Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
15. 4. 2019 13:05

„Komunista“ Hřib versus „svatý“ Pospíšil. Praha se zas hádá, trapné a ubohé

Stačí málo, a už nejde o pražské bydlení, nýbrž o spor „kdo je větší syčák“, „kdo je komouš“, „kdo horší“. Přesně tohoto jsme doufali být ušetřeni.
Pospíšil se hádá s Hřibem, v Praze, zdá se, bude vše při starém a nic se nevyřeší.
Pospíšil se hádá s Hřibem, v Praze, zdá se, bude vše při starém a nic se nevyřeší. | Foto: ČTK

Co potřebuje Praha? Aby se koalice vládnoucí městu nehádala. Adriana Krnáčová by mohla vyprávět. Bez dohody, nepodrážení se, nenapadání se to v pražském zanedbaném kolosu nejde. Teď se ale do sebe pustili piráti, jejich primátor Zdeněk Hřib, a topka, její šéf a vůdce TOP 09 a Starostů do eurovoleb, Jiří Pospíšil.

Pro pražskou koalici (piráti, Praha Sobě (PS) a Spojené síly pro Prahu, jež spojují TOP 09, STAN a KDU-ČSL) je svornost základní předpoklad k tomu, aby pro nás něco udělala, aby se neutopila v blbostech, vzájemném obviňování, křiku. Je to těžké, piráti a Praha Sobě jsou mladá uskupení, zbylé trio skrývá politické matadory, velí tomu "nezkušený" Hřib.

Pospíšil a Hřib se přou o nepříliš podstatné věci. Primátor vychází z toho, že když se dohodne mimo jiné i s radními za topku, pak dohoda platí. Jenže neplatí, Pospíšil dvakrát napadl společnou dohodu a omlátil ji Hřibovi (pirátům) o hlavu: kauza elektroměrů, neboli snaha zjistit, kolik je v Praze volných bytů, a kauza dozorčí rady Pražské plynárenské, z níž chce Hřib odvolat tři "zástupce zaměstnanců" (podle primátora jde však o zástupce vedení firmy, zmínil šéfa marketingu a mluvčího firmy Miroslava Vránka, kteří pak kontrolují sami sebe).

Za nápad anonymně kontrolovat elektroměry byl Hřib onálepkován coby komunista. Nevadilo, že byl dohodnut s radními topky. Pospíšil napadl i snahu odvolat tři členy dozorčí rady Pražské plynárenské, ač na schůzce, kde se to dohodlo, chyběl a ač coby ministr spravedlnosti za ODS sněmovně navrhl, aby zástupci zaměstnanců byli v dozorčích radách zrušeni…

Hřib napsal Pospíšilovi veřejný dopis, který začíná: "… přestože s oběma radními za TOP 09 je vzájemná spolupráce velmi dobrá, Vaše aktuální pokusy zatahovat Prahu do Vaší osobní kampaně k eurovolbám považuji za zcela nevhodné. V pražské koalici nemáme prakticky žádný věcný konflikt nebo ideový problém. Jediným problémem je nedodržování dohod a Vaše snaha o předvolební zviditelnění."

Ferjenčík, vyznavač Assange a chudého NATO, ví, kdo je podrazák

Pospíšil se podle Hřiba neúčastní zásadních jednání pražské koalice a problém primátor vidí v tom, "že nepovažujete zjevně za důležitou komunikaci s ostatními představiteli koaličních klubů nebo se mnou. Závěry jednání vašeho pátečního klubu magistrátních zastupitelů ke koaličním tématům se tak nedozvídám od Vás, ale z médií." Doufá, že si Pospíšil najde při své kampani do europarlamentu "chvilku i na Prahu".

Na Facebooku vycenil zuby pirát Mikuláš Ferjenčík: "Největší a řekl bych, že jediný podstatný problém pražské koalice je to, že Jiří Pospíšil je neskutečný podrazák." To už je válečný pokřik, který nevěstí nic dobrého.

Ferjenčík taky píše o podzimním sjezdu TOP 09, "věřím, že se tam předseda topky změní, protože s takovýmhle podrazákem žádná integrace TOP 09 a STAN jednoduše není možná". (Jde o toho Ferjenčíka, který nedávno prohlásil, že 2 procenta HDP na obranu jsou nesmysl a že si Assange zaslouží respekt…)

Piráti jsou namíchnutí, Hřib píše dopis, i když má před sebou osobní schůzku s Pospíšilem. Přitom se nedá říct, že by piráti byli jednoznačně v právu. Nápad s elektroměry byl sporný, ne "komunistický", a zástupce zaměstnanců chtěli původně nahradit politickými nominanty stran pražské koalice.

Pospíšil řeší svůj úspěch v eurovolbách, svoji "viditelnost", ne Prahu. A silně levicový Ferjenčík se s tím nemaže, napálí mu podrazáka a doufá, že už nebude zvolen šéfem topky, montuje se do věcí jiné strany; hloupé, vedle. Všecko veřejně, rvačka na náměstí, známe to v Praze mnoho let, působí to trapně. Hřib nešel tak daleko jako Ferjenčík, ale mohl "zklidnit hormon" a počkat na Pospíšila, zkusit se dohodnout.

Stačí málo, a už nejde o pražské bydlení, nýbrž o spor "kdo je větší syčák", "kdo je komouš", "kdo je horší". Přesně tohoto jsme doufali být ušetřeni, máme toho v Praze i jinde plné zuby. Pospíšil si pražskou hádkou v eurovolbách nepomohl, primátor zas nepomohl Praze. Pravda je sice spíš na jeho straně, ale koho to zajímá? Hádka tohle všecko přebije, voliče ty spory vytáčí.

Pospíšil by si pomohl přesně opačně, kdyby v kampani do EP hlásil, jak pražská koalice funguje, to je přece hodnota. A Hřibovi by zase bylo stačilo (zvlášť pokud se mu dobře spolupracuje s radními za topku, jak tvrdí), kdyby byl utrousil něco jako "no jo, Pospíšil je až po uši v kampani". Chybí mu velkorysost a šéf TOP 09 má zřejmě kvůli stále mizerným preferencím své strany nervy na dranc. Ani to ale z Hřiba nedělá komunistu a z Pospíšila svatého.

Post primátora není něco, s čím by se mělo obchodovat, míní kandidát Pirátů na pražského primátora Zdeněk Hřib. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy