Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
26. 10. 2009 20:02

Krize, krize. Teď čekejte propad měny, míní experti

Blogeři Aktuálně.cz diskutují o riziku hyperinflace
Foto: Aktuálně.cz

Vlády po celém světě v posledních měsících napumpovaly do ekonomiky velké množství peněz, a to ve snaze zmírnit dopady celosvětové finanční krize a se záměrem ekonomiku znovu rozhýbat. Někteří analytici upozorňují, že velké množství peněz v oběhu může způsobit jejich výrazné znehodnocení - tedy takzvanou hyperinflaci.

Na toto riziko upozornil již před časem ve svém blogu na Aktuálně.cz analytik Štěpán Pírko.

"Můžeme si tedy být skoro jistí, že konečné řešení současné krize proběhne přes inflaci a devalvaci měn. Žádné jiné řešení není v současné době příliš pravděpodobné," napsal ve své rozsáhlé analýze publikované na Aktuálně.cz ekonom, který současnou světovou recesi předpověděl již v roce 2004.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Štěpána Pírka: Nesmyslnost záchran aneb Kdy krize skončí?

Na hrozbu, že se měna bude propadat, upozorňuje ve svém blogu také další ekonom Pavel Kohout.

"Na internetových diskusích se dokonce objevuje slovo 'hyperinflace'. Máme se bát? Do jisté míry ano. Koneckonců, růst cen akcií není ničím jiným než jedním z raných projevů inflace," píše Pavel Kohout, který však jedním dechem dodává, že "hyperinflace je však přece jen vzdálenou hrozbou".

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Pavla Kohouta: Máme se bát hyperinflace?

"James Bond má svou M. Ekonomika také. M je množství peněz. M ovlivňuje inflaci. Klienti se mě hodně na ni teď ptají: Jak velká že nám to akutně hrozí inflace? Čím více se M utrhne ze řetězu, tím větší riziko," začíná svůj text v blogu na Aktuálně.cz další ekonom Aleš Michl. V krátkém odbornějším textu vysvětluje, proč je podle jeho názoru riziko vysoké inflace - "zatím" - nízké.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Aleše Michla: Hyperinflační eM

 

Právě se děje

Další zprávy