Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
22. 7. 2014 11:30

Konec zahradníků. Mít svítidla a květináče je toxi-zločin

Policejní válka proti pěstitelům rostlin pod umělým osvětlením nabývá absurdních rozměrů. I těm, kdo nebyli dopadeni při pěstování, hrozí pět let natvrdo.
Drogový zločin podle policie pácháte už tím, že máte podezřelou soustavu světel, kabelů, časových spínačů, hnojiv a květináčů.
Drogový zločin podle policie pácháte už tím, že máte podezřelou soustavu světel, kabelů, časových spínačů, hnojiv a květináčů. | Foto: Reuters

Boj proti zločinným zahradníkům postoupil do nové, kvalitativně vyšší fáze. Plzeňská policie minulý týden oznámila, že tamní "Toxi tým" dopadl muže, který "přechovával pěstírnu rostlin rodu Cannabis (konopí)". "Další bod v boji proti drogové kriminalitě a výrobcům omamných a psychotropních látek a jedů si na své konto připsali…," pochlubila se tím ve zprávě pro tisk.

"Policisté u muže nalezli a zajistili mimo jiné různá svítidla a stínidla, časové spínače, filtry, kabely, zvlhčovače, květináče a hnojiva a další komponenty nezbytné pro úspěšné pěstování marihuany."

Zní to jako návod k výrobě atomové bomby. Jménem zákona!

Policejní zpráva se ani slůvkem nezmiňuje o tom, že by dotyčný kromě květináčů a jiných zbraní hromadného ničení disponoval také nějakými omamnými rostlinami, ba ani psychotropními semínky. Což jindy neopomene uvést, protože jde o korunní důkaz. Takže předpokládáme, že žádné květiny tentokrát nenašla, přesto "proti pachateli bylo zahájeno trestní stíhání pro přečin výroba a držení předmětu k nedovolené výrobě omamné a psychotropní látky a jedu, za který mu nyní hrozí až pětiletý pobyt ve vězení."

Příslušný paragraf skutečně v zákoně existuje. Pokud ho ale policie uplatňuje vůči svítidlům, stínidlům a kabelům, dostáváme se ve válce s pěstiteli a growshopy na novou úroveň absurdity.

Nechme stranou, zda se pěstitel přizná a zavede vyšetřovatele na místo, kde má ukryté balíky vypěstovaných zásob. To nevíme. Zato jsme se dozvěděli, že stačí "mít pěstírnu" a policie se nemusí namáhat s dokazováním, že jste v ní něco ilegálního vypěstovali.

Co to je "pěstírna marihuany"? Jak se z těch kabelů a svítidel pozná a jak se odliší od pěstírny něčeho jiného? A dá se pěstování rostlin říkat "výroba" omamných látek, když jde o normální biologický proces? Věřme, že podobné otázky nebude muset klást pěstitelův advokát, protože praštěný případ nedospěje ani k obžalobě, natož před soud.

Příslušným paragrafem o "držení předmětu k výrobě omamné látky" zákon očividně myslí především drogové laboratoře, varny tvrdých drog. Pokud policie hodlá stíhat občany za vlastnictví svítidel a květináčů, pohybuje se mimo realitu. Každý pěstitel čehokoli pod umělým osvětlením se automaticky stává podezřelým. Očekáváme razie v hobbymarketech a prodejnách zahradnických potřeb. A v logice "držení předmětu ke spáchání trestného činu" předpokládáme, že mimo zákon budou postaveny pěstitelské pálenice a kuchyňské nože.

Pokud policie hodlá stíhat občany za vlastnictví svítidel a květináčů, pohybuje se mimo realitu.

Pokud jde o pěstování rostlin, projevuje policie neskutečnou horlivost - prvním zátahem na growshopy počínaje. Padni komu padni - mafiánské velkopěstírny s milionovými obraty se do spárů Toxi týmů dostávají stejně jako malopěstitelé, z nichž někteří dokonce nemusí ani nic vypěstovat (viz výše). V policejních svodkách se obě skupiny objevují vedle sebe, každý zářez se počítá.

Kriminalizace jakéhokoli pěstování konopí - tedy i drobného, pro vlastní potřebu, ba dokonce kriminalizace úmyslu pěstovat konopí - je cestou do zdi. Plýtváním peněz a sil, které jsou potřeba v boji proti velkým rybám.

Je naprosto správně, že vnitro už spolupracuje s vietnamskou policií a zve k nám její agenty, kteří se zapojí do boje proti krajanskému drogovému podsvětí (i když nebylo zrovna šťastné, když o tom ministři vnitra vykládali v televizi na tiskové konferenci). Tohle, ne stínidla a hnojivo, je cíl hodný policejního úsilí.

 

Právě se děje

Další zprávy