladimíra Remka do Moskvy byla chyba. Rozbíjet ÚSTR znamená ničit si paměť a bez paměti budeme opakovat stejné chyby.

 

Právě se děje

Další zprávy