Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
13. 2. 2020 7:30

Křeček ombudsmanem. Kdo za to může? Neschopná opozice. Babiš to tu má na háku

Může za výhru Stanislava Křečka Milion chvilek pro demokracii? Budou vám to tvrdit, ale je to nesmysl. Za výhru Zemanova člověka může ODS, TOP 09, STAN a Piráti.
Máme nového "ombudsmana" Stanislava Křečka. Zeman spokojen, Babiš spokojen, Okamura spokojen, Filip spokojen, Klaus mladší spokojen. Milion chvilek pro demokracii chystá protesty.
Máme nového "ombudsmana" Stanislava Křečka. Zeman spokojen, Babiš spokojen, Okamura spokojen, Filip spokojen, Klaus mladší spokojen. Milion chvilek pro demokracii chystá protesty. | Foto: ČTK

Kandidát prezidenta Miloše Zemana Stanislav Křeček se stal v druhém kole tajného hlasování poslanců novým českým ombudsmanem. Vystřídá Annu Šabatovou. Pán, který za bolševika psal, že "volby za socialismu jsou nesrovnatelně demokratičtější než jakékoliv volby v podmínkách buržoazní společnosti", vystřídá signatářku Charty 77.

Tady by se dalo skončit, jako ilustrace posunu, kterým sněmovna prošla po posledních volbách, to stačí. Ještě však stojí za připomenutí, že Křeček porazil Víta Alexandra Schorma, muže, který zastával post zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva. Nepochybně by byl pro roli ombudsmana asi tak stokrát vhodnější než Křeček.

Ale o to už dnes vůbec nejde. Nějaké předpoklady? Koho by to zajímalo? Je to přece politika a je jasné, že Křeček do party zapadne lépe. Nebude dělat potíže, žádná Šabatová, co hájí holky v šátku a Romy.

Výhra Křečka nás vede do černoty, do hlubin české politiky, k podstatě rozvrácené české společnosti. Nový "veřejný ochránce práv" (už by se to mělo dávat do uvozovek) byl s vysokou pravděpodobností zvolen hlasy SPD, KSČM, částečně ČSSD a hnutí ANO. Další hlasy Křečkovi přinesl předseda Trikolóry Václav Klaus a jeho poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek po zvolení Křečka tweetoval, že "sněmovna je věrným zrcadlem celé společnosti. Věrným zrcadlem je i životopis a hodnotové zakotvení nového ombudsmana. Myslím, že jsme v hajzlu." Proč tam jsme? Proč byl zvolen člověk, u něhož bylo bohatě popsáno a zcela jasné, že je na tuto funkci vhodný jedině tehdy, pokud se hledá hrobník ombudsmanovy úlohy?

Určitě uslyšíte mimo mnohé další i tuto odpověď: může za to Milion chvilek pro demokracii, protože vyhrožoval, že pokud zvolí Křečka, uspořádá další protestní demonstraci. (Na Twitteru milionáři pečlivě popsali důvody, proč je tento pán jako ombudsman zcela nepřijatelný.)

"Ombudsmana" už dávejme do uvozovek

V tomto duchu promluvil pro Aktuálně.cz poslanec ANO Patrik Nacher, původně prý "nechtěl volit nikoho", "ale po tlaku zvnějšku, zejména ze strany Milionu chvilek, jsem se rozhodl pro jednoho z kandidátů…". Po chvíli dodal, že volil právě Stanislava Křečka. Předvádí mentalitu dítěte, vy chcete tohle? Tak já to just neudělám.

Pravý důvod výhry "ombudsmana" se nachází jinde. Pro část poslanců prostě není možné volit bývalého zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva. Vadí na něm dvě věci, dělal pro "evropský" soud a ten soud hájí "lidská práva". Schorm byl nepřijatelný, protože by právě práva lidí včetně menšin, diskriminovaných jedinců a skupin, hájil. Ano, takhle už jsme daleko, sem jsme dospěli. Kdežto Křeček hájí Agrofert, brojí proti šátkům a peče s Hradem.

Volba ombudsmana znovu ukázala, že u nás neexistuje opozice. Máme jen hloučky křiklounů s nafouklým, přebujelým egem a naprosto zanedbatelnou schopností spojit se a dohodnout - tedy dělat politiku. Nezapomeňme, že i mezi poslanci ANO a ČSSD by se jistě našli poslankyně a poslanci ochotní volit špičkového kandidáta typu Schorma nebo advokáta Jana Matyse.

Kalousek tweetuje, že je sněmovna "věrným zrcadlem celé společnosti" a že "jsme v hajzlu". Nemusel chodit tak daleko, výhra bývalého lžidoktora Křečka je zrcadlem české opozice. Ta nejenže se nedokáže spojit ve volbách, když už jí nepřeje ODS a ČSSD zkřivený volební zákon, ona nezvládne ani tak banální úkol, jako se dohodnout na jednom kvalitním člověku (k dispozici byli dva) a porazit populisty namíchané s hnědými a rudými extremisty. Kdo může za Křečka? Ubohá opozice.

Už její lídry vidím, jak půjdou podupávat na demonstraci Milionu chvilek za demokracii a volat "Křeček ne". Babiš a Zeman to u nás mají trestuhodně snadné.

Málokdo z většinové společnosti by si to chtěl s Romy vyměnit, protože se mají opravdu dobře, míní kandidát na ombudsmana Vít Alexander Schorm. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy