Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
26. 10. 2009 20:02

Krize, krize. Teď čekejte propad měny, míní experti

Blogeři Aktuálně.cz diskutují o riziku hyperinflace
Foto: Aktuálně.cz

Vlády po celém světě v posledních měsících napumpovaly do ekonomiky velké množství peněz, a to ve snaze zmírnit dopady celosvětové finanční krize a se záměrem ekonomiku znovu rozhýbat. Někteří analytici upozorňují, že velké množství peněz v oběhu může způsobit jejich výrazné znehodnocení - tedy takzvanou hyperinflaci.

Na toto riziko upozornil již před časem ve svém blogu na Aktuálně.cz analytik Štěpán Pírko.

"Můžeme si tedy být skoro jistí, že konečné řešení současné krize proběhne přes inflaci a devalvaci měn. Žádné jiné řešení není v současné době příliš pravděpodobné," napsal ve své rozsáhlé analýze publikované na Aktuálně.cz ekonom, který současnou světovou recesi předpověděl již v roce 2004.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Štěpána Pírka: Nesmyslnost záchran aneb Kdy krize skončí?

Na hrozbu, že se měna bude propadat, upozorňuje ve svém blogu také další ekonom Pavel Kohout.

"Na internetových diskusích se dokonce objevuje slovo 'hyperinflace'. Máme se bát? Do jisté míry ano. Koneckonců, růst cen akcií není ničím jiným než jedním z raných projevů inflace," píše Pavel Kohout, který však jedním dechem dodává, že "hyperinflace je však přece jen vzdálenou hrozbou".

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Pavla Kohouta: Máme se bát hyperinflace?

"James Bond má svou M. Ekonomika také. M je množství peněz. M ovlivňuje inflaci. Klienti se mě hodně na ni teď ptají: Jak velká že nám to akutně hrozí inflace? Čím více se M utrhne ze řetězu, tím větší riziko," začíná svůj text v blogu na Aktuálně.cz další ekonom Aleš Michl. V krátkém odbornějším textu vysvětluje, proč je podle jeho názoru riziko vysoké inflace - "zatím" - nízké.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Aleše Michla: Hyperinflační eM

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Přívalové deště zaplavily jihokorejský Soul, osm lidí zemřelo

Nejméně osm lidí zemřelo při přívalových deštích, které v noci na úterý zaplavily jihokorejskou metropoli Soul a její okolí. Zranilo se 14 lidí a sedm se pohřešuje, informovala agentura Reuters. Liják, jaký jihokorejská metropole nepamatuje 80 let, proměnil ulice v řeky, zastavil metro a způsobil výpadky energie. Podle předpovědi má déšť pokračovat.

Nejméně pět lidí zahynulo v Soulu a další tři v sousední provincii Kjonggido. Čtyři ze sedmi obětí voda uvěznila v zaplavených budovách, jedna byla pravděpodobně zasažena elektrickým proudem, další našli pod troskami autobusové zastávky. Dva lidé zahynuli při sesuvu půdy.

V metropoli a okolních městech liják poničil téměř 800 budov, zablokováno je 52 dálnic a silnic, přes 400 lidí muselo být evakuováno, uvedlo jihokorejské ministerstvo vnitra. V luxusním a hustě obydleném obvodu Kangnam voda zaplavila budovy i obchody, které se ocitly bez proudu. Voda zastavila auta i autobusy a také provoz metra, někteří lidé se proto nemohli dostat ráno domů nebo večer do práce.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn

 Provoz na železniční trati mezi Berounem a Prahou zastavil v úterý ráno požár osobního vlaku ve stanici Karlštejn. Průvodčí se lehce nadýchal zplodin, jinak se událost obešla bez zranění. Doprava na trati byla zhruba na hodinu zcela přerušena, poté začaly jezdit vlaky po dvou nezávislých kolejích a provoz byl dál omezen. Ráno hasiči likvidovali také požár nákladního vagonu v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, vyplynulo z informací hasičů a Správy železnic.

Událost v Karlštejně byla hlášena před 8:00. "Jednalo se o požár vagonu rychlíku společnosti Arriva. Ve vagonu cestovalo přibližně 30 lidí, všichni byli evakuováni ještě před příjezdem hasičů," řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora. Podle Správy železnic šlo o požár motorové jednotky, příčinu a okolnosti vyšetřovatelé zjišťují.

Zdroj: ČTK / BBC News
Další zprávy