Josef Pazderka Josef Pazderka | Komentáře
15. 3. 2020 13:30

Koronavirovou krizi zvládneme. Ale jenom společně

Tvrdá vládní opatření proti šíření nákazy vyhodila náš běžný život dočasně z normálu. O to víc je nyní zapotřebí rychlé sdílení přesných informací a také pohotová lidská solidarita.
Ukázka z knihy Ptačí sněm.
Ukázka z knihy Ptačí sněm. | Foto: Labyrint/DOX

"V tento čas se cítím oprávněn požadovat pomoc všech, a říkám: Pak tedy přijďte a postupujme společnými silami," pronesl během slavné řeči v roce 1940 o "krvi, potu a slzách" britský ministerský předseda Winston Churchill. Stalo se tak po napadení Velké Británie nacisty.

Situace v dnešním Česku samozřejmě není srovnatelná s vypuknutím druhé světové války, nárok na spolupráci a vzájemnou solidaritu je ale stejně urgentní. Tvrdá vládní opatření vyhodila náš běžný život z normálu, lidé právem hledají přesné informace o tom, jak čelit nákaze, jak se testovat a chránit, jak zvládat logistická omezení i řadu dalších závažných komplikací. 

Aktuálně.cz jako velký zpravodajský web chce být kanálem kvalitní komunikace oběma směry - od klíčových aktérů (vlády, hygieniků i dalších odpovědných osob) směrem k veřejnosti, ale i obráceně. Dostávají se k nám alarmující informace o zmatcích kolem karantény, o nedostupnosti testů i ochranných pomůcek a další podobné znepokojivé zprávy.

Konfrontujeme s nimi klíčové aktéry podobně jako kolega Radek Bartoníček na sobotní tiskové konferenci vlády, během níž upozornil na tragický nedostatek ochranných prostředků pro zdravotníky v první linii. Děláme to s jediným cílem: aby se informace co nejrychleji dostaly ke klíčovým lidem a situace se zlepšila. 

Důrazně proto protestujeme proti novému omezení počtu novinářů na tiskových konferencích vlády s odkazem na zdravotní rizika. Taková věc se dá vyřešit ochrannými rouškami, ne škrtáním novinářů z akreditačních seznamů. Plynulý tok informací oběma směry je v těchto dnech naprosto klíčový.      

I naše redakce čelí kvůli šíření koronaviru řadě logistických omezení. Některé kolegy jsme poslali preventivně domů, aby byli k dispozici pro případ, že budeme muset uzavřít newsroom v Karlíně. Velmi pravděpodobně budeme v budoucnu čelit i dalším restrikcím. Pokud to ale jen trochu půjde, chceme fungovat naplno a zůstat důvěryhodnou linkou přesných informací o epidemii, která ohrožuje nás všechny.

Pokud máte v tomto ohledu důležitá svědectví, upozornění na slepá místa prevence i další závažné informace, dejte nám vědět. Pokusíme se na ně upozornit. V zájmu všech.  

Kromě přesných a rychlých informací chceme podpořit i vzájemnou pomoc mezi lidmi. Krize nemá jen rovinu zdravotní, ale také psychologickou a ekonomickou. Odborníci upozorňují, jak obrovský nápor na psychiku může představovat.

O to víc nás těší první viditelné akce solidarity, ve kterých lidé - při dodržování preventivních opatření - nabízejí pomoc sousedům, starým lidem, komukoli, kdo je vystaven obzvlášť velkému tlaku.  

Události mohou mít velký ekonomický dopad na některé firmy, kulturní, sportovní i jiná zařízení. Prosíme tedy o maximální ohleduplnost a solidaritu tam, kde je to možné. "A uvidí, že oni jsou král Simorgh a že král Simorgh je každý z nich a oni všichni dohromady." Známý citát ze svého Ptačího sněmu umístil nyní světoznámý český výtvarník a ilustrátor Petr Sís na svůj facebookový profil. Pro dnešní dny je více než výstižný.

VIDEO: Pražský primátor Hřib k opatřením proti koronaviru.

Hrajeme druhé housle, snažíme se hlavně zajistit chod města. Provoz metra se snažíme udržet tak, jak je, část řidičů je v karanténě nebo doma s dětmi. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy