Pavel Baroch | Komentáře
1. 6. 2011 11:05

Komentář: Stráský na Šumavě kácí zákony, musí odejít

Pokud vysoký státní úředník porušuje zákon, nesmí ho stát zaměstnávat. A platit
Porušil zelenou ústavu.
Porušil zelenou ústavu. | Foto: ČTK

Jan Stráský musí nejpozději ihned odejít z funkce ředitele Národního parku Šumava. Vysoký státní úředník, který vědomě přestoupil zákon, nemůže nadále zastávat tuto funkci.

Stráský navíc porušil nejvýznamnější zákon chránící českou přírodu, jakousi zelenou ústavu - zákon o ochraně přírody a krajiny.

A to na území národního parku, což je nejvyšší stupeň ochrany přírody.

Za to, že Stráský bez potřebné výjimky z tohoto zákona nechal v šumavském parku rozmístit chemicky ošetřené kmeny na hubení kůrovce, ho teď čeká pokuta od jednoho do dvou milionů.

To ale nestačí. Stát nesmí platit úředníka, který porušuje jeho zákony.

"I přes fakt, že nebylo správní řízení ukončeno, jsem nařídil využít v boji proti kůrovci kombinaci všech nejúčinnějších metod, a to včetně využití biocidů na otrávené lapáky a trojnožky," oznámil Stráský poté, co Hnutí Duha objevilo na Šumavě chemikálie, které si samozřejmě nevybírají, jestli zahubí "zlého" kůrovce nebo jiného, "hodného" brouka.

Byť může být ředitel Stráský stoprocentně přesvědčen o tom, že vyhlášení chemické války proti kůrovci je správné, nesmí ani uvažovat o tom, že by pro dobro Šumavy porušil zákon.

Stráský zatím reagoval prohlášením, že ho chystaná pokuta od České inspekce životního prostředí mrzí. Sám tedy odejít nehodlá.

V tom případě si musí ministr životního prostředí Tomáš Chalupa přiznat, že výběr Jana Stráského do čela Správy Národního parku Šumavy, mimořádně sledované státní instituce, nebyla správná volba. A odvolat ho.

Jinak to bude vypadat, že mu jako členovi kabinetu, který o sobě tvrdí, že je vládou práva, porušování zákonů nevadí, nebo ho dokonce schvaluje.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Vaclík se po pauze do španělské ligy vrátil prohrou v Elche

Fotbalisté Sevilly s Tomášem Vaclíkem, který ve španělské lize chytal po více než třech měsících, prohráli utkání 26. kola na hřišti sestupem ohroženého Elche 1:2. Vaclík se dostal do branky na úkor Maročana Bunúa, který chyběl kvůli zranění prstu.

Vaclík dostal příležitost už ve středeční odvetě semifinále Španělského poháru proti Barceloně (0:3 po prodl.). V Elche poprvé kapituloval v 70. minutě, kdy ho obstřelil Raúl Guti. O šest minut později jednatřicetiletý brankář sledoval po křížné hlavičce Guida Carilla míč směřující od tyče do branky a vyrazil ho až zpoza čáry. Hosté snížili až na prahu nastaveného času, prosadil se Luuk de Jong.

Sevilla nezažívá dobré období. Na Barcelonu nestačila ani před týdnem v lize, úvodní duel osmifinále Ligy mistrů doma s Dortmundem také prohrála. Z posledních pěti soutěžních duelů zvládla jen ligový zápas v Pamploně (2:0). Elche se díky třem bodům dostalo přinejmenším dočasně ze zóny sestupu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy