Petr Fischer Petr Fischer | Komentáře
23. 7. 2020 11:30

Ve stínu Orbána - český premiér se v EU skvěle domluví, vidět a slyšet ale moc není

Je to takový notorický pražský vtip. Na dovolené potká obyvatel hlavního města Brňana, který mu spěchá vylíčit, jak špatnou pověst matka měst v jihomoravské metropoli má. A hned se živě zajímá, co se v Praze pro změnu říká o Brně. Vůbec nic. Podobně je na tom Česko v Evropě.
Ticho. Kdysi se Andrej Babiš nechával fotit s přelepenými ústy, aby dal najevo, že ho "Matrix" chce umlčet. V Evropě dnes mlčí i ve chvílích, kdy ostatní čekají na jeho názor.
Ticho. Kdysi se Andrej Babiš nechával fotit s přelepenými ústy, aby dal najevo, že ho "Matrix" chce umlčet. V Evropě dnes mlčí i ve chvílích, kdy ostatní čekají na jeho názor. | Foto: Martin Fendrych

Zvlášť nápadné je to po klíčových unijních summitech. Důležitá zahraniční média obvykle nešetří výčtem, kdo měl na jednání jaký vliv, kdo měl v boji o dohodu jaké slovo a komu o co jde. Česko ani jeho premiér se bohužel v takových reportech prakticky neobjevují. Ani aktuální bruselský supermaraton (déle už trvalo jen vyjednávání o smlouvě v Nice, kde se dohadovaly podmínky pro vstup deseti nových zemí) nebyl v tomto ohledu výjimkou.

Zmínky o Česku se objevovaly v cizojazyčných zprávách jen sporadicky. Navíc se o nás ani v jednom případě nepsalo jako o někom, kdo by prosazoval nějaký nový návrh, podstatnou změnu nebo alespoň vyjednal důležitý kompromis. Téměř výhradně jsme byli zmiňováni jako země, která podporuje maďarskou pozici nebo drží s Poláky. Jako bychom neměli absolutně žádnou vlastní agendu.

Není to přitom dáno tím, že by Česko platilo za příliš malého hráče, než aby mohlo něco znamenat. Problém pramení spíše z faktu, že premiérova silná slova, kterými se prezentuje na domácí půdě, v Bruselu povětšinou bleskově metamorfují v nenápadné ticho. Na ostře sledované tiskové konferenci v průběhu summitu teď například vystoupil s tím, že Česko vlastně jen tak stojí opodál a sleduje, co se děje, protože projednávaná agenda nás vlastně nijak zvlášť nezajímá.

Lze se pak divit, že s vlažnými neutrály, kteří se dobrovolně odebírají do postavení mimo hru, nikdo nespěchá ztrácet čas? O čem se dá s takovou zemí mluvit?

Plynule o ničem

Být spojencem výrazného Viktora Orbána - jak jsme dnes v Bruselu často vnímáni - by samozřejmě nemuselo být špatné třeba v klíčových zápasech o peníze. Kynula by z toho naděje, že nám to také něco přinese. Čím nám ale prospěje fakt, že jsme podporovali odmítnutí klauzule, podle níž by čerpání peněz z unijních fondů všeho druhu bylo vázáno na dodržování společných hodnot právního státu, svobodných médií a soudní nezávislosti?

Že se v této věci přidala k Maďarsku Varšava, se vzhledem k rozsáhlé reformě polských soudů a manipulacím s tamními veřejnoprávními médii zdá být samozřejmé. Jaký zájem na tom ale máme my?

Andrej Babiš žádné vlastní silné téma nemá a jaksi mimochodem se od Viktora Orbána nechává využívat v jeho svatém boji za legitimitu "iliberální demokracie". Muž, který jindy tak starostlivě počítá, co dostane za to, že někomu vyhoví, se najednou bez zřetelného záměru nechává vtahovat do stínu maďarského kolegy, aniž by dokázal vysvětlit, jaký benefit za to získá. Nehledě na to, že takový postoj staví do velmi nezáviděníhodné role českou eurokomisařku Věru Jourovou, protože je to právě ona, kdo má na starosti dodržování společných unijních hodnot.

Na nejdůležitějším unijním jednání za poslední roky Česko zapadlo. Sebevědomá vystoupení premiéra na domácí půdě na tom nic nezmění. A ani fakt, že výborně ovládá hned několik jazyků, nic nezmění na tom, že jeho evropská politika postrádá nejen strategii, ale už prakticky i jakýkoli obsah.

Andrej Babiš odjíždí ze summitu EU jako vítěz, dostal peníze navíc, Česko nepatří ke státům, co by spoluvytvářely dění EU, říká Ondřej Houska | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy