Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
16. 3. 2013 12:30

Komentář: Dienstbiera podřízli na Zemanově oltáři

ČSSD není sebevědomá strana. V Ostravě se ochotně podřídila Miloši Zemanovi
Miloš Zerman v Ostravě: Vy vykopnete z vedení mého kritika Dienstbiera a já budu vaším přítelem.
Miloš Zerman v Ostravě: Vy vykopnete z vedení mého kritika Dienstbiera a já budu vaším přítelem. | Foto: Ludvík Hradilek

Sociální demokracie se v Ostravě rozhodla, jak bude v příštích letech vypadat. Komu bude sloužit. Jestli bude moderní, samostatnou stranou pro budoucnost, nebo zůstane svázána se svou neslavnou minulostí. Tu dnes představuje prezident Miloš Zeman a jeho blok v ČSSD.

Na této levicové straně teď bude velmi záležet, podle ní se bude v zemi všecko už za rok a čtvrt točit. Jako se to dosud točilo kolem ODS. Unese strana tu odpovědnost? Zatím ji neunesla.

Předseda Bohuslav Sobotka sice na sjezdu „obhájil" předsednické místo, dostal 84 procent platných hlasů, ale co je to za obhajobu bez protikandidáta?

Výsledek sjezdu dohodnut předem. Jako v ODS

ČSSD funguje hodně podobně jako ODS - výsledek volby vedení se dohaduje předem, většina delegátů pak zvedá ruce podle dopředu dohodnutého plánu. V plánu bylo, že Sobotka nebude mít konkurenci, že Michal Hašek zůstane dvojkou a že Jiří Dienstbier už nadále nezůstane místopředsedou strany.

Přitom je tento muž podle průzkumů nejoblíbenějším politikem ČSSD a ke straně přitahuje i nesocialistické voliče. Důvod, proč nebyl Jiří Dienstbier zvolen, je notoricky známý: postavil se proti Miloši Zemanovi a veřejně popsal jeho chyby.

Podle zpráv z nitra oranžové strany se dohody o momentálním složení vedení strany neuzavíraly jen v noci ze čtvrtka na pátek, ale během celého týdne, kdy údajně v krajích lobboval PROTI Dienstbierovi jeden dříve vlivný sociální demokrat. Podle přání nové hlavy státu.

Jiří Diensbier se stal v Ostravě lakmusovým papírkem sociální demokracie. Kmotři budou spokojeni.
Jiří Diensbier se stal v Ostravě lakmusovým papírkem sociální demokracie. Kmotři budou spokojeni. | Foto: Vojtěch Marek

Český politický systém není prezidentský, prezident neřídí ani vládu, ani zemi. Ústava nic takového nezakládá. Ale to je jedno. Oba dva předchozí porevoluční prezidenti si brali víc moci a víc vlivu, než bylo zdrávo.

Václav Klaus šel jasně proti duchu ústavy, kašlal na ni, dělal si, co chtěl jako nějaký císař. A Miloš Zeman se stal přímo voleným prezidentem, který má JAKOBY ještě silnější mandát. Ústava ale nic takového neříká.

César se snesl do Ostravy

Zeman se do Ostravy snesl vrtulníkem a jeho vystoupení na sjezdu ČSSD připomínalo příjezd imperátora, který rozhoduje o bytí a nebytí české nejsilnější politické strany. Část delegátů se třásla strachy, „jak to dopadne", jestli se Zeman nebude hněvat. Dost možná někteří přítomní při jeho projevu neplakali dojetím, ale úlevou, že se César nehněvá a nebude jim stínat hlavy.

Delegáti nechápou, že ČSSD je silou, která bude se vší pravděpodobností už příští rok rozhodovat o směřování země. Mylně se domnívají, že rozhoduje Zeman. Možná se ani žádné zákulisní dohody o popravě neposlušného Dienstbiera nemusely dělat, stačilo, že Zeman řekl: Buďme přátelé. A už tryskaly slzy, už se freneticky aplaudovalo.

Čemu? Copak ČSSD nenadává na současný systém, na to, jak se u nás vládne? Copak neustále nekřičí, že se musí zatočit s kmotry? Copak nemluví o otevřené politice? Ale kmotrovský systém u nás založili Klaus se Zemanem v opoziční smlouvě. Kmotrovský systém reprezentují lidé jako Miroslav Šlouf, ale i další lobbisté a šíbři z okolí Zemana.

Bohuslav Sobotka hru o Dienstbiera prohrál. Ale chtěl ji vůbec vyhrát?
Bohuslav Sobotka hru o Dienstbiera prohrál. Ale chtěl ji vůbec vyhrát? | Foto: Ludvík Hradilek

V Ostravě nešlo o zvolení Sobotky, to bylo předem dané (a takto to v živé, svobodné straně chodit nemá). V Ostravě popravdě šlo o zvolení či nezvolení Dienstbiera juniora. Tento politik není svatý, má mnoho chyb, klidně by to koulel s komunisty, ačkoliv ti stále klekají před Stalinem a Leninem. Ale má jednu přednost, kterou se těžko může pochlubit nějaký jiný jeho kolega.

Postavil se v Praze proti kmotrům, kteří jsou spojeni nejen s ODS, ale také s ČSSD. Jako jediný výrazný politik šel proti, jak by řekl populista Zeman, pražské „kmotrovské mafii". Prohrál, protože to pražská ČSSD nechtěla, protože neměl podporu ve své vlastní krajské organizaci. A mimochodem právě proto je Jiří Dienstbier tolik oblíbený.

Zeman a kmotři jsou spokojení

Pokud nebyl Dienstbier zvolen do vedení, mluvit o tahu proti kmotrům v ČSSD nelze. Naopak, jeho nezvolení vyhovuje jak Miloši Zemanovi (zřejmě to byla jeho podmínka „smíření" s ČSSD), tak i kmotrům. Jiří Dienstbier sloužil jako lakmusový papírek ostravského sjezdu. Po vytažení z oranžového roztoku se ukazuje, že ČSSD bohužel není zdravá.

Smysl sjezdu, který následoval těsně po přímé volbě, byl jasný: dokáže se ČSSD postavit Zemanovi? Ústavní systém jí v tom pomáhá, pozice u voličů jí v tom pomáhá. Jenže Zeman přijel a stranu si koupil řečmi o přátelství. Že jí celé roky škodil a zvenčí rozkládal, to se zapomnělo. Chyba. Zeman bude chtít sociální demokracii ovládat, používat ke svým cílům. A k tomu potřebuje, aby ho na slovo poslouchala. Aby v jejím vedení neseděl nikdo, kdo nahlas říká, co je Zeman zač.

Připomeňme proto, co o dnešním prezidentovi Jiří Dienstbier v lednu řekl: „... Miloš Zeman, člověk, který spolu s dalšími spolupracovníky pomocí přeběhlíků pomohl ke vzniku Topolánkovy vlády, následně ke vzniku Nečasovy vlády, je tedy plně odpovědný za těch šest, sedm let pravicových vlád, které tady máme. Zároveň je přes pány Mynáře, Šloufa napojen na pražské mafiánské prostředí." Co dodat?

V Ostravě zatím nešlo o to, s kým bude ČSSD, pokud vyhraje volby, vládnout. Jestli vtáhne v roce 2014 do vlády nereformované komunisty Vojtěcha Falmera Filipa. Šlo o to, jestli je to silná, sebevědomá strana. Není.

Názory Aktuálně.cz
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Názory Aktuálně.cz

Sledujte nás na:


 

Právě se děje

Další zprávy