Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
21. 8. 2015 13:58

Krást je tak krásné, přestat se nechce. Tanec kolem pošty

Komentář Martina Fendrycha: V případu České pošty figurují estébáci, kmotr i bývalí politici. Její zisk činí čtvrt miliardy ročně, chtivě natažených rukou chmatáků nemálo. Tajná služba je sleduje.
Hrálo se o Chovance? Ne, o Českou poštu a její pokračující dojení.
Hrálo se o Chovance? Ne, o Českou poštu a její pokračující dojení. | Foto: Ministerstvo vnitra

Ve čtvrtek se sešlo předsednictvo Bezpečnostní rady státu (BRS). Svolal je premiér Sobotka na žádost ministra vnitra Chovance. Důvod se ukázal až na radě. Když ho zjednodušíme: pořád dál pokračuje snaha okrádat Českou poštu. Ždímat ji, tahat odtud peníze, získávat zakázky, udržet si svoje lidi a svoje tendry v tomto státním podniku.

Česká pošta (ČP) loni vykázala zisk téměř čtvrt miliardy korun. Obhospodařuje 3200 poboček, na konci loňského roku zaměstnávala skoro 32 tisíc lidí. Takže je to jedno z míst, které spravuje stát (vnitro) a kde se v minulých letech uchytil se svými zájmy mimo jiné bývalý estébák, který vede bezpečnostní firmu (údajně až do roku 2006 kupodivu nebyl vylustrován), bývalí politici a, jak jinak, jsme v Česku, jeden známý pražský kmotr.

To je expozice zasedání rady, které proběhlo v utajení. Mimo jiných tam vystoupili dozorující státní zástupci. Zazněly informace od civilní tajné služby BIS (dnes zřejmě jediná funkční informační služba). Několik let sleduje divoké dění okolo tučného sousta jménem Česká pošta. Včetně tendrů na zabezpečení budov. Včetně detailů, do kterých se vejde případ podnikatele Lukáše Čadka a sociálního demokrata s pozastaveným členstvím Kamila Choce.

Před zasedáním BRS to vypadalo všelijak. Kauza připoutala zájem, neboť v ní figuroval Milan Chovanec, šéf vnitra. Ten, podle nahrávky, na níž nemluvil, měl dostat úplatek. Podle účastníků jednání rady však bylo jasné, že to není pravda. A že jde o vedlejší, hodně náhodnou linku. Ve skutečnosti se jedná nikoli o jeden spor pošty (s panem Čadkem), ale o její zakázky a o možnost ji dál a co nejdéle dojit.

Před zasedáním to taky vypadlo tak, že je koalice, jak víme dokonale nesourodá, na rozpadnutí a že Andrej Babiš, předseda ANO, pokud by se mu to hodilo, klidně a s chutí využije situace k oslabení sociální demokracie a Bohuslava Sobotky (příští rok nás čekají volby).

Jenomže po zasedání Babiš obrátil. Jednak se ukázalo, že důkazy proti Chovancovi a ČSSD (pokud za ni nepovažujeme Kamile Choce) neexistují. Dále se ukázalo, že v boční linii případu (Čadek versus pošta) figuruje Babišův poradce, který se s Čadkem dvakrát sešel. Dovedeme si představit, co mu asi tak radil: Rozjeďte to, my vám píchneme. Ono nikdy není na škodu politického soupeře oslabit.

Pod dohledem bizonů

Důležitý fakt: BIS poštu dlouhodobě sleduje. Zřejmě pečlivě, detailně. O čerstvém dění informovala již dříve premiéra a na radě včera také ministry. To má jeden důležitý efekt: všichni přítomní, všechny vládní strany, vědí, že tajní agenti poštu sledují. Takže mohou snadno sledovat i hrátky, které by partaje chtěly v souvislosti s ČP rozjíždět.

To byl zjevně jeden z důvodů, proč premiér na překvapivé svolání BRS kývl. Dal najevo, že to dělá jinak, než jak se to dělalo za Topolánka a za Nečase. Tajné zprávy BIS nekončí v koši. Jsou brány vážně. A nejde jen o „bizony“. Kauzy pošty (včetně role Agrotecu, který je součástí Agrofertu) vyšetřuje policie a dozorují státní zástupci.

Takže je to všecko v pohodě? To se říct nedá. Za prvé mají na poštu vliv estébáci, kmotři, bývalí politici (zřejmě jak z bývalé ODS, tak z bývalé ČSSD) a další šíbři. Udržují si tam svoje lidi a bojují s novým vedením podniku. Navíc je otázka, jestli policie kauzy dotáhne k soudu a vyhraje. Antimafiánský útvar je přetížený, schopnými lidmi nepřetéká a proti ÚOOZ a žalobcům stojí dobře placení (řádově lépe než policajti) právníci, kteří pilně a dlouho pracují pro druhou stranu.

Ne, není to v pohodě. Něco se však změnilo. Práce tajných agentů nejde nazmar. Podle interních informací ovšem v celém případu nefiguruje jen BIS, která případ sleduje v zájmu státu, ale taky jiná česká tajná služba nebo její lidé, kteří ovšem pracují proti České poště a státu. (O kterou službu jde, můžeme jen hádat, zřejmě o tu vojenskou.)

Výsledek jednání Bezpečnostní rady státu? Její svolání mělo smysl nikoli pro nás, ale pro koaliční strany. Není jasné, zda k něčemu takovému rada má sloužit. Spíše ne.

Dost na hraně je i informování politiků státním zástupcem o probíhajícím vyšetřování. To se má vést mimo jejich kontrolu a dosah. Jenomže, to je druhá část reality, my nežijeme v normálně fungujícím státu. Žijeme v prostředí, které se (a zdaleka ne celé) snaží vymanit z obří korupce, z vlivu kmotrů a z jejich spojení se stáními podniky.

Přitom nejmocnější dnešní politik Andrej Babiš vlastní holding Agrofert, který získává státní zakázky (kupříkladu v Lesích ČR, jejichž závislost na kmotrech je experty srovnávána právě s Českou poštou), což je vnímáno jako velestřet zájmů.

Milan Chovanec se na radě očistil. Sobotka předvedl, že pracuje jinak než jeho předchůdci. Rozpad vlády se nekoná. Teď ještě abychom se dozvěděli, abychom dostali důkazy, kdo a jak poštu vykrádal.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 1 hodinou

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

před 1 hodinou

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20 000 korun pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom informovalo slovenské policejní prezidium. Zadržení Češky označilo za výsledek pokračování dřívější akce, při které byli zadrželi dva Egypťané v souvislosti s převážením nezletilých migrantů z dětského domova ve východoslovenském městě Medzilaborce do západní Evropy.

Slovenská policie uvedla, že Češka v Medzilaborcích převzala tři nezletilé, kteří neměli potřebné cestovní doklady, a plánovala je přepravit do české metropole. Kriminalisté ji zadrželi ve čtvrtek v Ružomberoku na severu Slovenska. Obviněné hrozí v případě prokázání viny u soudu až desetileté vězení. Nezletilí budou vráceni do centra pro děti a rodiny. V dětském domově v Medzilaborcích jsou ubytováni nezletilí migranti, kteří se na Slovensku ocitli bez svých rodičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy