Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
22. 4. 2013 8:03

Kubice: Je to kdo s koho. Buď Bradáčová, nebo Martinec

Pokud šéf ÚOKFK vyráběl špínu na vrchní žalobkyni, musí to vyšetřovat inspekce (GIBS)
Ministr vnitra Jan Kubice si jako policajt užil s politiky svoje. Proto se dnes do věcí policie zásadně nemíchá.
Ministr vnitra Jan Kubice si jako policajt užil s politiky svoje. Proto se dnes do věcí policie zásadně nemíchá. | Foto: Ludvík Hradilek

Jak se vyvíjí kauza Bradáčová kontra Martinec? Tedy střet vrchní pražské žalobkyně Lenky Bradáčové a šéfa Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Tomáše Martince? Minulý týden Bradáčovou podržel ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Napsal policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi dopis, v němž stojí: „Ani jeden z nás si jistě nepřeje, aby se opakovaly situace známé z období 1945-1948, kdy orgány 'vnitra' sváděly boje s orgány „spravedlnosti". Z takového souboje by nakonec těžili jen pachatelé trestné činnosti a nepřátelé demokracie." Na tiskovce řekl: „Policie se nemůže domnívat, že se státního zástupce zbaví metodami z 50. let."

Stále však nevíme, oč ve sporu Martinec - Bradáčová jde. To je zarážející. Ministr Blažek nezveřejnil celý dopis; chybí věcná část. Policejní prezident Červíček dopis taky nezveřejnil. Pilně okolo něj mlží. Oba dělají, jako by se věc týkala jen jakýchsi útvarů policie a složek justice. Nebo že snad jde jen o osobní nevraživost obou aktérů. Veřejnost má však právo vědět, co se mezi policií a žalobou odehrává. Smutné je, že premiér Petr Nečas (ODS) dělá mrtvého brouka.

První nemíchající se ministr vnitra

Zvenčí to vypadá tak, že se šéf ÚOKFK pokusil Bradáčovou pošpinit. V jaké kauze? Nejvyšší žalobce Pavel Zeman v neděli ČT řekl, že případ bývalého náměstka ministerstva práce a sociálních věcí Vladimíra Šišky nesouvisí s případem, v němž se vyskytuje manžel Lenky Bradáčové. Takže víme, o co nejde, ne o co jde. Zeman také ocenil Bradáčovou za to, že požádala o delegování případu ze svého úřadu jinam, jakmile se dozvěděla, že v něm figuruje její manžel. (Nežije s ním.) Odtud plyne, že Bradáčová nepochybila. Nebo si to alespoň myslí Pavel Zeman.

Žalobkyně Lenky Bradáčové se zastal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Moc zastánců ale ta dáma nahoře nemá.
Žalobkyně Lenky Bradáčové se zastal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Moc zastánců ale ta dáma nahoře nemá. | Foto: Ludvík Hradilek

Mnohem ostřeji konflikt vnímá šéf vnitra Jan Kubice (nestraník). V ČT v neděli řekl, že si "jako občan a ministr vnitra nedokáže představit" další spolupráci Bradáčové s Martincem. Sám s tím nic dělat nehodlá, a ani nemůže. V České televizi prohlásil: "Policejní prezident je funkcionář s personální pravomocí. Je to jenom a jenom na něm."

Kubice se od všech předchozích ministrů vnitra zásadně liší ve dvou bodech. 1. Sám vedl klíčový, centrální, specializovaný útvar policie - protimafiánský ÚOOZ. Užil si tvrdé ataky z politické sféry, snahu o kriminalizaci vlastních podřízených. 2. Jako bývalý vysoko postavený policajt je proto velmi citlivý na zásahy politiků - včetně ministrů vnitra - do policie. Do sporu Martinec - Bradáčová se vůbec nevměšuje, nechává prezidenta Červíčka, ať si se šlamastykou poradí.

Šlamastyka je to řádná. Nemá smysl opakovat podrobnosti. Bradáčová v zásadě sdělila, že Martinec na ni vyrábí případ, že ji chce očernit. Veřejně to nedoložila. Nechce o věci mluvit. Martinec vše jednoznačně popírá. Proč očernit Bradáčovou? Bezpečnostní odborníci to vidí jednoznačně: je to naprosto nekompromisní žalobkyně. Vyžaduje od policie (samozřejmě i od ÚOKFK) nikoli uhýbání před kauzami, obcházení žaloby, ale naopak úpornou snahu korupčníky usvědčit.

Nečas = mrtvý brouk

Mluví se o tom, že jde o pražského podnikatele, člena ODS a muže se nálepkou kmotra, Ivo Rittiga, který má vazby na šéfku kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Janu Nagyovou. Bradáčová si zřejmě myslí, že Martinec některé kauzy přinejmenším zdržuje, možná dokonce drží mimo dosah žaloby. To se může týkat i starších případů, v nichž figuroval jiný pražský podnikatel-kmotr, přítel Pavel Béma Roman Janoušek.

Jsou to velmi vážná podezření a policejní prezident i ministr spravedlnosti by proto měli jasně říct, oč ve sporu jde. Co je podstatou střetu.

Ivo Rittig je mocný muž v Praze a mocný muž v ODS. Spekuluje se, že ve sporu Bradáčová - Martinec může jít i o něj.
Ivo Rittig je mocný muž v Praze a mocný muž v ODS. Spekuluje se, že ve sporu Bradáčová - Martinec může jít i o něj. | Foto: Ludvík Hradilek

Reakci poskytl protikorupční útvar. Jeho mluvčí Jaroslav Ibehej zdůraznil, že ÚOKFK pracuje. Kupříkladu v loňském roce zajistil jako výnosy z trestné činnosti 2 756 milionů korun. Prošetřovaná škoda jen u korupce loni činila 2 470 milionů. To jsou slušné cifry. Ovšem zároveň se zdá, že ta práce je jaksi selektivní a že někteří aktéři velkých kauz čile unikají. Třeba pražští kmotři. Copak skutečně nelze zjistit, jak skrývají ze státních a polostátních podniků vyvedené, odsáté peníze? Copak Finančně analytický útvar (FAÚ) ministerstva financí s ÚOKFK nespolupracuje? V některých kauzách (Amun.Re) jistě ano. A přece byl výsledek nula. Takže nejde o to, že by ÚOKFK nic nedělal, ale že nejsou vidět výsledky v konkrétních případech.

Tohle musí vyšetřovat GIBS

Podivuhodně zdrženlivý zůstává premiér. Do souboje se pustil centrální útvar policie a pražské vrchní státní zastupitelství. Reakce předsedy vlády je nulová. Alespoň tedy VEŘEJNÁ REAKCE. Srovnejme, jak reagoval na čistku v Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Po odvolání ředitele Daniela Hermana Petr Nečas svolal tiskovku a pravil, že pod taktovkou ČSSD vzniká „ústav marxismu-leninismu".

Spor ÚOKFK a VSZ Praha je stejně závažný. Podle mnoha občanů Česka mnohem vážnější. Není divu - že jsme žili v totalitě, to víme, ale v čem žijeme dnes, to přestává být jasné. O právním státu dlužno znovu a znovu pochybovat.
Ještě dvě poznámky. Podle interních zpráv měl Blažkův dopis na podporu Bradáčové nedobrý ohlas v ODS. V části modré strany, která je antibradáčovská. Blažek prý čelí dost ostrému ataku některých spolustraníků: co si to dovoluje? Svědčí to o tom, že se jedná o velký malér. Nezapomeňme, ODS je dnes dole a každý další průšvih s modrými kmotry straně přitíží. Nedej bůh, aby věc mířila až někam do vládních kabinetů.

Druhá poznámka. Zveřejněno bylo, že se sporem Martinec - Bradáčová zabývá kontrolní útvar prezidia. To je nesmysl. Pokud by Martinec skutečně vyráběl „kompro", špínu na Bradáčovou, nebo pokud by bránil vyšetřování třeba jen jediné kauzy, pak vrchní pražská žalobkyně jistě nejlépe ví, že věc patří Generální inspekci ozbrojených sborů, nikoli jen kontrole prezidia. Mimochodem je možné, že GIBS už na věci dělá.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:


 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Britská policie řešila tanker v Lamanšském průlivu. Na palubě byli černí pasažéři

Britská policie spolu s pobřežní a pohraniční stráží v neděli zasahovaly kvůli incidentu na ropném tankeru v Lamanšském průlivu jižně od ostrova Wight. Důvodem bylo několik černých pasažérů, kteří podle sdělení policie slovně vyhrožovali posádce. Informovala o tom agentura Reuters. Rozhlas ostrova Wight večer oznámil, že operace skončila zatčením sedmi podezřelých.

"Na palubě tankeru bylo několik černých pasažérů, kteří slovně vyhrožovali posádce. Nikdo nebyl zraněn," uvedla policie v prohlášení. BBC citovala právníky řeckého majitele lodi, podle nichž "stoprocentně nejde o únos", jak se předtím také spekulovalo.

K lodi, která se plaví pod liberijskou vlajkou, vyrazila v neděli plavidla pobřežní stráže i vrtulníky. Tanker Nave Andromeda, dlouhý 228 metrů, podle AP vyplul 6. října z Lagosu v Nigérii a do jihoanglického přístavu Southampton měl dorazit dnes dopoledne.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Gebre Selassie přihrál na gól při remíze Brém s Hoffenheimem

Fotbalisté Brém v sestavě s českými reprezentanty Jiřím Pavlenkou a Theodorem Gebre Selassiem, který přihrál na gól, remizovali v utkání 5. kola německé ligy s Hoffenheimem 1:1. Wolfsburg poprvé vyhrál, po předchozích čtyřech remízách porazil nováčka z Bielefeldu 2:1.

V dresu Hoffenheimu podobně jako ve čtvrtečním zápase "liberecké" skupiny Evropské ligy s Crvenou zvezdou Bělehrad (2:0) absentoval kvůli nákaze koronavirem Pavel Kadeřábek. Brémy se ujaly vedení v páté minutě, poté co Gebre Selassieho přízemní centr z pravého křídla zakončil Maximilian Eggestein. Pavlenka kapituloval ve 22. minutě po střele Dennise Geigera do horního rohu branky.

Wolfsburg posunulo k prvnímu tříbodovému zisku povedených 80 sekund v 19. a 20. minutě. "Vlci" nejprve skórovali z nacvičeného signálu po přímém volném kopu, poté co Maximilian Arnold našel za zdí postaveného Wouta Weghorsta.

Druhá branka padla po chybě hostů v následné rozehrávce. Vybojovaný míč se po sérii doteků dostal až k Arnoldovi, jenž se po gólové asistenci zapsal i mezi střelce. Bielefeld snížil až deset minut před koncem ranou Svena Schipplocka uvnitř šestnáctky.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Wolfsburg - Bielefeld 2:1 (19. Weghorst, 20. Arnold - 80. Schipplock), Brémy - Hoffenheim 1:1 (5. Eggestein - 22. Geiger).

Tabulka:

1. Lipsko 5 4 1 0 12:3 13
2. Bayern Mnichov 5 4 0 1 22:8 12
3. Dortmund 5 4 0 1 11:2 12
4. Stuttgart 5 2 2 1 10:6 8
5. Mönchengladbach 5 2 2 1 8:8 8
6. Brémy 5 2 2 1 7:7 8
7. Eintracht Frankfurt 5 2 2 1 7:9 8
8. Hoffenheim 5 2 1 2 9:7 7
9. Augsburg 4 2 1 1 5:3 7
10. Wolfsburg 5 1 4 0 4:3 7
11. Union Berlín 5 1 3 1 8:6 6
12. Leverkusen 4 1 3 0 3:2 6
13. Freiburg 5 1 3 1 6:9 6
14. Bielefeld 5 1 1 3 4:8 4
15. Hertha Berlín 5 1 0 4 9:12 3
16. Kolín nad Rýnem 5 0 2 3 5:9 2
17. Schalke 5 0 1 4 2:19 1
18. Mohuč 5 0 0 5 4:15 0
Další zprávy