Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
15. 9. 2010 15:15

Komunální slibotechna, s.r.o. Do voleb modré z nebe

Důležitější než výsledek voleb bude to, jestli voličům vydrží zájem o politiku
Muži v bílém se pokusí voliče přesvědčit, že se ODS poučila. Pro PC generaci to vyjádřila billboardy s tlačítkem "Reset".
Muži v bílém se pokusí voliče přesvědčit, že se ODS poučila. Pro PC generaci to vyjádřila billboardy s tlačítkem "Reset". | Foto: Ludvík Hradilek

Pošťácké tašky jsou čím dál tím těžší. Těch volebních zpravodajů, které je potřeba roznést a nastrkat do schránek! A přitom v každém z nich píšou vlastně to samé. Škoda papíru.

Více zeleně. Méně betonu! Strany, které to hlásají, jsme v Praze napočítali zatím tři, ale určitě jich bude víc. Mnohem víc.

Bezdomovec, feťák a developer, to je - pravda, trochu nesourodá - svatá trojice volebních nepřátel.

Sladké sliby jsou ale důležitější. "Praha potřebuje kvalitní, levnou, čistou, bezbariérovou a ekologickou veřejnou dopravu." Není úplně jedno, kdo to říká, protože to může říkat kdokoli? Ještě by mohli v té tramvaji promítat.

Každý vám naslibuje slušnou radnici, sportovní vyžití a bezpečné ulice. Ono je vážně těžké něco vymyslet. Komunál - to je uděláme, zařídíme, obstaráme, reklama na práce všeho druhu. Programy jsou líbezné, "škrty" v nich nehledejte.

Na druhou stranu, volební kampaň se zdálky zdá být "zajímavější" než ta jarní, díky pestřejší skladbě kandidátů a jejich propagačních aktivit. To je něco jiného, než když po celé zemi visel jeden oranžový mustr. Kreativní lokální populismus jen kvete, ve volebním klání se objevují překvapivé existence.

Co z toho za měsíc, až se sečtou hlasy, vyplyne? Bude pokračovat "vzpoura voličů" a "kroužkovací revoluce"?

10 odhadů, jak to dopadne

Pokusme se o letmou volební hypotézu.

Volební kalendář

* Obecní a městská zastupitelstva se volí v pátek 15. a v sobotu 16. října

* Ve stejnou dobu se koná i 1. kolo voleb 27 senátorů (jedné třetiny Senátu). Přehled volebních obvodů a další informace najdete ve Wiki Aktuálně.cz.

* Druhé kolo senátních voleb je o týden později, 22. a 23. října.

1. Celostátní preference ČSSD, ODS a TOP 09 byly v srpnu téměř vyrovnané na 20 procentech. Není pravděpodobné, že by komunální a senátní volby vyzněly jako zpátečka od jarního volebního výsledku, neřkuli jako odmítnutí pravicové vlády. Na to, aby se voličům zajídal její úsporný program, je brzy. Nečasův kabinet si zatím nepočíná bůhvíjak inspirativně, s vysvětlováním hlubšího smyslu utahování opasků se moc nenamáhá, ale o volbách nebude u moci ani 100 dní.

2. Naopak, vládní strany se mohou ještě trochu svézt na vlně úspěchu. To platí hlavně o TOP 09. Podtitul svého názvu S podporou starostů zúročí. I ve volbách do Senátu.

3. Sociální demokracie hledá novou, "vlídnější" tvář, což spolu s vnitřními sváry vede k tomu, že je jako opozice krotká. Čili: další plus pro pravici. Senát ČSSD nedobude, ačkoli se snaží voliče přesvědčit, aby volili "proti zdražování léků a potravin". Větší šanci má regionální kampaň, než plošná mobilizace.

4. ODS jistě ztratí v Praze; bude ráda za polovinu padesátiprocentního úspěchu z roku 2006 a jednobarevné radnice nepřicházejí v úvahu. Na celostátní úrovni - ODS minulé komunální volby na procenta hlasů jasně vyhrála - ale nebude propad tak velký. Oslabí výsledky Nečasovu pozici? Spíš ne, to by musela TOP 09 nad ODS celkově zvítězit, což není pravděpodobné. ODS má mnohem víc místních sdružení a kandidátek.

5. TOP 09 ovšem může vyhrát volby do Senátu.

6. U Věcí veřejných se projeví slabší "kádrové zázemí" - jako nová strana prostě nemohou mít dostatečnou kvalitu po celé republice. A na "novost", hlavní zbraň VV, výrazně sází i konkurence. Jako v Praze: o primátora soupeří bankéř Tůma, porodník Svoboda - a politička Markéta Reedová je najednou proti nim "dinosaurem" (je nám líto, ale my jsme si s tím slovem nezačali...).

7. Přesto Věci veřejné vyjdou z voleb jako strana na vzestupu. V Praze mohou být v koalici na všech radnicích (nejraději s TOP 09, případně s nějakým menším klubem, o něco méně raději s ODS).

Na jaře voliči zjistili, že mohou něco změnit. Zopakují si to? (Ilustrační foto.)
Na jaře voliči zjistili, že mohou něco změnit. Zopakují si to? (Ilustrační foto.) | Foto: Ondřej Besperát

8. Lidovci znovu sestoupí o schod níž, v českých krajích strana upadne do bezvýznamnosti. Ani zelení nezažijí zmrtvýchvstání, budou jen paběrkovat, a to - v porovnání s rokem 2006 - i v Praze, kde jim voliče přebírá TOP 09.

9. Volby budou labutí písní Strany práv občanů - Zemanovců. Bez Zemana (tentokrát nekandiduje) to dál nepůjde; až na lokální výjimky.

10. Přibude překvapivých úspěchů různých "sdružení nezávislých kandidátů". Bude se to interpretovat jako další důsledek větší voličské odvahy a emancipace od zavedených politických stran.

Čtěte také:
ODS může pražské volby vyhrát. Jde na to chytře
Vláda manažerů může zemi řídit jako banku. Nebo líp

Servis:
Podrobné výsledky komunálmích voleb 2006 na volby.cz

Křížkování nestačí. Chce to přímou volbu starostů

Voliči stále mají "slinu na kroužkování". Vyměňte politiky, doznívá jim v hlavě od jara.

Křížkování (u komunálních voleb tedy ne kroužkování) má ale přísnější pravidla než při volbě Poslanecké sněmovny. Preferenčních hlasů musí být alespoň 10 procent, aby oblíbence posunuly kandidátní listinou vzhůru. Ovšem zároveň se mohou křížkovat kandidáti z různých stran.

Ačkoli jsou obecní volby pro všední den voličů důležitější než ty parlamentní, účast bývá slabší. Ani letos se asi nedostane přes 50 procent. Motivaci voličů - na jaře si ověřili, že mohou cosi změnit - bude kompenzovat únava ze supervolebního roku a další kampaně.

Účast by určitě zvýšila přímá volba starostů, jenže k jejímu zavedení se politici nemají. Což je chyba. Nejen kvůli účasti, ale hlavně proto, že se v koalicích, na které už voliči nemají žádný přímý vliv, rozplizává politická odpovědnost. Což v lokální politice vadí dvojnásob. Výsledek voleb má bohužel menší význam, než by měl mít.

Podle slibů toho teď voliči poznají ještě míň, než před volbami do parlamentu. Ale po volbách budou zase ve výhodě - komunální sliby se dají kontrolovat snáz, než ty vládní. Jestli vám za domem staví barák, pětkrát větší než ty okolní, to si s volebním programem porovnáte podstatně jednodušeji, než rychlost zadlužování veřejných financí. Pokud budete chtít, samozřejmě.

Takže hlavní nakonec nebude výsledek, ale to, jestli voličům vydrží předvolební zájem o politiku.

 

Právě se děje

Další zprávy