Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
7. 10. 2009 9:55

Krade internet knížky? Či zachovává kulturní dědictví?

Francouzský soud rozhoduje spor mezi vyhledávačem Google a vydavateli knih
Foto: Aktuálně.cz

Budeme si moci vyhledat díla známých spisovatelů na internetu? Nebo z „virtuálního světa" zcela zmizí a nezbude, než dále jen listovat klasickými knihami?

Odpověď na tuto otázku může napovědět výsledek právě probíhajícího procesu u pařížského soudu, kde tamní vydavatelé knih žalují americký internetový vyhledávač Google. Ten začal po dohodě s americkými knihovnami převádět jejich svazky do elektronické podoby. Nicméně narazil: vydavatelé tvrdí, že porušuje jejich autorská práva.

Čtěte více:

Konec knih v Česku? Nakladatelé se bojí Googlu
Začíná boj o stahování celých knih z Google Books

Největší světový internetový vyhledávač spustil již v roce 2004 portál Google Book Search, postupně pak Google Scholar, Google Books a Google Reader, na nichž lze již nyní najít miliony digitalizovaných knih.

Spor o digitalizaci knih už propukl i v České republice. Vladimír Pistorius, předseda Svazu českých nakladatelů, v debatě na Aktuálně.cz varuje mimo jiné před rizikem, že díla stažená z internetu budou dále kopírována a nelegálně šířena.

„Jsem přesvědčen, že pirátské kopírování je krádeží," píše Pistorius.

Rozsáhlou debatu na toto téma vyvolal blog překladatelky Jovanky Šotolové, která naopak aktivity serveru Google vítá.

„Souhlasím s tím, že autoři mají právo dostat za svou práci zaplaceno. Jenomže jejich práce je velmi často nedostupná. Nedávno vydané knížky už nekoupíte (mimo Prahu, Brno, Ostravu často ani novinky typu „ne-bestseller" k sehnání nejsou), v knihovně je nedostanete," píše Šotolová a ptá se: "K čemu chráníme autorská práva na knihy, které si nemůžeme přečíst? K čemu je ochrana autorům, když se jejich díla ke čtenáři nedostanou?"

Foto: Aktuálně.cz
Blog Jovanky Šotolové:
Google Books, vychytané vznášedlo nad bažinou čtení

V diskusi jí podpořil například pan Zbyněk Matyáš: „Neznám dobře náš ani jiný autorský zákon, ale připadá mi docela zvláštní, když autoři vlastně vydělávají na jednom vytvořeném díle opakovaně. A když vydělávají i léta po své smrti, je to téměř absurdní. Když zůstanu v umělecké oblasti, je to jako by sochař opakovaně prodával tu samou sochu, architekt jeden projekt atd," napsal.

A co si o zveřejňování knih na internetu myslíte Vy? Do diskusí moderovaných editory Aktuálně.cz se můžete zapojit přímo pod tímto článkem nebo pod výše uvedeným blogem.

 

Právě se děje

Další zprávy