Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
3. 4. 2013 16:55

Komentář: Žijeme v právním státě? Ne. Ani náhodou

Jsou si čeští občané rovni před zákonem? Ne. Někteří jsou stále podstatně rovnější
Jestli se Václav Klaus dopustil nebo nedopustil velezrady, to už se nikdy nedozvíme. Vizitka českého práva.
Jestli se Václav Klaus dopustil nebo nedopustil velezrady, to už se nikdy nedozvíme. Vizitka českého práva. | Foto: Ludvík Hradilek

Několik akcí v posledních dnech vzbudilo zájem veřejnosti: obvinění deseti pražských radních za Opencard. Dále to, že Nejvyšší soud zamítl stížnost čtyř státních zástupců proti amnestii v konkrétních kauzách. Odložení podání žaloby senátorů, kteří tvrdili, že se Václav Klaus dopustil velezrady. A úterní soud s kmotrem Alexandrem Novákem, který se měsíce šikovně vyhýbal vězení. V minulosti takových totálně veřejně známých akcí byly desítky. Ty případy ukazují, že Česko jako právní stát nefunguje.

Začněme kauzou Opencard. Minulý týden policie obvinila deset pražských radních včetně primátora Bohuslava Svobody (ODS). Jde o zakázku pro firmu Haguess. Magistrát oslovil jen jednoho dodavatele. Podle radních to jinak nešlo díky smlouvám z doby primátora Pavla Béma (ODS). Připomeňme, že loni v říjnu pražské státní zastupitelství obžalovalo pět úředníků magistrátu. Zakázku prý předražili o 67 milionů korun. Za starou politickou partu (Bém a spol.) byli obviněni pouze úředníci. Nová parta na pražské radnici už však čelí obvinění sama. Zvláštní.

Hezky česky neprůhledná Opencard

Zvenčí je obvinění deseti radních naprosto neprůhledné. S jistotou víme, že Opencard byla jedna velká zlodějina. Kdo je však vinen? Čerstvě obvinění radní? Co se stane, pokud se prokáže, že nic nespáchali, že to na ně bylo šikovně navlečené? - Nic se nestane. Policie má výmluvu: vše dozorovala žalobkyně.

Alexandr Novák, exódeesák s pověstí kmotra, se od loňského prosince úspěšně vyhýbal vězení.
Alexandr Novák, exódeesák s pověstí kmotra, se od loňského prosince úspěšně vyhýbal vězení. | Foto: ČTK

První vysvětlení vypadá takto: nová parta je stejná jako ta stará. Chtěli se napakovat, mysleli, že si na ně policie netroufne. Ale troufla. - Jenže jde hned o deset radních z ODS a TOP 09. Museli by se rychle dohodnout na zlodějině. Museli by si věřit. Navíc v době, kdy policie Opencard vyšetřuje. Moc to opravdu nesedí.

Druhé vysvětlení. Nová parta šla po Opencard i po jiných zakázkách (pražský dopravní podnik atd.) Stará parta se cítí ohrožena a rozhodla se Svobodu a spol. zastavit. Ideální cesta? Kriminalizovat je. Jde přece o hodně. Pokud by se Opencard a další svinstva obnažily, zahučelo by v tom mnoho politiků. Ukázaly by se jejich vazby na pražské kmotry, o tom nikdo ze znalců české kriminální scény nepochybuje. A tak dost možná přišlo varování pro všechny politiky, kteří by to u nás chtěli dělat slušně: Rozmyslete si to dobře, pánové a dámy, na nás nemáte.

Všichni jsou tu podezřelí

Co v kauze Opencard zapáchá? Ti, kteří chtěli věci obnažit, jsou najednou obviněni. Neví se, kdo podal trestní oznámení. Vyšetřování vede ÚOOZ z Českých Budějovic; proč odtamtud? Budějovice mají léta pověst zametačů. Náhle se to změnilo? Proč věc vyšetřuje antimafiánský útvar? Problematika zjevně patří protikorupční policii (SPOK). A věc dozoruje žalobkyně Dagmar Máchová.

V minulosti Máchovou napadl šéf SPOKu Tomáš Martinec. Loni v srpnu mluvil o údajném skartování důležitých dokumentů v kauze Opencard, které podle jeho názoru měla umožnit právě žalobkyně Máchová tím, že o dva týdny zdržela začátek vyšetřování. Máchová to tehdy samozřejmě ihned popřela. Ale prodleva tam podle policajtů byla.

Bývalý primátor Prahy Pavel Bém (ODS) má na svědomí drahou Opencard. Ale obviněný policií není.
Bývalý primátor Prahy Pavel Bém (ODS) má na svědomí drahou Opencard. Ale obviněný policií není. | Foto: Petr Vyoral

Aby to nebylo jednoduché, taky Tomáš Martinec a jeho lidé čelili podezření, že v kauze Opencard nekonali tak, jak měli. Bývalý vyšetřovatel Zdeněk Ondráček nabídl Aktualně.cz svoje vlastní vysvětlení, proč případ řeší ÚOOZ, a nikoli SPOK: „Myslím si, že věc byla přidělena Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, protože byly určité pochybnosti o práci protikorupční policie."

Ideální zametačská metoda

Případ je divoce nepřehledný. Není jasné, kde je pravda. Táhne se. Očekávaný výsledek? Nakonec se ukáže, že deset čerstvě obviněných radních nic neprovedlo. A celé vyšetřování bude zpochybněno. (Podobně se to vyvíjí i u předražených obrněnců Pandur a u nákladních automobilů pro armádu, stejně to dopadlo u podezření na obří korupci okolo stíhaček Gripen, nejasná a vlekoucí se je kauza nákupu nevhodných letounů CASA atd.) Ta nejasnost, nepřehlednost, neschopnost policie, to je metoda, jak věci zamést.

Ani případ kmotra Alexandra Nováka na optimismu nepřidá. Čtyři měsíce se vyhýbal vězení za čtyřicetimilionový úplatek. Údajně ze zdravotních důvodů. Sehnal si lékařský posudek od expertů Vězeňské služby, podle něhož měl být „vážně nemocný". Podle kuloárních informací mu s posudkem pomohl jeden vysoko postavený státní úředník z resortu, do jehož pravomoci Vězeňská služba patří. V úterý soud v Chomutově konečně odmítl jeho žádost o odklad výkonu trestu. Poté ho policie zatkla. Takže je vše O.K.?

Primátor Bohuslav Svoboda tvrdí, že chtěl Prahu vyčistit od kmotrů. A přece byl obviněn...
Primátor Bohuslav Svoboda tvrdí, že chtěl Prahu vyčistit od kmotrů. A přece byl obviněn... | Foto: Ludvík Hradilek

Není. Novák měl jít sedět loni v prosinci. A je jasné, že jeho případ se podobá pražské Opencard. Jakmile bude Novák sedět, bude to signál, že není systémem chráněn. Policie bude při chuti a může rozkrýt síť jeho firem, zakázek, věci se mohou dát do pohybu. Dají? A jak dlouho už to trvá? Právní stát? Opravdu ani náhodou.

V Rusku je to horší

Amnestie Václava Klause. Nejvyšší soud čerstvě odmítl stížnost čtyř žalobců v konkrétních, amnestovaných věcech. Mimo jiné se týkala vytunelování firmy H-System. Mluvčí NS Petr Knötig řekl: „Stížnost byla ve všech čtyřech případech zamítnuta jako nepřípustná, protože v tomto případě není státnímu zástupci daná možnost podat další řádný opravný prostředek. Nejvyššímu soudu proto nezbylo než stížnosti zamítnout, aniž by se mohl zabývat stížnostními námitkami státního zástupce." Takže nic, poškození utřou hubu.

Minulý týden také Ústavní soud zastavil řízení ve věci údajné velezrady Václava Klause. Důvod? Klausův prezidentský mandát těsně po podání žaloby skončil. I z tohoto zastavení a z odmítnutí stížnosti čtyř žalobců pramení pocit, že právo v Česku má různé úrovně, platí pro různé lidi různým způsobem. Pro některé víc, pro jiné méně.

Ústavní soud se pod vedením Pavla Rychetského odmítl zabývat nařčením Václava Klause z velezrady.
Ústavní soud se pod vedením Pavla Rychetského odmítl zabývat nařčením Václava Klause z velezrady. | Foto: Petr Vyoral

Jediná ústavní soudkyně, Ivana Janů, nesouhlasila se zastavením projednávání žaloby z velezrady. Ve svém odlišném stanovisku napsala: „Ústavní soud svým postupem nechal u vysoko postaveného ústavního činitele, kterým prezident je, Senátem vznesená obvinění, veřejností chápaná jako závažná, bez věcného posouzení. Z tohoto důvodu rozhodně nepřispěl k posílení důvěry veřejnosti v právní stát a dospělost demokracie."

Nešlo jí tedy o to, že by chtěla Klause „odsoudit", ale o to, že se měla veřejnost dozvědět, jak to ve skutečnosti bylo, jestli je Klaus velezrádce. Jenže ústavníkům se zjevně nechtělo soudit (nebo spíš posuzovat, nejde v pravém smyslu o soud) českého megapolitika. Na to zatím nemají. A tak se Klaus dostal do stejné pozice jako třeba dříve Jiří Čunek (KDU-ČSL) - raději ho nesoudili. Tím ale zároveň ztratil možnost se očistit. Škoda.

Právním státem snad jednou budeme. Zatím nejsme. Není to tak zlé jako v Klausově oblíbeném Rusku, ale tím se jen těžko můžeme utěšovat.

Názory Aktuálně.cz
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Názory Aktuálně.cz

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

Další zprávy