Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
13. 6. 2013 19:55

Komentář: Rittigova chobotnice stáhne Nečase do pekel

Premiér skrze Nagyovou podléhal kmotrům
Po povodních rovnou na suchu.
Po povodních rovnou na suchu. | Foto: Petr Vyoral

Noční policejní razie na Úřadu vlády, to tu ještě nebylo. Přesně před rokem prohlásil Petr Nečas ve sněmovně: „Dovolte mi říci poměrně tvrdou a jasnou tezi, že o tom, kdo bude ve vládě, nebo nebude ve vládě, nebude cestou žádosti o vydání rozhodovat parta policejních plukovníků nebo podplukovníků..." Teď se zdá skoro jisté, že padne vláda celá. Nerozhodli o tom policejní plukovníci, ale státní zástupci.

Policisté protimafiánského útvaru (ÚOOZ) zatkli Janu Nagyovou, ředitelku kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS). Dále bývalého šéfa tajné vojenské služby a nyní ředitele správy hmotných rezerv Ondreje Páleníka, politiky ODS Petra Tluchoře a Ivana Fuksu a asi i další lidi. Krom Úřadu vlády zasahují na obraně, v galerii Myšák, kde sídlí firma lobbisty Romana Janouška, v sídle lobbisty Ivo Rittiga atd.

Podle důvěrných informací z policie byla zpravodajská technika nasazena velice dlouho - celý rok. Nevíme přesně kde. Dá se předpokládat, že lidé jako Rittig a Janoušek budou mít perfektní ochranu proti štěnicím, ale stoprocentně se neochrání nikdo. Všichni neustále telefonují... (Mimochodem jak Rittig, tak Janoušek jsou momentálně v zahraničí. Zřejmě mají stále dobré informátory v policii či na státním zastupitelství.)

Janička - tykadlo na kmotry

Delší dobu se mluví o tom, že pokud policie dostane Rittiga, bude to velké a zasáhne to vládu. Jakmile je zatčena Jana Nagyová, musí být na mrtvici premiér Nečas. Nagyová nejen že je jeho pravá ruka, ona byla jeho tykadlo na kmotry. Tohle vždycky funguje i opačně: ona musela být tykadlem kmotrů na premiéra. Ona s nimi se vší pravděpodobností dohadovala politické kšefty (podporu na sjezdech kupříkladu), ale podle svědectví některých byznysmenů i kšefty se stáními podniky. Chobotnice sahá až do vlády.

Ve středu zájmu policie a státních zástupců mají být obchody Ivo Rittiga a Romana Janouška. Jak mi ve čtvrtek řekl jeden průmyslník: "Pánejo, tak to musí být úplně všechno." Rittigův záběr je velký. Vypadá to, že spojnicí akce jsou opravdu známí pražští kmotři a jejich "obchody".

Nelze si nevzpomenout na Lesy ČR (i tam údajně přišli mužové v civilu). Odtud měl Rittig přes různé firmy získávat peníze. Dlouho se o Lesích psalo, marně. Ministr Petr Bendl (ODS, Rittigův člověk ve vládě) dokonce začal hledat nového šéfa Lesů. V komisi seděla, jak jinak, Jana Nagyová. O Lesy se dlouhodobě zajímá policie (v lednu tam udělala razii), ale i tajná služba BIS. Vše marné, vláda, Nečas a Bendl, nechali Lesy vykrádat. Podle odhadů znalců odsud byla ročně vyvedena miliarda!

Zatčen byl i bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček, opět muž spojený s Rittigem. A pod zemědělství, jak známo, spadají Lesy ČR.

Nejde jen o tuto státní firmu. Podobné je to s pražským dopravním podnikem a s mnoha dalšími kšefty. Rittig má velký vliv na ODS, mimo jiné na středočeskou ODS. Tam patří Tluchoř a Fuksa (a Marek Šnajdr, který je ale v cizině). Tedy tzv. rebelové, kteří odešli ze sněmovny a umožnili vládě fungovat. Zařídila to Nagyová? A pomohl jí s tím zařizováním Rittig? Byli uplaceni? Překvapení by to v žádném případu nebylo.

Bez Grygárka to jde

Svinstev je moc. Neúnosně moc. Dlouhá léta byla policie bezzubá. Změnu přinesli lidé jako nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Stali se novými symboly, že „to jde". Velkou roli sehrál střet Bradáčové s protikorupční policií (ÚKFK) a jejím ředitelem Tomášem Martincem. (Podle některých zdrojů měl i on kontakty na Ivo Rittiga.)

Jakmile policii přestanou držet pod krkem politici (na vnitru je Jan Kubice a ten policii nechává pracovat), jakmile ji nedusí státní zástupci (klíčový byl odchod Vlastimila Rampuly a Libora Grygárka z vedení pražského VSZ), má šanci něco předvést. Šanci má těch pár slušných, co v policii zbyli.

Kam kauza Rittig a Janoušek povede? Zasahuje srdce Petra Nečase. Nikoli tak, že by on od kmotrů bral peníze, to nejspíš ne. Ale tak, že jim přes paní Nagyovou podléhal, že nebyl s to řešit tak ožehavé maléry jako Lesy ČR.

Pokud se ukáže, že se Nagyová dopustila trestného činu (trestných činů), je s Nečasem konec. On je dnes Nagyová.

Na Rittiga je podle mnoha informací napojen ministr Bendl. Pokud policie sledovala Rittiga a jeho lidi, může ministr zemědělství lítat v obrovských problémech.

Zatčen měl být i Ondrej Páleník. Můžeme odhadnout, že jde o firmu Trade Fides a o její zakázku na ministerstvu obrany. Uvidíme, co nakonec řekne policie. (Podle čerstvých informací mělo Vojenské zpravodajství, tedy tajná vojenská služba, na objednávku Jany Nagyové sledovat ženu premiéra Nečase. Podezřelý je v té věci jak bývalý řeitel VZ Páleník, tak jeho nový šéf generálmajor Milan Kovanda.)

Pokud policie prohraje, zrušme ji

Sledujeme gigantickou policejní operaci, jaká u nás nemá obdoby. Podle některých zpráv to má být pouze první díl, po kterém budou následovat ještě další dva.

Každopádně se na akci, jako je tato, dlouho čekalo. Kmotři si dělali, co chtěli, majitelé velkých firem jsou léta zoufalí, protože prakticky nemohou dostat zakázku, aniž by za ni platili výpalné. Když jsou dost schopní, odcházejí do zahraničí, aby se špinavým českým poměrům vyhnuli, aby na nich nebyli závislí. Mluvilo se dlouho o tom, že dokud nebude zasažen nějaký vlivný kmotr, nic se nezmění.

Změní se to nyní? Má policie po roce odposlouchávání a sledování dost důkazů? Snad ano. Kdyby tohle kolo prohrála, může ji sněmovna rovnou zrušit. Doufejme, že VSZ v Olomouci je zárukou, že vše probíhá podle zákona.

S Nečasem je nejspíš ámen. Rittigova chobotnice ho stáhne do pekel. Ale zatím se nevzdal. Janě Nagyové prý věří, řekl na briefingu. To je zřejmě jeho velký problém.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

Další zprávy